Karakter İmzası

Legandalith

Üye
Üye
Merhaba, Python öğrenmeye başladıktan sonra kendimi geliştirmek adına küçük proje fikirleri ararken aklıma gelen bir projeyi yapmaya başladım. Aslında fikir bana ait değil daha önce bu forumda da konusunu açtığım Tibia oyununda gene bizim gibi PvP sunucular için kodlama yapan birisinden çaldım(sadece fikiri çaldım).

Mantık kısaca şöyle oyundaki karakterinizin bilgilerini bir fotoğrafa işliyor ve bu fotoğrafları dilerseniz forum imzasında kullanabiliyorsunuz. Henüz çok başında olduğum için ve bunu geliştirmeyi düşündüğüm için kodları vermeyi tamamen geliştirmeyi bitirene kadar yayınlamayı düşünmüyorum.

Esinlendiğim yerden bir örnek vermek gerekirse ;

orkhez.png

Yazdığım programın işleyişi şu şekilde, mysql ile metin2 sunucumun veritabanına bağlanıyorum, Karakterlerin id, name, level, playtime bilgilerini kendi oluşturduğum player.db içine kaydediyorum. Ve bunu belli aralıklarla döngüye alıyorum ki verileri tazeleyebilelim.

Ekran görüntüsü 2022-10-12 025926.png

Bilgileri kendi veritabanımıza çektikten sonra gene sonsuz döngü içine karakterlerin bilgilerini fotoğrafa işliyorum ve oyuncunun id ne ise fotoğrafı o isimle kaydediyorum. Yani veri değişirse gene aynı fotoğraf üzerine kayıt ediyorum.

Benim çıktılarım ise şu şekilde:
1.png
2.png

Henüz tasarımını yapmadım.

Bunu yapmaktaki amacım bildiğiniz gibi bir programlama dilini öğrenmek için en iyi yol yeni bir proje yapmaya çalışmak, ve ben yapacak bir şey bulmakta çok zorlanıyorum. Şuan aklıma ne gelirse yapıyorum bu da onlardan biri oldu ve bunu ister kullanılsın ister kullanılmasın daha fazla geliştirmek istiyorum, bu yüzden fikirlerinizi paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Ve merak ettiğim bir soruyu sorup konuyu bitirmek istiyorum, oyuncusu olan bir Metin2 sunucusundan dediğim gibi tüm karakterlerin 'id, name, level, playtime' bilgilerini çekersem sistemi ne kadar yorar? tecrübesi olan varsa ben de bilgilenmek isterim. İyi forumlar.

Bir defaya mahsus mu oluşturulacak bunlar?

Kendimi bu proje üzerinde daha fazla geliştiremeyeceğimi düşündüğüm için bırakma kararı aldım çünkü sadece tasarımını yapıp lastlogini ekleyecektim. Belki geliştirilebilir veya belki nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen olur diye kodları paylaşmak istiyorum.

Veritabanı olarak sqlite, bilgileri fotoğraflara işlemek için Pillow kullandım. Kullanılması için gereken şey db.py'i tek seferlik çalıştırarak veritabanını oluşturun, daha sonra signaturem2.py dosyasında mysql bağlantısı için gereken bilgileri düzeltin ve başlatın bütün işi o yapıyor. Dilerseniz /bg klasöründen arkaplanı değiştirebilir /fonts klasöründen yazıtipini değiştirebilirsiniz, eğer yazıtipi değiştirecekseniz signaturem2.py dosyasındaki
Python:
font = ImageFont.truetype("fonts/Tibia.ttf", 18)
burayı değiştirmeyi unutmayın.

Kodlara
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
ulaşabilirsiniz.

Nasıl çalıştığı hakkında:

Geri