Build ederken GMAKE komutu çalışmıyorsa yapılması gerekenler

comos

MT Üye
MT Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Merhaba,
Bugün karşılaştığım bir sorunu aşmak için kullandığım yöntemi paylaşacağım.
Sunucuya, oyun içi sistem eklerken (örneğin simya) dosyaların aktarımı bittikten sonra işlemi tamamlamak için gmake komutu yazılıyor. Bugün yeni bir projeme sistem eklerken gmake all , gmake clean , gmake -j20 gibi komutlar çalışmadı.

Bunu aşmak için sırasıyla;
Kod:
cd /usr/
Kod:
pkg install gmake
Kod:
cd /usr/ports/devel/gmake && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install
Kod:
cd /usr/ports/devel/makedepend && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install
Kod:
 cd /usr/ports/devel/subversion && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install
Kod:
cd /usr/ports/graphics/devil && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install
Kod:
cd /usr/ports/lang/gcc48 & make DISABLE_VULNERABILITIES=yes  install
komutlarını kullanarak gmake yapabildim.

Not: İşlemleri yaparken mavi ekranda ekrana gelen soruları enter ile geçmeniz yetiyor.
Not2: Yazılan kodlar, (gmake,makepend,subversion,devil,gcc48) gibi yardımcıları yüklüyor.
Not3 Kullandığım FreeBSD sürümü : 10.2
Not4: Yardımcıları yüklediğimde sorunum çözüldü, umarım işinize yaramıştır.

1. cd /usr/ports/devel/gmake && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install

1. cd /usr/ports/devel/makedepend && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install

kurarken hata alıyorum hocam.

1. cd /usr/ports/devel/gmake && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install
  1. cd /usr/ports/devel/makedepend && make DISABLE_VULNERABILITIES=yes install

kurarken hata alıyorum hocam.
pkg install gmake
pkg install makedepend

şeklinde kurmayı dener misiniz?

Ekrana yazan tüm hatayı verebilir misin?
Bu arada 64bit freebsd üzerinde metin2 kaynak kodlarını build edemezsin.

yurtdışı sunucu kullanıyorum. Hazır 64bit freebsd 10.2 sistemleri mevcut. Bu yüzden....
5454.JPG

Herşeyi hallettim tek sorun build
Ekrana yazan tüm hatayı verebilir misin?
Bu arada 64bit freebsd üzerinde metin2 kaynak kodlarını build edemezsin.

gmake başarıyla kurmuşsunuz. Build edebilmek için metin2 kaynak kodlarını sunucuya atmanız lazım. Fakat tekrardan söylemek istiyorum build işlemini sadece 32 bit versiyonda başarıyla yapabilirsiniz.
Kaynak kodları build işlemi için kendi cihazınıza sanal bi sunucu kurabilirsiniz.

gmake başarıyla kurmuşsunuz. Build edebilmek için metin2 kaynak kodlarını sunucuy atmanız lazım. Fakat tekrardan söylemek istiyorum build işlemini sadece 32 bit versiyonda başarıyla yapabilirsiniz.
Kaynak kodları build işlemi için kendi cihazınıza sanal bi sunucu kurabilirsiniz.

herşeyi sorunsuzcu kurdum. Tek build kaldı denemediğim blog kalmadı. zaten src build yapmazsak fakat quest vs. eklemek istersek bunu nasıl elde edebiliriz?

bu işlerde yeniyim source de tam olarak ne yapılıyor hocam. quest ekleme map ekleme mob ekleme vs. değil mi? ben bu yuzden dolayı yukleme taraftarıyım yoksa neden yuklenıyor bılmıyorum :)
Ahahah yok hocam :D bu gmake paketi kaynak kodlarını (game ve db) build etmek için. :)
Quest, map gibi şeyler için buna ihtiyacınız yoktu.

Bu arada metin2 işlerinde yeniyseniz eğitim serime göz atmanızı tavsiye ederim. :)
Metin2 Geliştirici Eğitimi Video Serisi

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar. ^_^

Ahahah yok hocam :D bu gmake paketi kaynak kodlarını (game ve db) build etmek için. :)
Quest, map gibi şeyler için buna ihtiyacınız yoktu.

Bu arada metin2 işlerinde yeniyseniz eğitim serime göz atmanızı tavsiye ederim. :)
Metin2 Geliştirici Eğitimi Video Serisi

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar. ^_^
hocam dün başladım zaten :D sizin bu serinizden yola çıkarak ama bir türlü şu source buildi çözemedim demekki 64bitden dolayı teşekkür ederim. bu arada tam olarak ne işe yarar game dosyasından farkı nedir genelde gameden yapılıyormuş quest falan filan bunu açıklarsanız çok süper olur ☺

hocam dün başladım zaten :D sizin bu serinizden yola çıkarak ama bir türlü şu source buildi çözemedim demekki 64bitden dolayı teşekkür ederim. bu arada tam olarak ne işe yarar game dosyasından farkı nedir genelde gameden yapılıyormuş quest falan filan bunu açıklarsanız çok süper olur ☺
Oyundaki kaynak kodları oyunun yapısında düzenlemeler yapmak için.
Mesela 2 sayfa envanteri 4 yapmak için kaynak kodlarına ihtiyacınız var.
Lakin questleri düzenlemek ve yeni harita eklemek için kaynak kodlarına ihtiyacınız yok.
Oyun için planladığınız şeyler sisteminde ekleme ve düzenleme gerekmediği sürece kaynak kodlarına müdahale etmenize gerek yok. :)
Lakin metin2 geliştiricilik piyasası artık eskisi gibi değil. En kısa sürede kaynak kodlarını da öğrenmeniz gerekiyor. Forumlarda bunla ilgili baya bi rehber var.

Lakin questleri düzenlemek ve yeni harita eklemek için kaynak kodlarına ihtiyacınız yok.
Oyun için planladığınız şeyler sisteminde ekleme ve düzenleme gerekmediği sürece kaynak kodlarına müdahale etmenize gerek yok. :)
Lakin metin2 geliştiricilik piyasası artık eskisi gibi değil. En kısa sürede kaynak kodlarını da öğrenmeniz gerekiyor. Forumlarda bunla ilgili baya bi rehber var.
aslında source lazım olabilirmiş. Ama olsun şuanlık böyle idare ediyim hem bu süreçte source hariç diğer yapılara hakim olurum. bu arada diğer ünite derslerinize mutlaka ihtiyacım var bugunden başladım bile :D teşekkür ederim, kolay gelsin efendim...

aslında source lazım olabilirmiş. Ama olsun şuanlık böyle idare ediyim hem bu süreçte source hariç diğer yapılara hakim olurum. bu arada diğer ünite derslerinize mutlaka ihtiyacım var bugunden başladım bile :D teşekkür ederim, kolay gelsin efendim...

Son olarak şunu sormak isterim. Sourceyi tar.gzden çıkardım fakat dosyaları geldi build edilince noluyor edilmeyince noluyor hocam ve build etmeden çıkmış hali ile düzenleme yapamaz mıyım dosyaların hepsi eksiksiz şuan gmake ve dep hataliydi ama jep20ile dosyaları açtı bir kaç hata vermesine rağmen kısaca düzenleme yapılır mı

Yardımcı olabilir misiniz

Son olarak şunu sormak isterim. Sourceyi tar.gzden çıkardım fakat dosyaları geldi build edilince noluyor edilmeyince noluyor hocam ve build etmeden çıkmış hali ile düzenleme yapamaz mıyım dosyaların hepsi eksiksiz şuan gmake ve dep hataliydi ama jep20ile dosyaları açtı bir kaç hata vermesine rağmen kısaca düzenleme yapılır mı

Build edilmemiş hali ile düzenleme yapıp build ettikten sonra size game ve db adında dosyalar veriyor. Bunu filesinize attığınız zaman yaptığınız değişiklikler işlenmiş oluyor.

@alperaslan Hocam selam, mesajınızı biraz geç gördüm. Siz de benim ilk başladığım dönemlerdeki yaşadığım hatalarla karşılaşmışsınız, sorun yaşamamanız için size paketlerin kurulu olduğu daha basit bir vdi dosyası linki bırakayım. Sıfırdan freebsd kurup detaylarla boğuşmak yerine direk server filesinizi kurup rahatlıkla build edebilirsiniz.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Verdiğim linkten indireceğiniz vdi dosyası hazır olduğu için, id ve şifresi bu dosyayı oluşturan kişi tarafından belirlenmiş.
ID : root
PASS: dev

İyi kullanımlar.

Geri