Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Tabi bu konu hakkında bir sürü farklı içerik bulabilirsiniz internette. Kimi kaynaklarda Galileo Galilei ilkken kimisinde Nicolaus Copernicus (Kopernik) olduğu belirtilir. Kopernik doğrudur fakat onun çalışmaları daha başlangıç düzeyindeydi.

Bende facebook hesabımda insanların öldükten sonra arkasında bıraktığı şeylerle anılır diye bir şey paylaşmıştım. Ve birkaç örnekte belirtmiştim. Bu örnekten bir tanesi Giordano Bruno hakkındadır.

Peki Giordano Bruno kimdir?
1600 yıllarında kilisede rahip, gökbilimci ve filozoftur. Rahip olduğu için Tanrı'ya inanan birisidir. Fakat onu o dönemdeki rahiplerden ayıran bir özelliği vardır. Oda dogmatik düşünce yapısından kurtulup Tanrı'nın sonsuz olduğunu ve evrenin de sınırsız olduğunu düşünmesidir.

O dönemde din adamları Yaratılış kitabı'nda yazanları okuduklarında akıllarında dünyanın düz olduğunu ve evrenin merkezinde olduğunu. Evrenin aslında bir kubbe gibi dünyanın üstüne örttüğünü. Güneş, ay ve diğer gezegenlerin düz dünyanın etrafında döndüğü inanışı vardır.
Tabi o dönemlerde Avrupa'da rönesans (aydınlanma) çağı daha yaygın olmadığı için Kiliseler hakim güçtü. O dönemde kilise öğretileri veya toplum düşüncesinden farklı şey söylenenler sapkın ilan edilerek idam ediliyordu.
Avrupa tarihinde karanlık çağ diye geçer.
Tabi burada size tarih bilgisi vermeyeceğim. Burada din tacirleri ile yaşadığı evreni anlamaya çalışan (bilim insanları) arasında olan kavganın bir örneğini vereceğim.

Giordano Bruno'nun evrenle ilgisi teorisi neydi?
Giardano Bruno
yazımın başında da bahsettiğim gibi rahip, gökbilimci ve filozof. Filozof düşünür demektir zaten. Kopernik'in araştırmalarını da bilen birisiydi. Bir gün kendisi bir rüya görür ve o dönemin yaygın inanışı olan düz dünyanın üstünde yürümeye devam eder. Daha sonra ufuk çizgisine varır. (Düz dünya inanışında ufuk çizgisi dünyanın sonudur.) Daha sonra dünyanın üstünü kubbe gibi örten evreni perde gibi havaya kaldırır. Daha sonra kendini Dünya'dan aşağıya boşluğa atar ve gördükleri hayret vericidir.
Rüyasında şuan bizim bildiğimiz evreni görür. Dünya'nın küre olduğunu ve güneşin etrafında döndüğünü hatta bir sürü güneş sisteminin olduğunu görür. Rüyasında evrende uçup durur. Uyandığında inandığı sonsuz Tanrı'nın evreni ancak böyle olur diye bu düşüncesini gidip millete anlatır. Fakat gittiği yerde lanetlenir ve kovulur.

Giordano Bruno'nun Ölümü veya İdamı?
Sonra yolu Roma'ya düşer. Roma'da da gene aynı şekilde lanetlenir ve tutuklanır. Daha sonra Roma Katolik Kilisesi Engizisyon Mahkemesi tarafından yargılanır. Kilise öğretileri ve toplum inanışı dışında şeyler söylediği için. (İfade özgürlüğünü kullandığı için) sapkın ilan edilir ve halkın önünde yakılarak idam edilir.

Neden o dönem Katolik kilisesi karşıt görüşleri idam ederdi?
Çünkü din adamlarının halka söylediği yalanların ortaya çıkmaması ve kilisenin otoritesinin sarsılmaması için her türlü baskıyı kullanırdı. Fakat şuan gelinen nokta şudur ki. Şuan Avrupa'da din ve devlet işleri ayrıdır. İfade özgürlüğü serbesttir.

Peki benim düşüncelerim?
Bugün Giordano Bruno'nun yakıldığı yerde heykeli var.
Brunostatue.jpg

Gördüğünüz gibi dünyadan göç etmiş olabilir ama onun bu onurlu duruşu sayesinde Avrupa'da Rönesans devriminin başlamasına öncülük etmiş olup, şu an ki bildiğimiz evreni söyleyen ilk kişiler arasındadır. O kadar sene geçmesine rağmen halen tanınan birisi.
Zamanında sapkın olan birisi bugün şu an kahraman. Avrupa şuan ifade özgürlüğünün beşiği ise bu gibi yürekli insanlara borçludur.

Buradan çıkaracağımız bir diğer sonuç ise nedir biliyor musunuz?
Bilimsel araştırmalara karşı çıkan din tüccarları / tarikatlar vs. Vatandaşlara söylediği yalanların ortaya çıkmaması ve otoritesi sarsılmaması için halen karşı çıkmaktadır. Burada din ve bilim savaşı demiyoruz. Din tüccarının bilimsel araştırmalara saldırmasından bahsediyorum..

Eğer sizde bilimsel bir konuya karşı iseniz bu yaşanmış olayları göz önüne getirin.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Dipnot: Burada dünyanın yuvarlak olduğu ve güneşin etrafta döndüğünü söyleyen ilk bilim insanı hakkında bilgi yer almaktadır. Sadece dünyanın yuvarlak olduğu düşüncesi taa 6.yy kadar dayanır. Tales, Aristo gibi isimler de yer alır. Daha sonra somut bir şekilde de araştırma yapan Müslüman bilim insanı da vardır. Adı ise Biruni'dir.

Dipnot 2: Bu yazıda herhangi bir inanışa laf atılmamıştır sadece dogmatik düşünce yapısının insanoğluna verdiği zararlar anlatılmıştır. Sadece o dönemde karar verici olan din adamları hakkında bahsedilmiştir.

Yazı benim tarafımca yazılmış olup benim buradan çıkardığım sonuçlar ve düşünceler yer almaktadır. Bilgiler aşağıda verdiğim kaynaklardan edinilmiştir. Sizde kaynakları tarayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia, fenokulu, Cosmos Bir Uzay Seruveni - Cosmos A Space Time Odysse Cosmos 2014

Son düzenleme:
@Whistle adminimizden bir uzun yazi daha ve bunun sonunda dünya düz diyoruz [emoji23]

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Whistle adminimizden bir uzun yazi daha ve bunun sonunda dünya düz diyoruz [emoji23]

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şaka bir yana uzaydan dünyanın resmi varken hala düz dünya masalına inananları anlayamıyorum. :D

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Yetkili abiye;
Çooooook uzun bu(okumadım)

Dünya yuvarlak da değil elips diyimde şanımız yürüsün...

Yetkili abiye;
Çooooook uzun bu(okumadım)

Dünya yuvarlak da değil elips diyimde şanımız yürüsün...

Elipsde değil. Geoid :D Kutuplardan basık ekvatordan şişik. Ama genelde küre olarak biliniyor. Genelde başlıkları en çok google aramasına göre ayarlıyorum. Bu konularda araştırma yapılınca bu başlık daha çok kullanılmış. :D

Son düzenleme:
Güncelleme;
Konu içeriğinde yer alan kelime hataları ve bazı anlam bozukluğu içeren cümleler düzenlenmiştir.

Geri