Lucifer

XPyrion

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
Çoğumuzun bildiği belki bazılarının içeriğinden bile haberi olmadığı bir Amerikan dizi kuşağı. Belirtmek isterim ki öncelikle mensubu olduğumuz islam dini açısından bu tarz şeyler bizler için aslında günah barındırıyor, yani izlenmemeli ve izlenmemesi gerekiyor. Asıl dikkati mi çeken ise 5.sezon(mevcut son sezon) ve sanırım 8.bölümünde, Allah (c.c.) bir insan suretinde gösteriliyor. Bu gerçekten akıl alır gibi değil. Artık günümüz sinema ve televizyon sektöründe ne dine önem, ne de saygı kalmamıştır. Ayrıca belirtmek isterim ki bu tarz filmleri izleyip destek olmak yerine, dizinin yapımcılarına gerekli yollarla şikayeti bildirmektir.

Normalde diziler ve filmler kurgu amaçlıdır. Eğer insan kendini biliyorsa zaten yoldan sapmayacaktır. Mesela bi ara Chilling Adventure of Sabrina dizisini izlemiştim. Dizide bizim inandığımız Allah için "Sahte Tanrı" ifadesi geçerken Şeytan'a tapıyorlardı. Hatta Youtube'da bi sahnesini buldum;

Çocuklar için bilemem ancak zaten bu tarz dizilerin yaş limiti oluyor. Aklı başında bir insanın diziler yüzünden inancını yitireceğini düşünmüyorum.

Ülkemizde kaliteli yapımların çıkamamasının sebebi de bizzat RTÜK tarafından kendi düşüncelerine uymayan kısımları sansürlemek. Bu diziyi ayrı tutarak konuşuyorum. Cosmos belgeseli bi ara tvde yayınlanmıştı. 3. bölüm Twitter'da resmen linç yemişti.
Ancak her gün ulusal kanallarımızda daha rezil şeyler yayınlanıyor.

Ek: Bu diziyi izlemedim.

Hz.Havva'yı bile dizide kötü bir karakter olarak canlandırdılar Hristiyan dini üzerine kurulu bir senaryo fakat iki dininde inancı tek olan Allah olduğu için bazı benzerlikler var ve onlarında çoğu ne yazık ki bu dizide canlandırıldı.

Normalde diziler ve filmler kurgu amaçlıdır. Eğer insan kendini biliyorsa zaten yoldan sapmayacaktır. Mesela bi ara Chilling Adventure of Sabrina dizisini izlemiştim. Dizide bizim inandığımız Allah için "sahte tanrı" ifadesi geçerken Şeytan'a tapıyorlardı. Çocuklar için bilemem ancak zaten bu tarz dizilerin yaş limiti oluyor. Aklı başında bir insanın dizi izleyip inancını yitireceğini düşünmüyorum.

Ülkemizde kaliteli yapımların çıkamamasının sebebi de bizzat RTÜK tarafından kendi düşüncelerine uymayan kısımları sansürlemek. Bu diziyi ayrı tutarak konuşuyorum. Cosmos belgeseli bi ara tvde yayınlanmıştı. 3. bölüm twitterda resmen linç yemişti.
Ancak her gün ulusal kanallarda daha rezil şeyler yayınlanıyor.

Ek: Bu diziyi izlemedim.
Hocam yorumunuza katılmıyorum. Her şeyin bir sınırı olduğu gibi bu sektörde de bir sınırı olması şart. İnsanların inançlarıyla maneviyatlarıyla ilgili film ve dizi olmamalı. Çünkü bu tür içeriklere herkes erişebiliyor daha kendini bilemeyen yaşta insanlar bile.

Burada bi ince çizgi olması gerektiğini bende destekliyorum. Küçükken dini filmleri izlemeyi çok severdim. Hz. Muhammed'in hayatı filminde herhangi bir karakter canlandırmıyordu. O şekilde de izlenebiliyordu.

Benim yorumumda asıl vurgulamak istediğim nokta bambaşkaydı. Sanatsal çalışmalara sınır koyulduğu zaman özgün ve kaliteli şeyler ortaya çıkmaz. Yasal olarak bu dizilere yaş limiti koyuluyor. Dizi sanırsam Netflix'de olması lazım. Netflix'de herkese açık platform değil. Üyelikle giriliyor. Burada iş ailelere düşüyor. Ancak çoğu aile, çocukları gürültü yapmasın diye veriyor eline telefonu, tableti ilgilenmiyorlar bile.

Aslında bu konu sayesinde güzel bir tartışma ortamı oluştu diyebilirim. Benim nacizane yorumum bu kadar ince detaylı düşünmemek gerekiyor. Kapitalist bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar para için dinini, onurunu, haysiyetini satabiliyor hatta vatanına ihanet ediyor. Konuşulacak daha önemli ve ciddi insanlık sorunlarımız var. Keşke tek sorunumuz dizide Allah'ı canlandıran karakter olsaydı. :(
Dinimize daha fazla zarar veren şeyler de var. Ancak oturup bunları anlatacak durumda değilim. :)

Ek olarak; Metin2'de ki Şeytan kulesi bile ülkemizde tartışmaya açılmıştı.

Burada bi ince çizgi olması gerektiğini bende destekliyorum. Küçükken dini filmleri izlemeyi çok severdim. Hz. Muhammed'in hayatı filminde herhangi bir karakter canlandırmıyordu. O şekilde de izlenebiliyordu.

Benim yorumumda asıl vurgulamak istediğim nokta bambaşkaydı. Sanatsal çalışmalara sınır koyulduğu zaman özgün ve kaliteli şeyler ortaya çıkmaz. Yasal olarak bu dizilere yaş limiti koyuluyor. Dizi sanırsam Netflix'de olması lazım. Netflix'de herkese açık platform değil. Üyelikle giriliyor. Burada iş ailelere düşüyor. Ancak çoğu aile çocukları gürültü yapmasın diye veriyor eline telefonu, tableti ilgilenmiyorlar bile.

Aslında bu konu sayesinde güzel bir tartışma ortamı oluştu diyebilirim. Benim nacizane yorumum bu kadar ince detaylı düşünmemek gerekiyor. Kapitalist bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar para için dinini, onurunu, haysiyetini satabiliyor hatta vatanına ihanet ediyor. Konuşulacak daha önemli ve ciddi insanlık sorunlarımız var. Keşke tek sorunumuz dizide Allah'ı canlandıran karakter olsaydı. :(
Dinimize daha fazla zarar veren şeyler de var. Ancak oturup bunları anlatacak durumda değilim. :)

Ek olarak; Metin2'de ki Şeytan kulesi bile ülkemizde tartışmaya açılmıştı.
Evet dediğiniz gibi hem yaş sınırı var ve Netflix gibi paralı bir platformda yayınlanıyor fakat bu dizi içeriği yüzünden sosyal medya platformlarında çok paylaşılıyor ve bunu her yaş grubu insan görüyor.Üyeliğin paralı olması izlenemeyeceği anlamanı gelmiyor arama motoruna dizi ismini yazmanız yeterli bir çok sitede çıkıyor Netflix ve benzeri platformda yayınlanan diziler. Herkesin elinde cep telefonu olduğu varsayarsak ailelerin çocuklar üzerindeki etkisin de fazla kalmıyor diyebiliriz.

Dervişe demişler dünya ne garip bir handır derviş demiş sabret imtihandır.Para için dinini karakterini satanlar bu imtihandan kalıyor maalesef.O yüzden biri bunu yaptı diye kendi karakterimizden ödün vermemeliyiz ve geri kalan insanları da öyle görmemeliyiz.Şuan İslam dinini tanıtan ülkerlerde İslam ve Müslümanlık namına tek bir şey göremezsiniz gerçekten büyük devletler tarafından kurulmuş bir senaryo var ve amaçları ne sonumuz ne olacak hiç bilmiyorum. Tüm insanlık bir hipnozun etkisinde sanki televizyonlar telefonlar gündemi çok çabuk unutturuyorlar ama sürekli bir savaş halindeyiz sürekli yeni şeyler çıkıyor bu konular üstüne kafa yormakta insanı derinlere sürüklüyor diyebilirim.Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka bişey gelmiyor elimizden.

Geri