Gameforge Telifleri

Legandalith

Üye
Üye
Merhaba, son yıllarda artan Gameforge telifleri hakkında konuşalım istiyorum. Ben geçtiğimiz yıllarda tam ne oluyor takip etmesem bile kulağıma gelen ve daha sonra araştırıp öğrendiğim olaylar oldu. Mesela Rubinumun kapatılışı ve Gameforge şirketinin bu isimle kendi 'etkinlik' sunucusunu açması. Topluluklar tarafından iddia edilen şeylerde var mesela Gameforge'un Pvp sunucuların sahipleriyle anlaşıp nesne marketten belli bir pay alması gibi. Bunun gibi bir olayın iddia edildiği benim bildiğim iki sunucu birisi Aeldra birisi Saltanat. Fakat bu iddialar her zaman iddia olarak kalmaya devam edecek sanırım, çünkü kendileri açıklayana kadar böyle bir şeyin olduğuna kesin emin olamayız. Benim bu zamana kadar gördüğüm en büyük telif olayından bir tanesi geçen sene tam bu zamanlarda WoM2'nin kapatılmasıydı. Belki bu konuyu daha iyi bilenleriniz tabii vardır fakat bilmeyenler için şöyle kısa bir özet geçmek gerekirse kısaca WoM2, neredeyse 8 yılı devirmiş en eski sunuculardan (Saltanat daha eski sanırım) oldschool bir sunucuydu. Bildiğim kadarıyla Almanya/Romanya tabanlı bir yönetimdi ve sunucuları Almanya'da bulunuyordu. Daha sonra Gameforge kapatılması için bu sunucuyla uğraşmaya başladı ve sunucularını Fransaya taşıyarak bu süreci bir nevi erteledi. Fakat 8. yıl etkinliklerini hazırlarken Gameforge'un diretmelerine dayanamayıp sunucuyu tamamen kapatma kararını aldılar.

Zaten pvp sunucularda video çeken Youtuber ve Twitcherlara telif atıldığını hepimiz biliyoruz. Bu konuyu açma sebebim yaklaşık 2 gün önce başlayan yeni bir telif dalgasını görmüş olmam. Yaklaşık 2 gün önce Aeldra'nın yani şuan açık olan en büyük global sunucunun Discord sunucusu kapatıldı. Ve bugün Telif nedeniyle mi yoksa Aeldra'ya telif attılar bize de bu telif gelir mi düşüncesiyle mi bilmiyorum ama Astra2 sunucusunun Discord hesabı da birden kapatıldı. Şuan tam olarak emin değilim fakat gördüğüm kadarıyla ;

Aeldra = Discord sunucusu tamamen kapatıldı ve yeni bir discord sunucusu açtılar.
Astra2 = Discord sunucusu şuan kapalı ve bu konuyu yazarken hala yeni bir discord sunucusu açılmadı.
Aves2 = Şuan sunucunun kapalı betası açık. Fakat buna rağmen (sanırım önlem için) bütün kanallarındaki içerikleri sıfırlamışlar.
Edit ; şu an diğer büyük global sunucu olarak bilinen Rodnia Discord sunucusuna da erişilemiyor.

Ve birkaç sunucu daha Metin2 görsellerini Discord hesabından yok etmeye başlamış. Sormak istediğim şey ise şu, sizce Gameforge kendine yeni bir yol çizip senelerdir beklenen pvp sunuculara karşı gerçekten bir savaş mı açtı, yoksa geçmiş dönemde sıkça gördüğümüz gibi sadece 1-2 sunucu yara alıp diğer her şeyin olduğu gibi devam etmesini mi bekliyorsunuz?

güçlü olmayan, haftada 2 kez açılan aynı swleri gameforge bilmiyodur bile. böyle büyük çaplı olduğunuz zaman da tabiki de kendi kodlarını kullandığınız için size telif uygulaması normal. kapatılan dclerin ise dc partner uygulamasına dahil olduğu için kapatıldığını düşünüyorum. yoksa teliflik durum olması imkansız. youtubedeki liste dışı videolara bile telif atamıyorlar.

Gameforge'un Pvp sunucuların sahipleriyle anlaşıp nesne marketten belli bir pay alması gibi. Bunun gibi bir olayın iddia edildiği benim bildiğim iki sunucu birisi Aeldra birisi Saltanat.
Bu listeye HisarMT2 de eklenebilir bence. (Tabi eğer öyle bir şey gerçekten varsa)
Çünkü HisarMT2 sahipleri de çok rahat bu konuda. Kazançları sağlam olsa gerek ki, bazen haftalarca, aylarca aralıksız süren reklamlar yapabiliyorlar. Belki de görmüşsünüzdür.

Bu oyun da bir kaç yıldır(5-6) aktif ve daha önceden de sahibi oldukları EkinoksMT2 yi de HisarMT2 sunucusu ile birleştirdiler ve bu sunucular tamamen para tuzağı resmen. Kendileri sadece serverin(oyunun) değil, bilişim firmaları olduğu için bizzat sunucunun da sahipleri. Öyle bir oyun düşünün ki + basma itemi bile sadece ve sadece nesne markette para ile satılıyor. O da beta silahlarını +4e basarken.. Bireysel olarak oynandığında, çoğu zaman hiç bir noktaya varılamayacak türden bir server. Uzun zamandır oynamıyorum ancak benim oynadığım zamanlarda kayda değer derecede aktif oyuncuya sahipti. Büyük ihtimalle de hala öyledir.

Amacım burda bu oyuna çamur atmak yada karalamak değil fakat durum böyle. Ve burada yazılanları okuyunca da, daha önceden benim de oynamış olduğum bu server aklıma geldi ve açıkcası bütünüyle bu ihtimallerle bağdaştı.
Velhasıl, bu konu için "para varsa müsaade var, para yoksa müsaade yok" diyebiliriz.

Bu listeye HisarMT2 de eklenebilir bence. (Tabi eğer öyle bir şey gerçekten varsa)
Çünkü HisarMT2 sahipleri de çok rahat bu konuda. Kazançları sağlam olsa gerek ki, bazen haftalarca, aylarca aralıksız süren reklamlar yapabiliyorlar. Belki de görmüşsünüzdür.

Bu oyun da bir kaç yıldır(5-6) aktif ve daha önceden de sahibi oldukları EkinoksMT2 yi de HisarMT2 sunucusu ile birleştirdiler ve bu sunucular tamamen para tuzağı resmen. Kendileri sadece serverin(oyunun) değil, bilişim firmaları olduğu için bizzat sunucunun da sahipleri. Öyle bir oyun düşünün ki + basma itemi bile sadece ve sadece nesne markette para ile satılıyor. O da beta silahlarını +4e basarken.. Bireysel olarak oynandığında, çoğu zaman hiç bir noktaya varılamayacak türden bir server. Uzun zamandır oynamıyorum ancak benim oynadığım zamanlarda kayda değer derecede aktif oyuncuya sahipti. Büyük ihtimalle de hala öyledir.

Amacım burda bu oyuna çamur atmak yada karalamak değil fakat durum böyle. Ve burada yazılanları okuyunca da, daha önceden benim de oynamış olduğum bu server aklıma geldi ve açıkcası bütünüyle bu ihtimallerle bağdaştı.
Velhasıl, bu konu için "para varsa müsaade var, para yoksa müsaade yok" diyebiliriz.
Ben daha önce oynamadım fakat dediğiniz gibi reklamlarını çok fazla görüyorum. Hatta eskiden pvp tanıtım sitelerinde herhangi bir sunucunun sitesine girmeye çalıştığımızda hisarmt2nin sitesine yönlendirdiğini hatırlıyorum. Benim anlamadığım dediğiniz gibi + basma itemleri bile sadece nesne markette ve oyun içinde elde edilemiyorsa oyuncular nasıl buna devam edebiliyor? Yani şahsen bu gibi bir sunucuyu dünya üzerinde sadece o sunucu kalmış olsa bile gireceğimi düşünmüyorum. Çok mu vazgeçilmez ki orada oynayan oyuncular farklı bir sunucuya girmiyor?

Ben daha önce oynamadım fakat dediğiniz gibi reklamlarını çok fazla görüyorum. Hatta eskiden pvp tanıtım sitelerinde herhangi bir sunucunun sitesine girmeye çalıştığımızda hisarmt2nin sitesine yönlendirdiğini hatırlıyorum. Benim anlamadığım dediğiniz gibi + basma itemleri bile sadece nesne markette ve oyun içinde elde edilemiyorsa oyuncular nasıl buna devam edebiliyor? Yani şahsen bu gibi bir sunucuyu dünya üzerinde sadece o sunucu kalmış olsa bile gireceğimi düşünmüyorum. Çok mu vazgeçilmez ki orada oynayan oyuncular farklı bir sunucuya girmiyor?
İnan bu sorunun cevabını hala bilmiyorum. O dönemler çok sordum insanlara, hepsi de "başka aktif sw yok"diyordu.
Hadi ben sadece boş zamanlarımda oynuyordum (üni yıllarında), ama onlar sürekli oynuyordu. Anlam veremiyorum bende.. Detaylara girecek olsam gerçekten elle tutulur hiç yanı yok ama o kadar uzatmaya da gerek yok bence.

Ama soruya cevap olabilecek aklıma gelen tek ihtimal, aşırı fazla reklam yapıyor olmaları olabilir. Kısır döngü gibi, birileri oyunu bıraktıkça, reklamlardan yine birileri geliyor olabilir. Tabi sadece tahmin..

Bu konu defalarca ele alındı ama bana göre hiç bir anlamı yok.
O dosyalar warez olduktan sonra ipin ucu kaçtı, istediği kadar kovalasınlar sonu gelmeyecek.
Tek yapabilecekleri büyük bir kaç serverle uğraşıp göz dağı vermek. Bundan öteye gidemezler.
Bunu da en fazla DC sunucularını yada yayınlarını yapan yayıncıları banlatma ile yapabilirler.
Pastadan bu kadar pay alabilen sunucu varken hangisini kapattıracak? Kapattırırsa ne olacak?
Tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanılıyor bu işten, bugün kapatsa yarın tekrar açılır.
GF gibi kar amacıyla yola çıkmış bir şirket zırt pırt davalarla mı uğraşacak ? Açılan serverleri mi kovalayacak?
Bunun hiç bir yolu yok. Pvp ler bile official sunuculardan daha çok hilesiz ortam sağlıyor, bunca sene ne yaptılar ki metin2 için?
Ben yıllarca 1.köy de 7/24 hileli hesapların gezdiğini biliyorum ve bunu açık açık köpeklerin orada yapıyorlar ama bir tane gm göremezsiniz gidip banlayacak. Neden ? Çünkü kar amacı o kadar önemli ki onlar için yetkilileri bile gönüllü alıyorlar.
3-5 ep verip iş yaptırdıklarını sanıyorlar. Gönüllü bir adam senin şirketinin, oyununun prestijini ne kadar koruyabilir?
Umurlarında bile değil. Hile engellemek için bir şey yapma, engellemeyi geçtim ban bile attırma, metin2 oynamayan bir adamı yönetici yap, bütün güncellemelerin nesne market geliri üzerine kurulsun, ee sonra ?
Dediğim gibi yapabileceği tek şey göz dağı vermek, bunun hiç bir şekilde sonunun gelmeyeceğini onlarda biliyorlar.

Bence amaçları metin2 nin kendi kendisine bitmesiydi ama bunu pvp ler yüzünden yapamıyorlar. GF sunucuları kapatsa
pvp ler duruyor. Neden kendi gelirlerini, kendi oyunlarının çakmasına bıraksınlar? Siz olsaydınız bırakır mıydınız? Artık alabildiklerini almaya bakıyorlar. Bu yüzden nesne market üzerine kurulu, oyunculara işkence eden güncellemelere, özellikle de bunu yüksek levellere gelir getirebilecek insanlara ithafen yapıyorlar.

Ülkelerin kendi içlerinde ki serverleri birleştirdikleri yetmedi, ülkeleri de birleştirdiler. Yakında tüm dünya tek sunucu da oynamaya başlar. Bu kaçınılmaz. Çünkü metin2 nin dışardan oyuncu kazandığına ben asla inanmıyorum.
Son kaçınılmaz olduğunda eğer hala pvp ler devam ediyorsa, hala metin2 oynanıyorsa pvp lere meydanı bırakmak istemezler. Ama onlarında sonlarını getiremeyeceğini biliyorlar. Tek yapabilecekleri şey, çözüm üretip pvp lerdeki oyuncuları kendilerine çekmek. İnsanlara official sunucuları cazip hale getirmek. Çünkü zaten bence oyuncular pvp lere mecbur kaldıkları için oynuyorlar. Düzgün bir official sunucu olsa bugün bende başlarım.

Kaçınılmaz son geldiğinde oturup düşünüp çözüm odaklı çalışırlarsa işler değişir.
Gerekirse yazılımsal olarak en baştan yapacaklar bu oyunu ama hiç bir şekilde hileye taviz vermeyecekler.
Senin dosyaların warez olmuş yıllardır aynı mantık üzerinden milyon tane hile yapıldı hiç mi ders almazsın arkadaş?
Yumurta kapıya dayandığında mı bir şeyler yapman gerek ?
2008 mantığında bir sunucu açsalar, hileye taviz vermeyecek bir politika izleseler bir nebze umut olabilir.
Ama bu oyunun bize verdiği en büyük zevkte hiç bir rehber olmadan her şeyin oyuncular tarafından keşfedilmesiydi.
O sunucuyu açsalar bile neyin nereden elde edildiği, karakterlerin dengeleri, tüm soruların cevapları biliniyor olacak.
Eğer yapıyı aynı tutup, tekrar o keşfetme zevkini oyunculara yaşatabilirlerse bütün dengeler değişir. Ama buda biraz imkansız gibi.

Metin2 nin sonu ne olacak bende çok merak ediyorum. Yeni nesilin bu oyuna başlıyor olduğunu bilsem bu oyun asla bitmeyecek derdim ama oyuncu kazanmadığı için bir gün biteceğini düşünmek daha gerçekçi geliyor.
Bildiğim tek şey pvp lerin asla bitmeyeceği. Her server açanın hapise girmesi gerekir ki bir daha cesaret edilmesin. Sen dava açıp kazanıp adamın serverini kapatsan ne kapattırmasan ne ? Ceza versen ne vermesen ne ? Milyonlar kazanan sunucular var ceza o adamın umrunda olur mu ? Kimsenin de hapse gireceğini sanmam bu yüzden sonsuz döngü devam edecek.

Aeldra teliflerini epvp'den okudum, serverla uğraşan birinin bireysel çabası Discord desteğinden çok rahat DMCA şikayeti oluşturup metin2 ile alakalı tüm discordlar(yayıncılarınki de dahil) kapatılabilir ve bir serverı şikayet etmek 5 dakika almıyor.

Teliflerin tamamen göz boyama olduğunu düşünüyorum, sonuçta kaynak kodu sızdırılmış bir oyun. Aynı durum kolka ile bdo arasında da vardı. PA(Pearl Abyss) firmasına uğrattığı zarar belki de milyonları vurabilir. PA telif atmayı vs. defalarca denediği söyleniyor fakat kaynak kodu köklü olarak değiştirilmiş bir sunucu olduğu için başarısız girişimler.

Gameforge olmadan metin2 daha güzel bunu bilir bunu söylerim Zamanında yönetimi farklı firmaya devrettiklerinde oyun altın çağını yaşadı ancak geri aldıklarında yönetimi oyun tamamen orjinal sunucularda bitme noktasına geldi şuan orjinal sunucular sadece para için oynanıyor oda olmasa sanırım gameforge kepenk kapatır :) Keşke 2008 2009 yıllarına geri dönebilsek köyde savaş yaban domuzu kesmek için heycanlansak elimizde +3 savaş tırpanı 1. köyden 2. köy portalına yürüyerek 30 dakikada gitsek

Geri