Yardım ./db: not found ./game: not found

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

mukadderat

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhabalar,

sh baslat.sh yaptığımda kanalın aktif olduğunu söylüyor ama açılmıyor, açılırken ./db: not found ve ./game: not found hatalarını alıyorum sorunu nasıl düzeltebilirim?

Kod:
#!/bin/sh
clear
cd /usr/game/share/
chmod -R 777 game
chmod -R 777 db
wait
echo
echo -e "\033[32m METIN2! \033[0m"
echo
echo -e "\033[32m KAC KANAL ACMAK ISTIYORSUN? \033[0m"
echo -e "\033[32m
1 - 1 KANAL \n
2 - 2 KANAL \n
3 - 3 KANAL \n
4 - 4 KANAL \033[0m"
echo
echo
read chs

case $chs in
1*)

clear
    echo -e "\033[32m \nLOGLAR TEMIZLENIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game && sh temizle.sh
    sleep 2
    clear
    echo -e "\033[32m \nDB ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/db/
    ./db &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nGIRISLER ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/auth/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nKANAL1 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/channel1/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nGAME99 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/game99/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo
    echo -e "\033[32m \n KANAL1 ACILDI ..\033[0m"
    echo -e "\033[32m \n METIN2 AKTIF! ..\033[0m"
    echo

;;
2*)

clear
    sleep 2
    clear
    cd /usr/game/cores/db/
    ./db &
    sleep 5
    clear
    cd /usr/game/cores/auth/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nKANAL2 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/channel2/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo
    echo -e "\033[32m \n KANAL1 VE KANAL2 ACILDI ..\033[0m"
    echo

;;
3*)

clear
    sleep 2
    clear
    cd /usr/game/cores/db/
    ./db &
    sleep 5
    clear
    cd /usr/game/cores/auth/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nKANAL3 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/channel3/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo
    echo -e "\033[32m \n KANAL1,KANAL2 VE KANAL3 ACILDI ..\033[0m"
    echo

;;
4*)

clear
    sleep 2
    clear
    cd /usr/game/cores/db/
    ./db &
    sleep 5
    clear
    cd /usr/game/cores/auth/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nKANAL3 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/channel3/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo -e "\033[32m \nKANAL4 ACILIYOR ..\033[0m"
    cd /usr/game/cores/channel4/
    ./game &
    sleep 5
    clear
    ./game &
    sleep 5
    clear
    echo
    echo -e "\033[32m \nKANAL1 - KANAL2 - KANAL3 - KANAL4 ACILDI ..\033[0m"
    echo -e "\033[32m \nMETIN2 AKTIF! ..\033[0m"
    echo

;;
esac

Son düzenleme:
game ve dbyi tekrar build edip usr/game/share dizinine yükleyin büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.

Adminim turkmmo forumunda Achellus 1-120 Files olarak adlandırılmış. Server dosyalarının içinde hazır build yok sanırım çünkü konuyu açan kişi oyunun açılması için source build prosesini tarif etmiş. 1 hafta oldu metin2 geliştiricilik videolarınıza başladığım, hala adam akıllı server files bulamadım anlaşılan :D

Daha önce bu tarz şeylerle hiç uğraşmamışsanız bence şimdilik sourceye girmeyin. Çünkü daha detaylı o kısım. Hazır bi files üzerinden oyunun yapısını, questlerini filan öğrenin. Zaten zamanla az çok tecrübe kazandığınız da sourceye girebilirsiniz.

Adminim youtubedaki oynatma listesi sırasıyla takip ediyorum geliştiricilik eğitiminizi, videolarda ne derseniz onu yapıyorum.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
source dosyasına girip visual studio ile bir dosya açıyorsunuz orada bıraktım çünkü önceki server filesda bu source dosyası yoktu, şuankinde source build edili değil oyunu açamıyorum. Source'a girmeyi falan geçin oyunun yapısını, questlerini öğrenmeye bile girişemedim.

Videolar da genellikle bir şeyleri anlatırken kaynak kodlarında da gösteriyorum. Neyin nereden geldiğini göstermek için.
Protoları uyarlama ve balıkçılığa item ekleme bölümlerinde kaynak kodlarını build etmiştim. Çünkü kullandığım frozen fileste txtleri okurken sıkıntı çıkarıyordu. Aynı filesi kullananlar için göstermiştim. Balıkçılık kısmında da eklenebilecek balık limitini yükseltmek için. Geri kalan bölümler de hatırladığım kadarıyla kaynak kodlarına girişmedim. :)

Aslında anlatılması gereken o kadar detay var ki. Ben videolar da özet geçmişim sadece :)

Adminim source hakkında çok detay vermediysen, bütün her şeyi özetlemişsen biz bu eğitimi bitirdiğimizde kendi başımıza server files yapabilecek seviyeye gelemeyecek miyiz yani

Zamanında konuları planlarken kolaydan zora gidecek şekilde ayarladım. Buradan da konu başlıklarına bakabilirsiniz: Metin2 Geliştirici Eğitimi Video Serisi
  • Oyunu kurma ve oyuna giriş yapma
  • Droplar, npcden satılan eşyaları düzenleme vs
  • Questler
  • Client Python
  • Source

Şuan Client python kısmındayız.
Kendi başınıza files yapabilecek duruma kendinizi ne kadar adadığınıza bağlı. Sadece benim kaynaklarımdan faydalanmak yerine diğer kaynaklardan da faydalanın. Özellikle quest ve python ünitelerine geçmeden önce lua ve python dilleri ile ilgili rehberler bulun.

Zamanında bu planlamaları yaparken uzun bir süreç olacağını biliyordum. Her ne kadar tamı tamına her şeye değinemesemde temel düzeyde anlatmaya çalışıyorum. Sıfırdan files (altyapı) yapma işi ise uğraştırıcı. Özellikle yeni nesil filesler de bir sürü sistem oluyor. Onları eklemek bile tecrübe gerektiren bir iş :)
İşin güzel yanı bu oyunla uğraşırken bilişim sektörü ile ilgili yeni şeyler de öğrenebiliyorsunuz.

2016'dan bu yana olan sürece şöyle dönüp baktığım da yaptığım uğraşların boşa olmadığını gördüm. Bazı yerler de videoların paylaşıldığını gördüm. Bu bile beni çok mutlu etti açıkcası. :)

@Kntybrn tarafından hazırlanan videolu rehberlere de bakabilirsiniz: Sıfırdan Efsane Seviyeye Metin2 PVP eğitimi

2016'dan bu yana olan sürece şöyle dönüp baktığım da yaptığım uğraşların boşa olmadığını gördüm. Bazı yerler de videoların paylaşıldığını gördüm. Bu bile beni çok mutlu etti açıkcası. :)

Adminim zaten heykelinizi dikmeye beton yetmez mükemmel bir iş yapıyorsunuz.

Sadece benim kaynaklarımdan faydalanmak yerine diğer kaynaklardan da faydalanın. Özellikle quest ve python ünitelerine geçmeden önce lua ve python dilleri ile ilgili rehberler bulun.

Diğer kaynaklara tabi ki bakılır ama işe sizinle başladık önce bir sizin playlistiniz bitsin :D Ayrıca kaynak araştırdım metin2dev elitepvpers gibi metin2 forumlarında çok gezindim. Sizin eğitiminiz gibisini bulamadım.

Sıfırdan files (altyapı) yapma işi ise uğraştırıcı. Özellikle yeni nesil filesler de bir sürü sistem oluyor. Onları eklemek bile tecrübe gerektiren bir iş :)

Artık bilgisayar oyunları oynamak, saatlerce sosyal medyada takılmak gibi zaman öldürücü aktivitelerde bulunmuyorum. Kendimi geliştirmek istiyorum. Altyapı yapmak istediği kadar uğraştırıcı olsun üniversite 1. sınıfım bölümüm bitesiye kadar zamanım bol, yeni fileslar istediği kadar tecrübe istesin ediniriz biz de tecrübe. :D

Kendi başınıza files yapabilecek duruma kendinizi ne kadar adadığınıza bağlı.

Adminim ben kendimi adarım adamasına da, çok fazla sorunla karşılaşıyorum. Yeterli seviyeye gelesiye kadar forumunuzda başınızı çok ağratacağım haberiniz olsun. :p

Artık bilgisayar oyunları oynamak, saatlerce sosyal medyada takılmak gibi zaman öldürücü aktivitelerde bulunmuyorum. Kendimi geliştirmek istiyorum. Altyapı yapmak istediği kadar uğraştırıcı olsun üniversite 1. sınıfım bölümüm bitesiye kadar zamanım bol, yeni fileslar istediği kadar tecrübe istesin ediniriz biz de tecrübe. :D
Sürekli aynı işleri yapmak sıkıcı olabiliyor. Zamanın da bende çok oyun oynardım. :D Bölüm neydi. :)

Aman dersleri aksatmayın da. :)
Bu konuda ki sorun hala devam ediyor mu?

Geri