İşte UEFA'nın kararı

WILDGUARD

Gerçekleri Paylaşmaya Ne Dersin?
Site yetkilisi
Yönetici
Grafiker
Yazar
Mesaj
1.856
Beğeni
572
Puan
1.999
Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karar esastır. Bu karara müdahale UEFA'nın yetkisinde değildir.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) önceki gece sabaha karşı şike ve teşvik iddialarıyla ilgili kararını açıkladı. Disiplin kuruluna sevk edilen 16 kulübe de ceza gelmezken, fatura şahıslara kesildi. Yönetici, menacer ve futbolculardan oluşan 10 kişiye değişen sürelerde hak mahrumiyeti cezaları verildi. Merakla beklenen karar sonrası ise gözler tek bir adrese çevrildi: UEFA... Tüm futbol kamuoyunun aklındaki soru aynı: UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu’nun kurullarından biri olan PFDK’nın bu kararı sonrası nasıl bir tavır takınacak? 70 milyonun merak ettiği sorunun cevabına FANATİK ulaştı. UEFA’nın gelişmeleri çok yakından takip ettiği ve mevcut süreçle ilgili tavrını belirlediği öğrenildi. Birkaç gün içerisinde resmi bir duyuru yapmayı planlayan Michel Platini başkanlığındaki UEFA yönetiminin, futbol kamuoyuna yapacağı açıklama şöyle:

Avrupa yolu açık

“UEFA’nın bu konuda tavrı nettir. Türkiye Ligi’nde gerçekleştiği iddia edilen şike ve teşvik olaylarıyla ilgili kararı verme yetkisi Türkiye Futbol Federasyonu’na aittir. Türkiye Futbol Federasyonu kararını açıklamıştır. Bu karara müdahale UEFA’nın yetkisinde değildir. Türkiye Futbol Federasyonu her yıl olduğu gibi bu sezon bitiminde yeni sezonda Avrupa Kupaları’na katılacak kulüplerin listesini bize bildirecektir. UEFA olarak, prosedür gereği federasyonlar tarafından bize ismi bildirilen kulüpleri Avrupa Kupaları’nda yarıştırma mecburiyetimiz vardır.”

Infantino ipucu vermişti

UEFA’nın, bu tavrıyla ‘özerklik’ konusundaki prensibine sıkı sıkıya bağımlı olduğu mesajını da vereceği öğrenildi. İstanbul’da Mart ayında gerçekleşen UEFA kongresinde de genel sekreter Infantino, “İddialarla ilgili kararı Türkiye Futbol Federasyonu verecek” diyerek, TFF’nin kararına saygı duyacaklarının ipuçlarını vermişti. UEFA’nın tavrı sonrası herhangi bir Türk kulübünün Avrupa Kupaları’na gitmesinin önünde engel kalmadığı da ortaya çıkmış oldu.
 

Üst