Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhaba arkadaşlar,
Daha önce Gregtech ile ilgili bir kaç konu açtım. Fakat mod o kadar geniş kapsamlı kendisine özel bir wiki sayfası yapmaya çalışsan baya bi içerik olur. Bende temel şeyleri bildiğim kadarıyla Türkçe rehber olması için anlatıyorum.

Gregtech Makinaları Nedir?
Gregtech makinaları oyunda malzeme elde etmek için kullanılır. Bunlar buharla çalışan veya elektrikle çalışanlar mevcut.

Buharla Çalışan Makinalar Nedir?
Buharla çalışan makinalar aslında en başta kullanacağımız makinalardır. Pek çeşit yok sadece forge hammer, furnuce, maceratör gibi işlevi olan makinalardır. Buhar gücüyle çalıştığı için oldukça yavaştır. Buharla çalışan makinaları yaptığım evre Bronz Evresidir.

Elektrik Dedin, Elektrik Mi? :O
Evet Gregtech modu teknoloji modudur. Haliyle elektrik olması normal. Sadece bu kademeye gelmek için bazı evreleri geçmek gerekiyor. Yukarıda da söyledim. Elektrik üretmek için en başta Basic Steam Turbine ile başlayabilirsiniz. Bu makina buhar ile enerji üretmenizi sağlar. 1EU/2.000mb buhar harcar. Bu konuda elektrik üretim yolları yerine elektrik hakkında voltaj değerleri ve makinaların bunu nasıl kullandığını anlatacağım. Olmadı başka bir konu ile elektrik üretim yollarını açıklarım.

Elektrikli makinaların haliyle voltaj değerleri var. Yani siz ne kadar yüksek voltaja çıkarsanız o kadar hızlı işlem yapabilirsiniz yada yüksek voltaj isteyen malzemeler elde edebilirsiniz.

Gregtech 5'de hangi kademe voltajlar var?
  1. 8 EU (ULV - Ultra Low Voltage)
  2. 32 EU (LV - Low Voltage)
  3. 128 EU (MV - Medium Voltage)
  4. 512 EU (HV - High Voltage)
  5. 2.048 EU (EV - Extreme Voltage)
  6. 8.192 EU (IV - Insane Voltage)
  7. 32.768 EU (LuV - Ludicrous Voltage)
  8. 131.072 EU (ZPM - ZPM Voltage)
  9. 524,288 EU (UV - Ultra Voltage)
  10. 2.147.483.47 EU (MAX - Max Voltage)

Peki Gregtech'de voltaj nedir. Gregtech'de voltaj minecraft tiki başına akan değerdir. Yani siz 32 EU kullanan bir makinaya 8192 EU kapasitesinde bir pil takarsanız 256 tikten sonra tüketecektir. Lakin 8192 EU tüketen bir makinayı bağladığınızda malzemesine göre tek tik başına tüketecektir.

Lakin şöyle bir şey var. Eğer enerjiden tasarruf etmek istiyorsanız daha düşük voltaj kullanmanız lazım. Çünkü bir üst kademeye geçtiğiniz zaman bir şeyi elde ederken kullandığınız enerji miktarı bir öncekine göre 2 kat artacaktır.
Not: Gregtech'de her malzemenin tik başına ne kadar enerji ve toplamda ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu NEI moduyla bakabilrisiniz.

Buna en iyi örnek Mass Fabricatörden verebiliriz.
32 EU/t ile 1 tane UU-Matter üretmek için 160 sn gerekli ve toplamda 102.880 EU lazım.
128 EU/t ile 1 tane UU-Matter üretmek için 80 sn gerekli ve toplamda 205.760 EU lazım.
512 EU/t ile 1 tane UU-Matter üretmek için 40 sn gerekli ve toplamda 411.520 EU lazım.
2048 EU/t ile 1 tane UU-Matter üretmek için 20 sn gerekli ve toplamda 823.040 EU lazım.

Gördüğünüz gibi bir üst voltaja geçtikçe işlenme süresi 2 kat düşüyor lakin buna nazaran istediği enerji de 2 kat artıyor. Eee nede olsa zor bir mod beleşe bir şey vermez. :) Epik şeyler olsa bile baya uğraştırır.
Voltaj değerini anladığımıza göre şimdi sıra geldi amper değerine.

Amper nedir ve oyunda nasıl çalışır?
Amper kısaca; A simgesiyle gösterilen, elektrik akımının yeğinlik birimi.
Gregtech 5'de çoğu şey 1 amper kullanır lakin Mass Fabricatör LV yaparsanız çalışması için 8 ampere ihtiyacı olacaktır. Yani aslında tik başına 32 EU'dan yukarı bir akım verirseniz makina patlar. Lakin 9'lu battery buffer kullanarak içine 8 tane LV pil koyarsanız vereceği akım 8 amper olur. Buda toplamda 256 EU demektir.

Evet arkadaşlar Gregtech 5U enerji sistemi ve makinalarını anlattığımız bir türkçe kaynak oldu. Baştan sona okuyanlara teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Geri