C++ Mantıksal Operatörler

MEKA

Discord: mekaprojects
Süper Moderatör
Premium Üye
Grafiker
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
"!=" ---> eşit değildir;
"||"---> veya operatörü
"&&"---> ve operatörü
"<="---> küçük eşit operatörü
">="---> büyük eşit operatörü
"==" ---> eşittir operatörü
"+" ---> toplama operatörü
"-" ---> çıkarma operatörü
"*" ---> çarpma operatörü
"/" ---> bölme operatörü
"%" ---> mod alma operatörü.Bu operatörü bir örnekle açıklayalım;

if( a % b == 4 )
{
fonksiyonlar
}

Bu örnek eğer a = 4 (mod b) ise fonksiyonları çalıştır anlamındadır.
"+=" ---> bu operatörü de bir örnekle açıklayalım.

b+=a;

Bu operatör b=b+a; yerine kullanılır.
":" ---> ise operatörü
"//" ---> C++'da programa açıklama yazmaya yarar.Sadece bu operatörün yazıldığı satır programa dahil edilmez.
"/* */" ---> C'de programa açıklama yapmaya yarar.Birden fazla satıra da açıklama yapmaya yarar.

Kaynak:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Son düzenleme:
Mod operatörüne biraz daha açıklama eklemek gerekiyor bence. Mod operatörü sayesinde iki sayının bölümünden kalanı elde ederiz.
Mesela;
100%10 => 0
107%10 => 7

Mod operatörü ile ilgili verilen örnekteki bu koşulda ise a sayısının b sayısına bölümünden kalan 4'e eşit ise fonksiyonları çalıştır anlamına gelir.
if( a % b == 4 )
{
fonksiyonlar
}

Kaynağı da inceledim çok ezbere dayalı bir anlatım olmuş. Her operatör birkaç örnek ile mantığı kavranacak şekilde anlatılmalı bence.

Mod operatörüne biraz daha açıklama eklemek gerekiyor bence. Mod operatörü sayesinde iki sayının bölümünden kalanı elde ederiz.
Mesela;
100%10 => 0
107%10 => 7

Mod operatörü ile ilgili verilen örnekteki bu koşulda ise a sayısının b sayısına bölümünden kalan 4'e eşit ise fonksiyonları çalıştır anlamına gelir.
if( a % b == 4 )
{
fonksiyonlar
}

Kaynağı da inceledim çok ezbere dayalı bir anlatım olmuş. Her operatör birkaç örnek ile mantığı kavranacak şekilde anlatılmalı bence.
Bazen unutuyorum kendime rehber olsun diye paylaşım yaptım daha detaylı kaynaklar elbet vardır.

Bazen unutuyorum kendime rehber olsun diye paylaşım yaptım daha detaylı kaynaklar elbet vardır.
Sizde benim yolumdan ilerliyorsunuz. Bazen daha rahat bulabilmek için forumda da paylaşıyorum. Fakat bu konuyla ilgili daha kapsamlı bir içerik oluştursanız fena olmaz. :)

yorum satırı değilmiydi o "//" işaretinin anlamı ben öyle biliyordum resmi adı açıklamamıymış

Geri