Duyuru Konularda Kullanıcılacak Resimler Hakkında Zorunlu Yasa

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yönetim arasında tartıştığımız ve sonunda neticeye ulaşmış olan bir konuyu size duyurmaktan gurur duyuyoruz.

27 Ocak 2016 tarihinde yönetim takımı arasında benim açmış olduğum "Resimler foruma yüklensin" anketine göre 3 kişi evet demiş ve 0 kişi hayır demiştir.

Bu durumda önerdiğim teklif yönetimde kabul edilir olup bu kararı yürürlüğe eklemeye karar verdik.

Neden bu kararı verdiniz?
Forumdaki konuları incelemeye aldığımızda eski konulardaki resimlerin kırıldığını farkettik. Bizde artık resimlerin, resim yükleme sitelerine (İmageshack, hizliresim) gibi websiteleri yerine foruma yüklenmesi gerektiğine karar verdik.

Resimleri foruma yüklemek zorunlu mu?
Alışkanlıklardan kurtulmanın zor olduğunun farkındayız bu karar ile hem biz yöneticiler hemde siz kullanıcılar rahat edeceksiniz. Forumdaki konuların sürekliliği ve bu konuları okumaya gelen kişilerin içeriğe %100 ulaşabilmesini sağlamak adıyla resimlerin foruma yüklenmesinin zorunlu olduğuna karar verdik.

Resimleri foruma nasıl yükleceğim?
Yazı editörüne sürükle bırakıp yapmanız yeterli. Resimleriniz foruma yüklendikten sonra "Etiketler" altında resimleriniz gözükecektir. Resimleri içerikte nerede kullanmak istiyorsanız tam görüntü seçip kullanabilirsiniz.

Hangi Bölümlerde Harici Resim Linklerini Kullanabilirim?
Rehber, haber, yardım gibi konular uzun süre boyunca ziyaretçilerin dikkat edeceği konular olduğu için eksik içerik olmasın diye resimlerin foruma yüklenmesi zorunludur lakin Metin2 server tanıtım gibi bölümlerin konularında harici resim servisleri kullanılabilir. Çünkü bu tür konular sürekli güncel olmayan ve sadece kısa süreli sayılabilecek konulardır.

Bu kurala uymayanlar hakkında ne yapılacaktır?
Bu yasa tasarısı ile birlikte yeni bir uyarı türü çıkacaktır.
"Resimlerin Foruma Yüklenmemesi" adında bir uyarı 2 ceza puanı vermekte olup 1 hafta süresi olacaktır.

1. İhlalde, resimler foruma yüklenip kullanıcı uyarılır.
2. İhlalde, kullanıcıya ceza puanı verilir.
3. ve sonrası ihlallerde gene aynı ceza puanı verilir. Puanlar biriktikçe ceza süresine göre hesapta kısıtlamalar olacaktır.

Son düzenleme:
Bence bu karar kötü olmuş :/ ama neyse sağlık olsun @Whistle hocam :)
en iyisini gene sen bilirsin

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Bence bu karar kötü olmuş :/ ama neyse sağlık olsun @Whistle hocam :)
en iyisini gene sen bilirsin
Bir tüketici olarak. Yani forum sitelerinde yazan içeriklerden faydalanmak isteyen birisi. Bence bu tür kuralları tüm sitelerin uygulaması gerekiyor. Lakin siteler daha az sunucu parası ödemek için sitelerini çöplüğe dönüştürmeyi çok seviyorlar. Bizde de eskiden serbestti ve eskiden açılan konulardaki çoğu resim / link kırıldı. Haliyle o konuları forumda açık tutmanın bir manası yok. Çünkü birisi bir sorunu olduğunda veya dosya indirmek istediğinde sitemize gelip üye oluyor. Sonra bir bakıyor link kırık. Hiç sinirlenmedin mi bu olaya.

Aslında kullanımı daha basit. Diğer sitelere ekleyip linki almak yerine facebook gibi sitelerde yaptığınız gibi metin editörünün üstüne sürükleyeceksiniz. :)

Son düzenleme:
İsterseniz bu durumdan kurtulabiliriz diye düşünüyorum :)
MMO tutkunları için özel olarak upload servis sitesi kodlayabilirim ne dersiniz admin beyim :)

Eskiden subdomain olarak eklemiştim. Sonra saçma olduğu için kaldırdım. Fakat forum zaten resim ve dosya ekleme seçeneği sunuyor. Bu yüzden gereksiz bir uğraş olur. Hem bizim için hem yönetenler için. Ben hala sürükleyip bırakmayı link alıp kopyalamaktan daha hızlı olduğunu düşünüyorum.
Hemde daha güvenli sonuçta harici sitelerin çoğunda çıkan reklamlar zararlı olabiliyor. :)

Geri