Fitness Tanıtımı Ve Evde Uygulayabileceğiniz 4 Temel Hareket

DeadKing

Aktif Üye
Üye
Mesaj
103
Beğeni
75
Puan
686
Fitness hareketleri başlıklı bu makalemizde sizlere konuyla ilgili kısaca bilinmesi gerekenlerden bahsettikten sonra bir kaç temel fitness hareketlerinin detaylı anlatımını yapacağız. Sağlıklı yaşamak adına spor yapmanın gerekliliğini sanırım hepimiz biliyoruz. Bir an başlama hevesi ile spor salonuna gitmek bir tercih sebebi olabilir ancak spor salonlarının neredeyse hemen hepsi senelik ücret almaktadır. Böyle bir durumda, gidemediğiniz günlerde maalesef boş yere para vermiş oluyoruz. Aslına bakarsanız spor yapmak için illa ki spor salonlarına gitmemiz şart değil pekala evimizde de spor yapabiliriz. Fakat bu işin olmasa olmazı evde spor yapmak için gerekli olan disiplini kendinizde sağlamanız gerekir. Evde uygulayabileceğiniz birçok egzersiz bulunuyor özellikle evde yapabileceğiniz fitness hareketleri ile hem sıkı ve kaslı bir vücuda kavuşabilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu egzersizlerden birkaçına, aşağıda sizler için değinelim.
 • Jump Burpees: Şınav çekme ile zıplamayı bir araya getiren bu hareket sayesinde… tüm vücudunuzu çalıştırırsınız. Fitness hareketleri arasında oldukça etkili olan bu hareket ile kolayca yağ yakılır. Yere yatıp tek bir şınav çekin. Daha sonra, bacaklarınızı kıvırarak ayağa kalkın ve beklemeden zıplayın. Ardından hemen yere yatın ve şınav pozisyonundan tekrar başlayın. Başlangıç için 3 set 15 tekrar uygulayabilirsiniz. Terlemenize neden olacak bu yorucu hareket, tüm vücudunuzu çalıştıracaktır.
 • Squat: Bacak kaslarının gelişimi için uygulanan en popüler hareket olarak bilinir. Vücutta bulunan en büyük kas olan bacak kasını çalıştıran bu hareket, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olacaktır. Halter kaldırma pozisyonu olarak da bilinen bu harekette, eller başın arkasında birleşik, sandalyede oturur gibi yere çömelin. Sırt kısmınızın dik kalmasına özen göstererek oturun ve kalkın. Poponuz asla yere değmemeli ve olabildiğince dışarı çıkık olmalıdır. Bacak kaslarınız ağrıyana kadar hareketi tekrar edin. 3 set uygulamanız yeterli olacaktır. Setler arasında en fazla 1 dakikalık dinlenmeye izin verin.
 • Lunge: Bu hareket vücutun alt bölümünde bulunan bacakların ön ve arka kısmını çalıştıran
  Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
  arasındadır. Ağırlıkla veya ağırlıksız olarak uygulayabilirsiniz. Lunge hareketinde, bir bacağınız diğerinin bir adım önünde olacak şekilde durun. Ağırlık var ise ağırlıkla birlikte, yok ise ağırlıksız olarak, kollarınız vücudunuzun yanında aşağı eğilip kalkın. Sırtınızın dik konumda kalmasına dikkat etmelisiniz. Bacak kaslarını geliştiren bu hareket, kilo vermede çok etkilidir. Kasların gelişimi sonrası, enerji ihtiyacı artar. Metabolizmayı hızlandıracak olan bu durum, daha fazla kalori yakılmasına sebep olacak ve kilo vermenizi sağlayacak
 • Jumping Jack: Bu hareket, fitness ve aerobik sistemlerinin temel hareketlerinden biridir. Tüm vücudu çalıştıran egzersizlerden biri olan jumping jacks, kolların ve bacakların, zıplama esnasında açılması ile gerçekleşir. Jumping jacks, tüm vücudun sıkılaşmasını sağlayacak bir harekettir. Isınma hareketi olarak da oldukça kullanışlıdır. Fitness hareketleri arasında oldukça popüler olan bu egzersiz, kardiyo egzersizi olarak oldukça etkilidir.
 • Bu tür
  Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
  , evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz hareketlerdir. Yukarıda belirtilen temel fitness hareketleri, hem vücudunuzun şekle girmesini sağlar, hem de sağlıklı yaşamanıza yardımcı olur. Egzersizlerin bitiminde, esnetme hareketleri yaparak laktik asit birikimini engellersiniz. Hareketleri yaparken terleyerek su kaybı yaşayacağınız için bol su içmeye özen göstermelisiniz. Yağ yakımı ve kilo kontrolü sağlamanızı olanaklı kılan bu egzersizler, tabi ki sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu hareketlerle biraz ilerleme kaydettikten sonra kişiye özel antrenmanlar ile vücudunuzun yapısına daha uygun fitness hareketlerine başlamanız daha da yararınıza olacaktır.
 
Son düzenleme:

Üst