Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
casro2logo.png

Konuya girmeden önce bilgilendirme;
Not: Bu sadece geliştirici günlüğüdür. Yönetim ekibi üyeleri kendi alanlarında yaptığı şeylerle ilgili duygu ve düşüncelerini, yapılmakta olan ve gelecekte planlanan şeylerden bahsedebilir. Hayalimizdeki şeyleri bahsedebiliriz. Bu genelde videolu olarak yapılıyor fakat bu ilk denemem olduğu için yazılı şekilde yapacağım. İlerleyen zamanlarda videolu olarak da geliştirici günlüklerimiz yayınlanacaktır. Ben oyunun Topluluk Yöneticisi (CoMa) olarak genellikle sistem üzerinde yaptığım değişiklikler ve gelecek planlar hakkında bahsedeceğim. İlerleyen zamanlarda takım üyelerimizde kendi alanlarındaki şeylerden bahsedebilir.

Merhaba arkadaşlar,
Piyasada yanlış giden bir çok şey olduğunu gözlemliyorum. Fakat bunlardan size bahsetmeyeceğim. Kendi alanıma düşen şeylerden bahsedeceğim.
Ben Metin2 oynarken, hatta başka oyunlar oynarken kendime şunları demişimdir. Keşke şurası şöyle olsaydı, şu özelliklerde olsaydı. Tabi o zaman sadece bunlar hayalden öteye geçmeyen şeylerdi.. Bir gün Metin2 PvP piyasası patlak verdi. O zamanlar sektör daha yeniydi. Oyunun açık kaynak kodları bile yoktu ve bu konuda bilgim neredeyse hiç yoktu. Gene de hayallerim vardı. Oyunu açıp şunları şunları yapmak istiyorum diye. Bazen akşam yattığımda düşünürüm neleri yapsam diye. Tüm detaylarına kadar düşünürüm. Bu hayallerimin beni bu kadar geliştireceğini kim bilebilirdi ki? Ben bile bilmiyordum. Metin2 PvP serveri yönetmek için programlama dillerini öğrenmem gerekiyordu. İlk başta php öğrenerek bu işe başladım. İnternette videolar izledim ve fikirler edindim. Php'yi öğrenirken algoritma kurma yeteneğimde gelişti. Bu yetenek sayesinde Metin2 için hayalini kurduğum sistemleri kodlamaya çalışırken fikirler edindim...
Açık beta sürecinde oyun açılmadan önce sayfamızdan şu mesajlar gelirdi. "Diğer oyunlar genel olarak aynı sistemleri gösteriyor fakat sizin tanıtımlarda farklı şeylerde gördüm." Bu tür mesajlar alınca bir nevi beni hatta Casro2 ekibini mutlu etti diyebilirim. Ekip olarak beraber gelecekte oyun için neler yapmamız gerektiğini planlarız. Bunların bir kısmını hayata geçirdik. Oyuncularında bu farklılığı görmesi bizi hayallerimizin peşinden gitmeye sürüklediğini belirtmek isterim. Kısacası belirtmek isterim ki bana göre Metin2 pvp piyasasında eğer server açıyorsak oyunda olmasını istediğimiz şeyler için açıyoruz.
Buna kısaca örnekler verelim isterseniz;

1. Envanter yetmiyordu ve pvp piyasası 4, 5 envanter yaptı..
2. Arkadaş listesi benzeri engelleme sistemi gerekliydi biz yaptık.

Orjinal Metin2 ise son güncellemelerde bu özellikleri ekledi. Bu gerçekten bizi mutlu etti. Demek ki bazı şeylerin olabileceğini görebiliyoruz.

Bu yazıdan şu sonucu çıkartmanızı istiyorum. Hayalini kurduğunuz her ne olursa olsun sakın hayallerinizden vazgeçmeyin. Hayallerinizi gerçekleştirmek için azimle çalışın. Elbet sonunda hayalinizin gerçekleştiğini görebileceksiniz. :)

Benim hayallerimin peşinden koşmam ile bana şunları kazandırdı.
  • Birçok bilgi edindim.
  • Bu amaç uğruna çok güzel insanlarla tanıştım. Ekip ruhunu öğrendim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri