Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhabalar,
Metin2 serveri kuracaksanız lazım olan paketlerden bir tanesi de MySQL eklentisi olacaktır. Bu rehberimizde MySQL'u nasıl kuracağınızı anlattım;

Videolu anlatım;

Gerekli kodları buradan alabilirsiniz.
## Freebsd'ye mysql kurulumu.
# pkg arşivini günceller.
Bash:
pkg update -f

# mysql clienti ve serveri kurar.
Bash:
pkg install mysql56-client mysql56-server
Not: Freebsd 9 sürümlerine destek kalktığı için artık bu şekilde kurulmuyor. Mysql'u kurmak için şu rehbere bakınız: Freebsd 9.3 Offline Mysql56 Kurulumu Nasıl Yapılır?

# Parola veritabanını oluşturur
Bash:
pwd_mkdb -p /etc/master.passwd

# Mysql klasörüne izinlerine izinleri ver.
Bash:
chown -R mysql /var/db/mysql/
chgrp -R mysql /var/db/mysql/

# Sistemi başlatırken otomatik mysql servisini aktif etmek için.
Bash:
echo 'mysql_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

# mysql serveri çalıştır.
Kod:
service mysql-server start

## Root şifresini değiştirmek.
Bash:
mysqladmin -uroot -p password
Enter password: <burayı boş bırakın.>
New password: <yeni şifrenizi girin.>
Confirm new password: <yeni şifrenizi girmeyi onaylayın.>

## Root hesabını diğer ip adreslerine açmak.
# xxx yazan yere şifrenizi giriniz.
SQL:
mysql -p
CREATE USER 'root'@'%' IDENTIFIED BY 'xxx';
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%' WITH GRANT OPTION;
flush privileges;
quit;

Son düzenleme:
"service mysql-server start" yazdığımda böyle bir sorun alıyorum yardımcı olur musunuz?
mysql-server does not exist in /etc/rc.d or the local startup
directories (/usr/local/etc/rc.d)

mysql serveri kurdunuz mu?

Şu komutu da deneyin;
Kod:
/usr/local/etc/rc.d/mysql-server onestart

Olmzsa baştan kurmayı deneyin. Konuda videolu anlatımda var.

Videolu anlatıma bakarak tekrardan kurmayı deneyin. Yada daha güncel freebsd sürümlerini kullanabilirsiniz. Kurulum aşamaları hemen hemen aynı

Videolu anlatıma bakarak tekrardan kurmayı deneyin. Yada daha güncel freebsd sürümlerini kullanabilirsiniz. Kurulum aşamaları hemen hemen aynı
freebsd 10.3 ile kurulum yaptım yine aynı hatayı aldım. biraz araştırma yaptım /etc/rc.d klasöründe "mysql-server" yok. neden olabilir?

Son düzenleme:
service mysql-server onestart yazdıktan sonra çıkanların ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

Son düzenleme:
Tabii ki de paylaşabilirsiniz. Bu düşüncenizden dolayı teşekkür ederim :)

Tabii ki de paylaşabilirsiniz. Bu düşüncenizden dolayı teşekkür ederim :)
benim mysql yine çöktü :D pkg remove mysql56-server......... şeklinde sildim, var/db den de mysql klasörünü sildim.
/var/cache/pkg ye gelip kurdum ve kodları girdim ama reboot atınca çöküyor :D

ve neden bilmiyorum internet ayarlarını değiştirip eski haline getirdiğimden beri makineler ölü gibi çalışıyor 3 kat 4 kat yavaşladı

benim mysql yine çöktü :D pkg remove mysql56-server......... şeklinde sildim, var/db den de mysql klasörünü sildim.
/var/cache/pkg ye gelip kurdum ve kodları girdim ama reboot atınca çöküyor :D

ve neden bilmiyorum internet ayarlarını değiştirip eski haline getirdiğimden beri makineler ölü gibi çalışıyor 3 kat 4 kat yavaşladı
İnternet bağlantısını kullanıp, sonrasında local bağlantıya geçtiğinizde /etc/resolv.conf dosyasına otomatik olarak farklı nameserver tanımlanmış olur. Locale geçmeden önce bu bahsettiğim dosyanın içeriğini sadece şu şekilde değiştirin ve kaydedin, sonrasında reboot atın.

nameserver LOCAL_IP_ADRESINIZ

İnternet bağlantısını kullanıp, sonrasında local bağlantıya geçtiğinizde /etc/resolv.conf dosyasına otomatik olarak farklı nameserver tanımlanmış olur. Locale geçmeden önce bu bahsettiğim dosyanın içeriğini sadece şu şekilde değiştirin ve kaydedin, sonrasında reboot atın.

nameserver LOCAL_IP_ADRESINIZ
bende bu dosyanın içeriği boş ?

tamamdır yinede ben dediğinizi ekleyip makina ipsini girdim nameserver 192.168.1.132 diye doğru mu ?

Merhaba , Youtubedaki eğitim serinizle files kuruyordum her şey hatasız ilerledi ancak Navicat a bağlanamıyorum root ve şifreyi girince 1045 - Access denied for user 'root'@192.168.8.115' (using password: YES) diyor ancak benim IP min sonu 117 Ne yapmam gerekiyor ?

Şifre yanlış diyor. İsterseniz şifreyi sıfırlayın istersenizde MySQL'i komple kaldırıp yeniden kurun. Şifreyi oluştururken türkçe karakter kullanmamaya çalışın

Merhaba, böyle bir hata alıyorum çözümü varmıdır yoksa tüm aşamaları tekrarmı baştan yapmam gerekiyor.

Sorun yaşadığım tek bölüm burası
Kod:

3266ad757615b94341362ed6363ad94b.png

Son düzenleme:
Merhaba, böyle bir hata alıyorum çözümü varmıdır yoksa tüm aşamaları tekrarmı baştan yapmam gerekiyor.

Sorun yaşadığım tek bölüm burası
Kod:

3266ad757615b94341362ed6363ad94b.png
CREATE SUER yazmışsınız.

Geri