Güncel Kurlar Hakkında Düşünceleriniz Neler?

MEKA

Discord: mekaprojects
Süper Moderatör
Premium Üye
Grafiker
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Evet arkadaşlar kurların bu kadar yükselmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Altın uçtu iyice
1 adet Tam altın
1 ay boyunca çalışıp almış olduğum maaşımı geçiyor :D

Bu konu hakkında yazılacak bir sürü mesele var fakat ben mümkün olduğunca kısaca anlatmak istiyorum. Sitemizdeki siyaset yasağı sebebi ile mümkün olduğunca ılımlı şekilde düşüncelerimi paylaşacağım. Umarım yanlış anlaşılmaz.

Kurların bu şekilde olmasının en büyük sebebi ülkenin yönetimi ile alakalı. Ülkeyi yönetenler olayın hala ciddiyetinde değil sanırsam. Hala Türkiye ekonomisi iyi diyerek sorunu görmezden geliyorlar ki bu en büyük sorun. Taa en başından sorunu anlayıp çözebilselerdi buraya kadar gelmezdi. Aynı şekilde devam ettiği sürece 10lirayı geçmesine de şaşırmayız.

Peki bunun nedeni nedir?
Şuan ekonomimizin bu hale gelmesinin en büyük sebebi geçmişte uygulanan ekonomi politikaları. 2002 yılında yeni hükümet iktidara geldiği dönemde yine ekonomik kriz vardı ve bu kriz atlatılmıştı. O dönemler dünyada dolar bolluğu vardı. ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere kaynaklarını sınırsızca açmıştı. Fakat biz üretime dayalı kalkınma yerine tüketim ve inşaata yöneldik. Ne zaman bu ülkelerden gelen para akışı durdu ekonomide bozulmaya başladı. Devamında ise ülkemizdeki siyasi sorunlar sebebiyle de aldı başını gitti.
Yabancı yatırımcının güven duymadığı için ülkemize yatırım yapmaması vs.

Bu ekonomik sorunlar yüzünden hükümette hazinedeki açığı kapatmak için vergilere bindiriyorda bindiriyor. En basitinden bir araba veya elektronik cihaz aldığınızda aynısından devlete de alıyorsunuz. Üretim yapmak için çabalasanız bu seferde şu kalem bu kalem derken büyümelerine izin verilmiyor. Arge üretilmediği sürece bu şekilde devam edecektir.

Yazdıklarımı daha iyi anlamak için bu konuşmayı dinleyebilirsiniz.

Bu ülke bu durumu hak ediyor mu?
Ülkemizde genç nüfus çook fazla. Aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemlerindeki ekonomi ve eğitim politikaları sürdürülseydi belki de şuanda Avrupa bölgesinde ekonomisi iyi olan ülkeler arasında olurduk.

Özetlemek gelirse ülkemizin bu halde olmasında hepimizin payı var. Sadece karizmatik, ağzı iyi laf yapıyor diye seçtiğimiz kişiler bu hale getirdi. Bence ilk yapılması gereken siyaseti magazinsel tartışmalardan uzaklaştırıp ülke sorunlarının konuşulduğu hale getirmek. Halk bilinçlenmediği sürece bu devran böyle dönüp gider. Umarım bu ekonomik sorunlar düzelir de hepimiz rahat bi nefes alabiliriz.

Daha güzel açıklanamazmış

Ülkedeki bakan(kim olduğunu söylememe gerek yok malum silivri soğuk) bile 'dolarla mı maaş alıyorsun? dolarlamı alışveriş yapıyorsun, doları nerde kullanıyorsun, dolar bizi bağlamaz' gibi sözler ediyor...Hakediyoruz batmayı...

Yalnız akşam kara kara düşünürken aylar önce arkadaşım ile yaptığım bi konuşma aklıma geldi. ABD’de bi ara eylemler vardı. Arkadaşım bu yüzden doların düşeceğini söylemişti bende düşeceğini hiç düşünmüyordum. O konuşmayı yaparken sanırsam 6.7 civarı bir şeydi. Bence biz yine iyi idare ediyoruz. Yukarıdaki mesajı gördükten sonra artık 10 olsa da şaşırmam.
Seneler sonra bu içeriği okuyanlar için not. Bu yorumu yazdığımda dolar 7.39’du.

Geri