Bilgisayar(laptop) Önerisi

XPyrion

Premium Üye
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Emekli Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Arkadaşlar herkese merhaba.

Konuyu açmamdaki sebep yeni bir bilgisayara(laptop) ihtiyacım var ama çok kararsızım. Fiyat konusu veremeyeceğim çünkü Yurtdışında yaşadığım için fiyatlandırmalar değişkenlik gösteriyor. Yani Şöyle bir örnek vereyim Türkiye'deki 15.000TL'lik bir bilgisayar burada $2000 - $3000 arasında değişiyor gibi birşey tahmini.

Aradığım özellikler pek kafamda yok ama hem oyunculuk bakımından yeterli ve hemde işlerimi yönetebileceğim bir bilgisayar arıyorum.

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

almak istediğiniz sitenin linkini atarsanız belki yardımcı olabiliriz. Çünkü o ülkeye hangi şirketler hizmet veriyor pek bilmiyoruz :)

Her şirket var aslında şimdi belirli bir site yok direk markanın kendi sitesindende alabilirim. :)

Bütçen , satın alacağın ülke ,

Aradığım özellikler pek kafamda yok ama hem oyunculuk bakımından yeterli ve hemde işlerimi yönetebileceğim bir bilgisayar arıyorum.
buradaki oyunculuk bakımından kastın nedir, güncel oyunları takip eden biri misin?
İşlerden kasıtın ne tam olarak?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________​

Bu bilgileri verirsen yardımcı olabilirim.

Laptop fiyatları şuanda uçmuş durumda güncel oyunları oynayacak bir bilgisayar arıyorsan monster öneriyorum normal laptoplardan daha ucuz ve daha güncel özellikler mevcut eğer istersen kendinde özelleştirip birşeylerini değiştirebiliyorsun.

Lenova legion Y730 17 16 GB DDR4 i7 işlemci 256 gb ssd 1tb hdd GTX 1050 4 GB DDR5 ekran kartı aradığından fazlasını karşılar bu laptop.​

Ben laptopumu 2012 yılında birkaç gün araştırma yaparak almıştım. Az çok donanım parçalarıyla ilgili bilgim vardı yine. Fakat görselliğe de biraz önem verdim. Daha sonra asus n56vz keşfettim ve almıştım. Ülkemizde ekonomik sorunlar o dönem olmadığı için haliyle fiyatı uygundu. Sanırsam aynı özellikte şimdi cihaz almaya kalksak 3 - 4 katı fiyat olacak. Neyse ki siz yurt dışında yaşadığınız için bu konuda endişe etmenize gerek yok. Daha doğru önerileri almak için @LikapaTR 'nın da dediği gibi biraz daha detay verirseniz iyi olur. :)

Eğer niyetiniz yeni çıkan oyunları oynamak için ise ve sürekli seyahat etmiyorsanız masaüstü alın derim.

sana tavsiyem laptoptan uzak dur. masaüstü parçalarını siparişi ver kendin diz. başka türlü pişman olursun. bütçeni yazarsan sana güzel bir sistem dizebiliriz burada

Kafanızda tam belli bir şey yok ise göze almanız gerekebilecek şeylerden bahsedeyim o zaman :

1-) Tasarım size uygun olmalı (USB Giriş yerleri , hava çıkışı , touchpad yeri ve dizaynı)
2-) Kullanım amacına uygun işlemci seçilmeli {

Yüksek hızlı dosya işlemleri ve video render tarzı kulanım : K Serisi işlemci
Oyun için kullanım : H Serisi işlemci
Şarjı uzun gitsin performansa gerek yok / Office programları kullanımı : U Serisi işlemci

diğer kullanımlar için "intel cpu letter" diye aratırsanız büyük ihtimalle bulursunuz diye tahmin ediyorum.
}

3-) İşlemcinin nesli ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Nesil nasıl anlaşılır (İntel i5 8530 mesela 8xxx şeklinde olduğu için 8.nesildir)
4-) Olmaz ise olmaz EN AZ 250 GB SSD
5-) Ram miktarı en az 16 GB olmalı (8 tercih edilebilir fakat uzun bir vaade beklenmediği sürece)
6-) Ramlerin çalışma hızları
7-) Grafik işleyicisi (Ekran Kartı)

Bunları araştırarak elinizdeki listeden çoğunu elediniz diyelim. En büyük tavsiyelerden biride şu olsun elinizde kalan listedeki laptpların arızalarını araştırın. Kritik hataları olabilir. Mesela bir örnek vereyim Asus TUFF serisinde laptoplarda fan boruları SSD ye çok yakın ve SSD ömrünü azaltıyor ve yeterli soğutmayı yapamıyor. Veya Toshiba satellite p50 nin bir modelinde ekranın bağlantı yerleri çok sıkı olduğu için ekranı yukarı kaldırdığınızda yada aşağı indirdiğinizde kasayı zedeliyor gibi.

Lenova legion Y730 17 16 GB DDR4 i7 işlemci 256 gb ssd 1tb hdd GTX 1050 4 GB DDR5 ekran kartı aradığından fazlasını karşılar bu laptop.​

Lenovo markası gerçekten oyun performansı ve mühendislik açısından gerçekten hakkını veren bir marka eğer alabilirsen al derim 5 senedir kullandığım marka hiçbir sorun yaşamadım günde en az 8-9 saat pc başında geçiriyorum 5 senede biraz hor kullandım ama performansından ödün vermedi tek sıkıntısı yeni sisteme ayak uyduramaması 4. nesil benimki yeni çıkan nesiller 9-10 oyunları artık onlara göre tasarlıyorlar bütçem olduğunda bende lenovonun legion serisinden almayı düşünüyorum şu anki kasa y50-70 ama daha küresel bir marka bakıyosan asus rog serisi araştır derim malum TR serverinde dolar almış başını gidiyor buradan yaşam standartlarının fazla üstünde orada nasıldır bilemem bütçene uyarsa çek derim

Arkadaşlar $3000a kadar bir bütçe ayırabilirim en fazla veya küsuratlı. Hem yüksek grafik oyunları kaldırabilecek hemde web sitelerimi yöneteceğim. Ayrıca proje çizimlerimi yapacağım. Herkese teşekkürler:) satın alacağım ülke Avustralya @LikapaTR

Arkadaşlar $3000a kadar bir bütçe ayırabilirim en fazla veya küsuratlı. Hem yüksek grafik oyunları kaldırabilecek hemde web sitelerimi yöneteceğim. Ayrıca proje çizimlerimi yapacağım. Herkese teşekkürler:) satın alacağım ülke Avustralya @LikapaTR
Laptoplarda aynı fiyat aralıklarında neredeyse aynı özellikleri taşıyor sadece işlemci ile ekran kartları inişler çıkışlar yapıyor. 3k bütçe laptop seni her türlü tatmin eder. Sen bize yaşadığın ülkenin satış ilanlarını buraya at biz değerlendirelim yinede.

Son düzenleme:
HP’de şöyle bi durum var yarı fiyatına kadar alabilme şansım var çalışan arkadaş sayesinde. Mesela $3000 laptop ben 1500 ödeyeceğim.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Asus ve diğer markalarda olabilir.
Hp'de böyle özel bir indirim varsa değerlendir başka markaları hiç düşünme derim.

HP’de şöyle bi durum var yarı fiyatına kadar alabilme şansım var çalışan arkadaş sayesinde. Mesela $3000 laptop ben 1500 ödeyeceğim.

Asus ve diğer markalarda olabilir.

Bu mesela yarı fiyatına alabiliyorsan hiç kaçırma.

Verdiğin detaylarda sana şöyle bir öneride bulunabilirim:

Alacağın Üründe Dikkat Etmen Gerekenler

• Alüminyum kasa
  • Yandan veya arkadan fan çıkışlarına sahip olması( arkadan olursa daha iyi )
  • Şarj adaptörü soldan yada arkadan takılmalı
  • Yaşadığın bölgede marka ya ait teknik servis varsa iyi olur.
  • Ürün üzerinde boya yada film katmanı olmasın varsa da Mat renklerden uzak durmanı öneririm

Tavsiye Ettiğim Markalar

1. Lenevo
  2. Asus
  3. Acer

Tavsiye Etmediğim Markalar

• DELL (Servis ve destek azlığı)
  • Monster ( Türk markası zaten orada destek bulamazsın çok fazla arıza veriyor )
  • MSI (iş yapmaya uygun değil)
  • Casper(Avustralya da var mıdır bilmem)
  • HP(fiyat/performans kötü)

Not : Tavsiye edip/etmediğim markaları ya bizzat ürünlerini deneyimlediğim yada yakın çevremde ki insanların deneyimlerinden faydalandığım bilgilerle yazdım.

Geri