Behzat Ç'yi Neden Seviyorum

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Ben yapım gereği daha çok fantastik, bilim kurgu tarzını daha çok severim. Benim için önemli kriter izlediğim içeriklerin hayal dünyamı geliştirmesi. Sevdiğim yapımlar genelde yabancıların içerikleri olduğu için yerli yapımlarda bu tarz içerikler pek yoktu. Lakin o anki can sıkıntısı ile Behzat Ç. dizisinin ilk bölümünü izlemiştim.

İlk bölümü bitirdiğim de kendi kendime galiba şu ana kadar benim için yayınlanmış en iyi türk dizilerinden birisi olabilir demiştim. Konuyu anlatış tarzı, ülke gündemine yapılan göndermeler, sosyolojik sorunların dizide işlenmesi, oyuncu diyaloglarında ki samimiyet gerçekte ki yaşantılarımızı yansıtması, kamera açısı ve ışıklandırmanın doğal durması, dizinin villalar yerine normal mekanlarda geçmesi gibi bir çok etken beni bu diziye çekmişti.
İşin ilginç tarafı dizinin ilk sezonunda anlatılan olaylar her ne kadar dizi başında kurgu dense de aslında benzerlerinin yaşanmış olması. Bu yüzden siyaset ve sosyolojik olarak ta sürekli sizi düşünmeye itiyor.

Sadece ilk bölümde bu yorumu yapmıştım haliyle farklı bir dizi ve konuları cesurca işliyorlardı. Başkomiser'in kimseye eyvallahı olmaması davasının peşinden koşması beni etkilemişti.

Diziyi izlemeye devam ettikçe kurgulanan karakterleri daha yakından tanımaya ve onları anlamaya başlıyoruz.
Dizinin konusu Ankara'da cinayet büro amirliğinin yaşadığı olayları ele alıyor. Cinayet büro kadrosu ise şöyle;
Müdür: Tahsin
Amir: Behzat
Komiserler: Hayalet (Sabri), Harun, Akbaba (ismet), Aslı, Cevdet ve Selim

Selim, Cevdet ve Aslı daha sonradan büroya geliyorlar. Film başlarda Behzat, Hayalet, Harun ve Akbaba dörtlüsünün maceraları üzerinden gidiyor. Daha sonraları Cevdet ve Aslı da ekip tarafından benimseniyor.
Selim'e ne olduğunu anlatmak isterdim ama spoilera giriyor.

Dizide kurgulanan karakterlerin özelliklerini biraz tanıyalım;
Not: bu özellikler dizide ki rollerinin yansıttığı şeylerdir. Gerçek hayattakilerle bir bağlantısı yoktur. Zaten ekibin röportajlarını izlerseniz sizde fark edeceksiniz. Buda oyunculuk ustalığı oluyor. :)

-Behzat Ç: Belli bir siyasi düşüncesi olmayan ama kendi bildiği doğruların yolundan giden. Yalan söylemeyi sevmez. Küfürbaz, sinirli ama ekip arkadaşlarına ve dostlarına bağlı birisi.
-Harun: Daha çok maço, bazı konularda geri kafalı ve her lafa atlayan ama sevdiğini adam gibi seven birisi.
-Akbaba: Uzun saçları ve küpeleri ile aslında toplumda ki bazı ön yargıları kırmak üzere kurgulanmış bir karakter olarak görüyorum. Diğer ekip üyelerinin aksine gizemli, sakin bir yapıya sahip. Cesetleri incelemeyi çok sever. Dizi boyunca da adli tıp uzmanlarıyla yaptığı diyalogları ve cesetleri inceleyerek yaptığı doğru tahminleri sizde fark edeceksiniz.
-Aslı: Bunla ilgili yapacak pek bir yorum bulamıyorum ama duygusal yapıya sahip.
-Cevdet: Gıda mühendisi okuduğu ama atanamadığı sebebiyle polisliği seçerek cinayet büroya giren bir karakter. İlk başlarda çekingen bir yapıya sahip olsa da cinayet büroda yaşadığı olaylar ve diğer ekip üyeleri onun karakterini de değiştirecektir.
-Selim: Daha laylaylom kafasını seven. Sevdiğine değer vermeyen ve güç için satmayacağı kişi yok.

Cinayet büro elemanlarını kısaca bu şekilde tanımladık. Her başarılı yapımın yaptığı gibi de bu yapımında bir sürü yan karakterleri mevcut. Dizinin baş rolünü Behzat karakteri almasına rağmen sürekli (Behzat, Harun, Akbaba ve Hayalet) göreceğiz.
İlerleyen süreçte bu karakterlerin geçmişte ki yaşamlarının da ele alındığı bölümlerle karşılacağız. Ben spoiler olmaması için detay vermek istemiyorum.

Dizi boyunca bu dörtlüğünün sürekli sohbetlerine ve birbirlerine yaptığı şakalara tanık olabileceksiniz. Bu da aslında dizide ki karakterleri tanımamız ve bağ kurmamız açısından güzel bir yöntem.
Bu sene blutv'de yayınlanan son sezon ne yazık ki bu konu da eksik kaldı. Bunun sebebi de bölüm sürelerinin çok kısa olmasıydı.

Eğer izleyecek bir şey bulamıyorsanız ve polisiye tarzı diziler ilginizi çekiyorsa bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Yalnız küfürden rahatsız oluyorsanız sansürlüsünü izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu dizi zamanında çok küfür içerdiği için tepki çekmişti.

Buraya da diziyle ilgili bir kaç klip eklemek istiyorum. Bunların bazıları spoiler verebilir.

Bir zamanlar severek izlediğim bir dizi idi şuanlarda daha çok yabancı diziler maalesef ön planda izlemeyenlerin izlemesi dileği ile :)

Geri