Geliştirici Takımı Kurulması Oylaması ! | MMO Tutkunları
 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  Henüz sitemize üye girişi yapmadınız. Sitemizden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer sitemize daha önceden üye olduysanız, buradan giriş yapabilirsiniz. Sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

  Duyuruyu Kapat
 3. Merhaba Ziyaretçi, Usta üye alımında bazı maddeler değişti. Siz de güncel halini okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Sitemizin idari anlamda düzgün işleyebilmesi için yönetime yardımcı olacak gönüllüler aranıyor. Eğer beklenen kriterleri karşılıyorsanız moderatör olmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.
  Detaylar: Moderatör Alımları İçin Tıklayınız
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
İçerik üreticilerinin güvencesi olan temel telif hakkı sistemi forumumuzda kullanıma sunulmuştur. Telif hakkı ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: bu linke tıklayarak konuya erişebilirsiniz
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
Üyelerimizden okcoder1134 geliştirme ekibinin kurulması için bir önerisi var.
Önerinin detaylarını okuyup, yorum atmak ve oylamaya katılmak için tıklayınız

Geliştirici Takımı Kurulması Oylaması !

'Şikayet, İstek ve Öneri Odası' forumunda okcoder1134 tarafından 10 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

?

Birlikteliğe ...

 1. Katılacağım.

 2. Belki daha sonra.

 3. Maalesef.

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
 1. okcoder1134

  okcoder1134 MT Üye MT Üye Üye

  212
  121
  351
  19 Ocak 2020
  Erkek
  Öğrenci
  İstanbul
  Arkadaşlar herkese merhaba, iyi forumlar dilerim hepinize.

  Direkt olarak konuya giriyorum, bu foruma giren arkadaşların %99'u metin2 ile ilgili alt yapı hakkında sorunlarını beyan etmek, veya sorunları olan arkadaşlarımıza yardımcı olmak için giriyor. Bunun herkes farkında zaten.

  Şöyle birşey düşündüm, bu düşündüğümü "MMO Tutkunları Yönetimi" daha önce de düşünmüş fakat etkileşim yeterli olmadığı için yapmamışlar;

  Bireysel çalışmaktansa, gönüllü katılacak arkadaşlarla; (eğer etkileşim çok olursa) bir ekip kurmayı ve bu ekiple Metin2 adına bir çok yenilikçi adım atmayı hedefliyoruz. Yenilikçi adım derken örnek verecek olursak;

  Yeni bir sistem üretmek olur, Metin2 oyununu bambaşka bir hale çevirecek güncellemeler olur vesaire.


  Bu işe girişmek için çok da sağlam bilginiz olması gerekmiyor, şahsen ben de daha ortalama bir bilgiye sahibim.

  Herkesten katılım beklememizin sebebi ise şu; Bu sitede bilgisi çok iyi olan insanlarda var hiç bilgisi olmayan da. Ama kesin olan şu ki fikirler bilgiden daha değerli halde şuanda. Nasıl mı?
  Bir fikriniz var ama yeterli bilginiz yok. Mesela bu güne kadar yapılmış metin2 sistemlerine bakalım, Lonca savaşında iki kişi arasında olan savaşın sonucunu sağ üstte (counter strike gibi) gösterecek bir gösterge yapılmış. Bunun gibi bir çok uyarlama veya sıfırdan özgün fikirlere de ihtiyacımız var.Bu fikirler olmaz ise istediği kadar bilgisi olan biri hiçbir şey yapamaz. Bu yüzden herkesin katılımı, yani herkes derken çoğunluktan bahsediyorum; önemli !

  İşleyiş nasıl olacak diye sorarsanız büyük ihtimalle bir discord sunucusunda toplanacağız. Ve başlayacağız. Ama daha da farklı olabilir. Bunu ilerleyen zamanlarda belirleriz. Sizden ricam Anket oluşturdum, Ankete katılın ve Konuya cevap olarak yorumlarınızı, görüşünüzü, bakış açınızı belirtin.

  Unutmayın, Eğer başarırsak hepimiz için yararlı bir çalışma olacak bu birliktelik. Şimdiden okuyan ve ankete katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İyi forumlar :)
   
  stubborngoat, XTR, Whistle ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Whistle

  Whistle Ruhsuz Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

  6.742
  1.959
  1.981
  30 Ekim 2011
  Erkek
  Öğrenci
  Samsun
  Öneriniz için teşekkürler. Yönetim ekibi olarak bunun altyapısını kurabiliriz ve ekipte yer alanlara “Geliştirme Takımı” ünvanı verebiliriz.
  Sitemizin discord sunucusu mevcut zaten. Oraya bu iş için özel bir oda oluştururuz ve genele kapalı olur. Geliştirme takımına girenler sadece görebilir. Oradan konuşabilir, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Kod paylaşımı vs yapmak içinde bu takıma özel bölüm oluşturabiliriz. Sadece bu ünvana sahip olanlar görebilir

  Bu şekilde birbirinize destek vererek güzel şeyler üretebilirsiniz. Burada insanlar bir araya geliyorsa büyük ihtimal youtube kanalımızdaki videolar sebebi ile oldu.

  Yalnız ben bu projenin özerk bi yapıya ait olmasını istiyorum. Yani üyelerin kontrolünde gitmesini istiyorum. Geliştirme takımına liderlik edecek birisini seçmeniz gerekebilir. İnsanlarla uğraşmak kolay değil. Bu yüzden bir araya gelip kendi kurallarınızı oluşturmanız gerekecek. Geliştirme ekibine alımların nasıl yapılacağını vs belirlemeniz gerekiyor. Siteye bağlantılı olduğu için ekibe katılanlar bi ihlalde bulunursa forum hesaplarına da yaptırım uygulanabilir.

  Ortak bir şeyler yapmak kolay değil. Çok güvendiğin insanlar bile hata yapabilir. Bizden yapan olmuştu. Bu yüzden herkesin uyacağı standartları belirlemeniz gerek. Aksi halde kargaşa ve başına buyruk davranmalar yüzünden bu takımın dağılması büyük bi olasılık olacaktır.

  Eğer gerekli desteği alabilirseniz biz yönetim ekibi ile bu konuyu tartışıp kararımızı vereceğiz. Daha önce zaten böyle bi planımız vardı ama aktiflik olmadığı için yürürlüğe ekleyememiştik.

  Site yönetim takımı arasında kabul olursa biz içişlerinize müdahalede bulunmayacağız. Sadece kurallarımızın ihlal edilip edilmediğini denetleyeceğiz. Geliştirme takımının başına seçtiğiniz kişi ile huzuru ve barışı sağlamak için sürekli diyalog içinde olacağız.

  Biz yönetim takımı olarak bu öneri için böyle bir yapı ile kurmayı daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Eğer tüm bunları kabul edebilirseniz ve üyelerimizin çoğunluğunun onayını alabilirseniz hemen süreci başlatacağız.

  Süreç şu şekilde devam edecek;
  - 1. aşama: Bu konu üzerinden katılmak isteyenler önerilerini filan sunacak ve desteğini ankette belirtecek. Böyle bir şeyin olmasını istemeyenlerde nedenini bildirip çekincelerini bildirecek.
  - 2. aşama: MT Yönetim ekibi kendi arasında bunları tartışacak ve üyelerimizin bu işi yürüyüp yürütemeyeceğini bu konu altında yazılan yorumlara göre değerlendirecek.
  - 3. aşama: MT Yönetim ekibi aldığı kararı ve detayları bu konu altından ve site geneline vereceği bi duyuru ile bildirecek. Bu aşamada katılmak isteyen üyelerle birlikte ilk önce Geliştirme Takımının idari sorumluluğunu üstlenen kişiyi seçeceksiniz. Seçimi yaptıktan sonra kendi aranızda bi toplantı düzenleyip kurallarınızı oluşturacaksınız ve seçilen takım lideri bu kuralları bize iletecek. Bizde oluşturduğunuz kuralları inceleyeceğiz. Sitemizin mevcut kuralları ile çelişen maddeler olursa takım liderine bildirilecek ve düzenlenmesi istenecek. Eğer bu süreçte düzgün işletilirse yönetim takımı arasında tekrardan konuşup resmi olarak ekibinizi onaylayacağız. Forumda size özel bölüm açılacak ve katılanlara rütbe verilecek. O bölüme takım lideri kuralların listesini ekleyecek. (Seçilen takım lideri özel bölümde konu kilitleme, sabite alma gibi yetkilere sahip olacak)
  - 4. aşama: Bu aşamada artık ekibe alımları yaptıktan sonra birlikte ortak bir şeyler yapabileceksiniz. MT Yönetim takımında bulunan kişileri de ekibe davet edebileceksiniz. Alım yapacak kişileri ve standartları kendi aranızda yapacağınız istişareler ile belirlemeniz gerek. Biz yönetim takımı olarak alınan veya ayrılmak isteyenlerin hesaplarını güncelleyeceğiz sadece.

  Sizler içinde güzel bir hobi olacaktır. Birlikte bir şeyler üretmenin verdiği keyif bambaşka bir şey. Sadece sorumluluk bilincine sahip olduğunuzu bize göstermeniz gerekiyor

  Not: En az 3 kişinin katılması ve sürekli desteğini sunması gerekiyor. Daha az olursa onaylamamız mümkün değil.
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2020
  Trashy ve okcoder1134 bunu beğendi.
 3. Yenicerii

  Yenicerii MT Üye MT Üye Üye

  304
  215
  351
  4 Nisan 2020
  Erkek
  Bilgisayar Teknikeri
  Adana
  Açıkcası fikir çok güzel. Zaten temel prensip olarak sadece ahım şahım şeylere değil de, küçük ama çok işe yarayacak detaylara da değinmek büyük artı sağlar. Bu planın bel kemiği olacak faktör kanaatimce; ekipten en az 1 kişinin de olsa ilgili dillere biraz hakim olması gerekiyor. Aksi takdirde kilit noktalar meydana gelebilir ve çıkmaza girilebilir. Bu da aksamalara neden olacaktır. Bunun haricinde işin içine bilgisayarı özgün kullanabilme ve bu iş için gerekli olabilecek uygulamalara da hakim olma şartı maalesef ki olmak zorunda. (Örneğin photoshop gibi) Yani demek istediğim, toplanılacak olan ekip, gerekli ihtiyaçları da minimum düzeyde de olsa karşılayabilecek düzeyde olmalı.

  Ben şahsen katılmak isterim, hem kendimi geliştirmeyi, hem elimden geldiği kadarıyla da katkıda bulunmayı, hem de el birliği ile bir şeyler üretmeyi isterim ancak gerçek hayatta sağlıkla ilgili bazı özel durumlarımdan dolayı gün içinde, planlamaların ne kadarına uyabilirim, ne zaman ne kadar vaktim olur bilemiyorum açıkcası.
  Son olarak söylemek istediğim şey; ekip toplanırken en başında kritirlerin çok iyi düşünülüp hazırlanması ve buna bağlı olarak ekibin oluşması işleri bir adım önde başlatacaktır.
   
  stubborngoat, Whistle ve okcoder1134 bunu beğendi.
 4. okcoder1134

  okcoder1134 MT Üye MT Üye Üye

  212
  121
  351
  19 Ocak 2020
  Erkek
  Öğrenci
  İstanbul
  Şahsen ben de bir süre sonra üniversitelerin bu dönemi malum virüs dolayısıyla kapandığı için çalışmaya başlayacağım. Ama 7/24 aktif olmak zorundayız diye bir şart yok. Zaten öyle olsaydı sosyal hayatımızı hiçe saymış olurduk. Bu proje uzun vadeli bir proje olduğu için ekip birbiriyle uyumlu çalışsa yeterli diye düşünüyorum.

  Ek olarak, ekibe bu gidişle bu dillere hakim insanlar da katılacaktır. Ekibin içinde var olan arkadaşlarda zamanla bu dilleri kavrayacaktır. Dediğiniz gibi kendimizi ve malum yazılımı geliştirmek amaçlı toplanıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde başaramayacağımız bir şey yok kanaatindeyim. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim :)
   
  Whistle ve Yenicerii bunu beğendi.
 5. Whistle

  Whistle Ruhsuz Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

  6.742
  1.959
  1.981
  30 Ekim 2011
  Erkek
  Öğrenci
  Samsun
  Ekibinizi kurduktan sonra yaptıklarınızı sitemizde duyurabilirsiniz. Bu sayede daha çok kişinin ilgi duyup katılmasına neden olabilir.
  Birlikte çalışıp kendiniz için özel server hazırlayıp açabilirsiniz yada ekibinizin yaptığı filesleri/sistemler vs satabilir veya paylaşabilirsiniz.
  Yönetim olarak, hazırladığınız şeyleri ne amaçla kullanacağınıza karışmayı düşünmüyoruz.

  Önceki yorumumda özellikle bunu söyledim. Kriterler ve kuralları düzgünce belirleyemediğiniz sürece bu öneriyi onaylamamız mümkün olmayacak. Aranızda çıkan anlaşmazlıklarda kesinlikle taraf olmayacağınız. Her ne yaşanırsa yaşansın sitemizi sorumlu tutamayacaksınız.

  Takımınız sitemizin özerk bi yapısı olacağı için kurallarınızı oluştururken sitemizin temel olarak prensip aldığı "kararları ortak alma" sistemi dışında bi yapı kuramazsınız.
  Takıma önderlik eden kişi kendi kafasına göre karar alamaz, kuralları tek başına değiştiremez. Bunlar için mevcut ekipte bulunanların desteğini alması gerekiyor. Takımda bulunan her üye, kuralları değiştirmek ve yeni kararlar almak için öneri sunabilir. Kararları alırken her kişininde eşit oy hakkı olacağını unutmayın. Bu sayede ekip içinde uyumsuzluğun ve kargaşanın önüne geçip ortak bir şeyler yapabilirsiniz.
   
  Serçe ve okcoder1134 bunu beğendi.
 6. Denizeri24

  Denizeri24 Aktif Üye Üye

  43
  27
  676
  11 Haziran 2018
  Erkek
  Öğrenci
  İstanbul
  Bir files hazırlama planı vardı benim de, eğer gerçekten araştırmacı birkaç kişi bulabilirseniz katılabilirim bu meseleye.
   
  okcoder1134 ve Whistle bunu beğendi.
 7. Whistle

  Whistle Ruhsuz Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

  6.742
  1.959
  1.981
  30 Ekim 2011
  Erkek
  Öğrenci
  Samsun
  9 kişi katılacağını ve 3 kişide daha sonra katılacağını belirtmiş. Bu ana kadar herhangi bir olumsuz oy gelmedi.
  Yorumlarda benim söylediğim şartları karşılamanız koşulu ile Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız... maddesi sebebi ile yönetim ekibi arasında bi değerlendirme yapacağız. Bunun sonucunu bu konu altından bildireceğiz.

  Önceki yorumumda aşamaları söylemiştim.

  Yönetim ekibimiz arasında iki aşamalı onaylamadan geçireceğiz.
  Bu birinci aşama olacak. Eğer onaylanırsa yorumlarda belirttiğim şartları gerçekleştirebilmeniz için discord sunucuna size özel oda açacağız.
  Burada ilk olarak ekibe liderlik edecek kişiyi seçeceksiniz. Oylama yolu ile herkesin oyu eşit olacak ve katılan herkesin aday olabileceğini unutmayın. Size tavsiyem bu işlerde tecrübeli olan birisini seçmeniz ekibin sağlıklı işlemesi açısından daha faydalı olacaktır.
  Seçimi yaptıktan sonra kendi aranızda kurallarınızı oluşturup bana ileteceksiniz. Kurallarınızı inceleyeceğim. Forum kuralları ile çelişen veya uygunsuz olduğunu düşündüklerimi ekip liderinize ileteceğim ve tekrardan bir araya gelip onları düzeltmeniz gerekecek. Tüm bu süreç tamamlanınca biz kurallarınızı yönetim ekibimiz arasında onaylamamız gerekecek.
  İkinci aşamamız ise onaylandıktan sonra sitemizde bu ekibe özel bölümler ve ranklar oluşturulacak. Kurallarınızı oluştururken bizzat benden danışmanlık alabilirsiniz.

  Daha sonra çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. :)
  Bu ekibin ayrıcalıkları da olacak tabii ki de. Forum adını kullanarak bir şeyler paylaşma yetkisine sahip olabileceksiniz.
   
  okcoder1134 bunu beğendi.
 8. alparslan

  alparslan Aktif Üye Üye

  12
  3
  655
  10 Temmuz 2014
  Erkek
  Merhaba ben de fikrin güzelliği konusunda fazlası ile katılıyorum. Yaklaşık 4 yıldır yazılımın mümkün olan tüm alanları ile ilgilenmeye çalışıyorum. Ve şuan bir metin2 files hazırlama projesine girişmeyi hedefliyordum. Fakat bu konuda ilgilenecek arkadaşlar vs olmadığı için solo girişmek ilk planımdı. Şuan ise bu yazıyı gördüm ve katılmayı isterim. Cevap veren kişiler ya da katılmayı isteyen kişiler ne gibi işlerle meşgul ya da hangi bilgilere sahipler bilemiyorum. Fakat eğer ilgilenirseniz neleri bildiğimi vs sizlere seve seve aktarırım. İleri düzey yazılım ve proje geliştirme sayesin de de çok fazla konuda destek verebileceğime inanıyorum. Hızlı öğrenen ve çabuk uygulayan bir yapıya sahibimdir.
   
  okcoder1134 bunu beğendi.
 9. LikapaTR

  LikapaTR Eleştiri Makinesi Site Yetkilisi Süper Moderatör Grafiker Casro2 Görevlisi

  269
  200
  726
  20 Ekim 2014
  Erkek
  Bilgisayar Programcısı
  Rize
  Fikir çok hoş fakat hayata geçirilirse grup içerisine dahil edilecek insanları iyi seçmek gerektiğini düşünüyorum ve bu seçimin nasıl yapılacağı hakkında da tartışılmalı bence.
   
  okcoder1134 bunu beğendi.
 10. enesaydemir

  enesaydemir Normal Üye Üye

  75
  31
  31
  30 Nisan 2020
  Malatya
  Hocam ben kuralların daha net daha kesin olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ileride para işin içine girerse ne gibi sonuçlar doğurur bilemeyiz. Herkesi eşit sayamayız örneğin ben metin2 geliştirme konusundan 15 gün oldu çalışmaya başlayalı adamlar 4 yıldır uğraşıyor nasıl eşit olabiliriz bu eşitlik bilen insana haksızlık olur.
   
  okcoder1134 bunu beğendi.
 11. SType2

  SType2 Aktif Üye Üye

  123
  105
  716
  25 Ekim 2016
  Erkek
  Öğrenci
  İzmir
  ben varım arkadaşlar
  yenilikçi fikirler ve hep birlikte toplaşıp uyarlamasını başarabilmek cidden çok güzel bir iş olur bu zamana kadar elimden geldiğince kendim hareket ettim ve ediyorum uyum sağlanması halinde başarılamayacak bir şey olmadığını düşünüyorum çok iyi bir adım olur.

  Bence katılım kriterine fikir sormak ve eğer geliştirme aşamasında bilgisi var ise neleri bildiği ilgi alanları gibi sorular da sorulmalı en azından kim hangi görevi üstlenecek bilinir, daha anlaşılır olur.

  Konuya ilginiz için ayrıca teşekkür ederim @Whistle
   
  Whistle, Yenicerii ve okcoder1134 bunu beğendi.
 12. Whistle

  Whistle Ruhsuz Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

  6.742
  1.959
  1.981
  30 Ekim 2011
  Erkek
  Öğrenci
  Samsun
  Beklediğimden daha fazla destek oldu. Sizleri tebrik ederim.
  MMO Tutkunları yönetim takımı bu öneriye tam destek verdi. Sitemiz açısından bir ilk olduğunu söylemek gerekiyor. İlk defa bir üyenin önerisi kabul edildi.

  Çalışmalarınızı yürütebilmek için size özel odalar ve rankları oluşturduk.
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız... bu linkte tıklayıp katılabilirsiniz. Katıldıktan sonra genel sohbet odasına geliştirici takımı için geldim yazınız biz size geliştirici rankını vereceğiz.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.