"Engelli" yerine ne denilebilir? (Tartışma Konusu)

LikapaTR

I LIKE TO BAN
Öncelikle Merhaba,
Bu gün yürüyemeyen bir bireyle görüştüm ve görüşmemin sonunda kendisiyle alay etmediğim veya küçük görmediğim için teşekkür etti...

Bu durum beni ciddi manada rahatsız etti, toplum içerisinde bazı bireyler alışık olduğumuz becerilere sahip olmayan insanlar malesef toplumun bazı kesimleri tarafından gerek bireysel gerekte toplumsal olarak hor görülmekte veya aşağılamalara mağruz kalmakta, bu konu hakkında kişisel olarak yapılabilecek en güzel şey elbette bu bahsettiğim durumun içerisinde bulunmamak, o insanlarında sizden farklı olmadığını , her an sizinde başınıza birşey gelebileceğini veya çocuklarınızın, torunlarınızın bazı engellere sahip olabileceğini aklımızdan çıkarmamak olacaktır.

Bu gün görüştüğüm bireyin Ben engelliyim demesi beni gerçekten demoralize etti ve nedendir bilmiyorum "engelli" kelimesi bana aşağılayıcı bir kelime gibi geldi.
Bu tartışma konusu içerisinde asıl tartışmaya açmak istediğim sorular ise şunlardır;

• İnsanlar engelli yerine alternatif hangi kelimeleri kullanabilir?
  • Engelli kelimesi sizede aşağılayıcı bir kelime gibi hissettiriyor mu?

comos

MT Üye
Neden aşağılayıcı bir kelime olarak gördüğünüzü anlamadım. Eğer bir kişi doğuştan veya sonradan hayatında kısıtlayıcı faktörlere sahipse bu kişi engellidir. Doğuştan zihinsel engelli olabilir, kaza geçirmiştir ayaklarını kaybetmiştir fiziksel engellidir. Bunu aşağılayıcı bir kelime olarak görmekten vazgeçmek gerekir. Asıl sorun, engelli kelimesini hakaret amaçlı kullananlarda. Asıl aşağılık insanlar onlar.

Denizeri24

Geliştirici
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Özürlü
Sakat
Engelli

hepsinin anlamı aynı, hakaret nerede anlamadım? bir insana engelli denince hakaret nasıl ediliyor bunu hiç anlamadım. siyah saçlı birine "senin saçların siyah" diyince hakaret edilmiş mi oluyor?

LikapaTR

I LIKE TO BAN
Neden aşağılayıcı bir kelime olarak gördüğünüzü anlamadım. Eğer bir kişi doğuştan veya sonradan hayatında kısıtlayıcı faktörlere sahipse bu kişi engellidir. Doğuştan zihinsel engelli olabilir, kaza geçirmiştir ayaklarını kaybetmiştir fiziksel engellidir. Bunu aşağılayıcı bir kelime olarak görmekten vazgeçmek gerekir. Asıl sorun, engelli kelimesini hakaret amaçlı kullananlarda. Asıl aşağılık insanlar onlar.
Haklısın o bağlamda evet, fakat toplum içerisinde seninde bahsettiğin gibi, aşağılayıcı veya hakaret amacıyla kullanılıyorda, o yüzden alternatif neler olabilir merakı içindeyim, aklıma birşey gelmedi.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Özürlü
Sakat
Engelli

hepsinin anlamı aynı, hakaret nerede anlamadım? bir insana engelli denince hakaret nasıl ediliyor bunu hiç anlamadım. siyah saçlı birine "senin saçların siyah" diyince hakaret edilmiş mi oluyor?
Adamın söyleyiş şekli çok mağçup , böyle kendini aşağı görür bir şekildeydi o yüzden bi' kötü hissettim...

Yeniceri

Jamais vu
Engelli demek benim düşünceme göre aşağılayıcı veya hareket içeren bir kelime değil.
Engelli demek, bir fiili gerceklestirememe durumunun özetidir. Yani sadece insanlar için kullanılan bir kelime değil, bir işi yapma,gerçekleştirme durumu veya imkânı olmayan her canlı, eşya, cisim o işi yapma konusunda engellidir.

Ancak "özürlü" kelimesine de değinmek istiyorum, bu kelime insan için kullanildiginda aşağılayıcı nitelikte bir kelimedir.
Her ne kadar engelli kelimesi ile aynı anlama geldiği düşünülüp beraber kullanılıyor olsa da, özürlü demek; darbeli,hasarlı,bozuk, hatalı vb. demektir. Ve bu kelimelerin kullanim alanı sadece eşyalar olmalıdır, canlılar değil. Çünkü eğer müslümansak, Allah'ın yarattığı bir şeye bozuk,hatalı gibi sıfatlar yapıştırmak bizim haddimize değildir.

ofv014

Aktif Üye
Merhaba,
Öncelikle tabi bu benim şahsi kanaatim fakat bence en azından günlük konuşma dilimizden bu kelimeyi çıkarmamız daha doğru olabilir. Çünkü o kelime yerine farklı kelimeler kullansak da nihayetinde yine bu bireylerin eksiklikliğini niteleyecek. İnsanları doğuştan veya sonradan geçirdiği rahatsızlık-kaza sonucu oluşan bedensel ya da zihinsel eksikliğinden dolayı ayrıştırmak doğru birşey değil bence.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Eskiden özürlü deniyordu sonradan bu tartışma konusu oldu engelli denildi. Benzer tartışma bayan kelimesi içinde var. Bazen oturup şunu düşünüyorum insanların hiç mi derdi kalmamış? :)

Tabii burada engelli / özürlü kelimesinin rahatsız edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi şu olabilir. İnsanlar sinirlendiği zaman argo/küfür ediyor. Karşıdaki insanı aşağılamak için bu kelimeleri kullandıkları için gerçekten fiziksel bir engeli bulunan insanın durumunu belirtmek için bu kelimelerden birini kullanınca ister istemez rahatsız olabiliyorlar.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Sosyal yaşantıda zaten isim ile hitap etmek gerekiyor. Ancak bazı durumlarda sıfat eklenmesi gerekiyor. Bu durumlar nedir? Mesela toplu taşımada engelliler için ayrılan alanlar filan.

Şu yönü de ele alalım. Hiç kimse yaşlılıktan hoşlanmaz ancak yaşlılar diye bir sıfatta var sonuçta.

Asıl sorun insanların bu sıfatları kullanarak aşağılamaya çalışması