BDO | Aşçılık Nasıl Yapılır?

Jeex

MT Üye
MT Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Yaşam yetenekleri arasında en sık yapılan, belki de en güzel yeteneklerden birisi aşçılık. Baştan belirtmeliyim ki bir o kadar eğlenceli olmasına rağmen, bir o kadar da zor bir meslek. Bu mesleğin birçok ayrıntısı, birçok özelliği var ancak bu konumuzda genel olarak nasıl icra edildiği konusuna değineceğiz. Başlangıç olarak, herhangi bir şehirden (Burada istediğiniz şehri seçme şansınız var, ancak bu mesleği ilerletmek istiyorsanız tavsiyem Heidel olacaktır) ev almamız gerekiyor. Bu evi depo olarak değil, bildiğiniz ev olarak kullanacağız. Onu da ekran görüntüsü olarak aşağı bırakacağım.

2021-12-01_421855696.JPG

Heidel yazısının üzerine bir kez tıklıyoruz. Karşımıza gelen evlerin görüntüsünde mavi olan evler boş, puan yatırabileceğiniz evlerdir. Beyaz olanlar ise dolu, zaten puan yatırdığınız evler oluyor. Mavi olanların üzerine tıkladığınızda, karşınıza seçenekler çıkacak.

2021-12-01_421909705.JPG

(Mavi ve beyaz evleri görebilirsiniz.)

2021-12-01_421844226.JPG

Burada gördüğünüz gibi Depo, Alet Atölyesi, Düzenleme Atölyesi ve Ev yazısı çıkıyor. Burada yapmamız gereken şey, Ev yazısına tıkladıktan sonra Katkı Puanı yatırmak. Sonrasında belirli bir süre hazırlanıyor ve evi kullanabiliyorsunuz. Buraya kadar gelmişken, neden Heidel'den ev aldığımızdan bahsedeyim. Bunun aslında iki sebebi var (En azından benim bildiğim ve uyguladığım, bilen başka üyeler varsa tecrübelerini aktarabilirler). Birinci sebep, Depo seviyesinin yüksek olması. 192 Boşluğa sahip bir envanter seviyesi var ve buraya sürekli aşçılık malzemelerini, yaptığımız yemekleri doldurabiliriz. İkinci sebebi ise İmparator Teslimatına yakın olması. Yaptığımız yemeklerin seviyesi ve teslimat kutusu bulunmakta.

2021-12-01_422140441.JPG

(İmparatorluk Üretim Teslimatı - Pasvinder adlı NPC. Buradan satıyoruz paketleri, depoya da oldukça yakın bir konumda.)
2021-12-01_422150589.JPG

Bu kutular, seviyenize bağlı olarak üretebileceğiniz kutulardır. Örneğin, Aşçılık Profesyonel 5 seviyesindesiniz. Bu bağlamda, Profesyonel'in Aşçılık Kutusunu üretebilirsiniz. Ancak Zanaatkar üretemezsiniz. Onu üretmek için Zanaatkar olmanız gerek. Aşçılık yaparken, örneğin Et Çorbası adlı yemekten 100 adet ürettiniz. Bunları paketleyerek teslimat kutusu oluşturuyorsunuz. Resime bakarsanız, Et Çorbası x18'den 1 Paket çıktığı yazıyor. Yani 180 Et Çorbasını paketlemek isterseniz, 18 Adet Zanaatkar'ın Aşçılık Kutusu üretirsiniz. Sonrasında bunları tanesi 400.000'den Satarak gelir elde edebilirsiniz. Bu sebeple, bence evinizin Heidel'de bulunması ve burada aşçılık yapmanız çok daha uygun bir seçim.

Şimdi gelelim aşçılık kısmına. Evimizi satın aldık, evimize gidebiliyoruz. Şimdi yapmamız gereken şey, bir pişirme tezgahı satın almak. Bu kısımda, Yemek Satıcısı bir NPC'ye gitmeniz gerekiyor. Bunun kolay kısmı da şu şekilde, sağ köşede bulunan tavuk butonuna tıklamanız yeterli. Onu da şöyle göstereyim.

2021-12-01_422424361.jpg

Farem çıkmamış ekran görüntüsü alırken, ancak butonlardan birisinin mavi bir şekilde yandığını görebilirsiniz. Bu butona tıkladığınızda sizi en yakın Yemek Satıcısı NPC'si konumuna ayarlayacak. Pişirme Tezgahı dışında, bu arkadaştan alacağımız başka malzemelerde var elbet. Buradan alabileceğiniz Pişirme Tezgahının oldukça basit bir tezgah olduğunu unutmayın. Burada iki adet Pişirme Tezgahı satılmakta. Birisi Pişirme Tezgahı, diğeri ise Balenos Pişirme Tezgahı. Benim tavsiyem, Balenos Pişirme Tezgahını satın almanız. Sebebine geçmeden önce resimlerini ekleyeceğim.

2021-12-01_422572372.jpg

Pişirme Tezgahının Dayanıklılığı gördüğünüz üzere 100.

2021-12-01_422574525.jpg

Balenos Geleneksel Pişirme Tezgahı'nın dayanıklılığı ise 500. Siz her yemek yaptığınızda (Ki şöyle bir durum var, bir yemekten yaklaşık 500 tane falan yapacağız. Birazdan göstereceğim.) bu dayanıklılık düşecek. Bu yüzden sürekli yemek yapma işleminin yarıda kesilmesini istemiyorsanız 500 Dayanıklılığı olan tezgahı satın almalısınız. Peki tek opsiyonumuz bu iki tezgah mı? Tabii ki değil, onlar için Etkinlikleri bekleyebilirsiniz (Günlük giriş ödülleri) veya Merkez Pazara istek atabilirsiniz. Merkez Pazara çok fazla koyulmuyor, ancak bulduğunuzda satın almanızı öneririm.

2021-12-01_422811962.jpg

Orta Düzey Pişirme Tezgahı. Dayanıklılığı 500, ancak Balenos Pişirme Tezgahından farkı aşçılık süresine saniye eklememesi. Bu bağlamda bunu alabilirsiniz. Fiyatı gördüğünüz üzere 289.000. Ancak daha yükseğe de satabilirler. Ona dikkat edin.

2021-12-01_422815817.jpg

İleri Düzey Pişirme Tezgahı. Asıl istek atmanız gereken tezgah bu. 900 Dayanıklılığın yanında Aşçılık Süresine -1 saniye ekliyor. Hem dayanıklılığı iyi, hemde süreyi azaltıyor, bu sebeple en iyi tezgahlardan bir tanesi. Fiyatı 1M'e yakın, ancak istek atın.

2021-12-01_422819997.jpg

Serendia Geleneksel Pişirme Tezgahı. Almanızı pek tavsiye etmem, ancak dayanıklılığı yüksek olduğu için alabilirsiniz. Aşçılık süresine +6 Saniye eklemesi biraz kötü. 1250 Dayanıklılık bana iyi gider diyorsanız alabilirsiniz.

2021-12-01_422824062.jpg

Calpheon Geleneksel Pişirme Tezgahı. Almanızı önermediğim diğer bir tezgah. 2000 Dayanıklılığı olmasına rağmen aşçılık süresine +7 saniye eklemesi pek iyi değil. Ancak dayanıklılığı yüksek olduğu için almak istiyorsanız alabilirsiniz.

Tezgahlarımızdan bahsettik, bu konuda anlaştığımıza göre herhangi bir tezgahı alıyoruz. Şimdilik, Balenos Geleneksel Pişirme Tezgahı alacağım. Tezgahımızı aldıktan sonra evimize gidiyoruz, evin içine giriyoruz ve Yerleştir Moduna tıklıyoruz. Burada yapmamız gereken şey, sağda çıkan tezgahımızı alıp evin içine yerleştirmek. Evin içine yerleştirip nasıl duracağını ayarladıktan sonra (Butonlarla ayarlıyoruz, sağa sola döndürüp nereye doğru bakacağını ayarlıyoruz.) boşluk tuşuna basarak yerleştirmek. Yerleştirme işlemimiz bittiğinde, artık yemek yapmak için geriye kalan tek şey malzemelerimizi elde etmek.

2021-12-01_423254593.JPG

(Yerleştir Modu. Sağda görülen eşyalar arasında üzerinde 1 Yazan Tezgahımız. Ona tıklıyoruz.)

2021-12-01_423260366.JPG

(Burada gördüğünüz gibi etrafı mavi olan eşyamız tezgahımız. Tezgahı bir yere koyduktan sonra nasıl duracağını ayarlıyorum.)
2021-12-01_423267684.JPG

(Ayarladıktan sonra boşluk tuşuna bastım ve gördüğünüz gibi yerleşmiş bir şekilde orada duruyor.)
2021-12-01_423274815.JPG

(Karşısına geçtiğimizde ise, 500/500 olarak duruyor. Şimdi ise yapmamız gereken, ne yapacağımızı seçmek ve yemeğimizi yapmaya başlamak!)

Ne yapacağımız konusunda BDO'nun güzel bir yardımı var bize. ESC'ye bastıktan sonra Oyun Hakkında kısmına tıklayın. Oradan Üretim Notları kısmına girin. Burada üretmek istediğimiz malzemenin tüm alt malzemeleri yazıyor, kaç tane istediği de yazıyor. Buradan her şeyi öğrenip yapabiliriz.

2021-12-01_422371139.JPG

2021-12-01_423548817.JPG

Burada Aşçılık kısmına tıkladıktan sonra görebilirsiniz. Örnek olarak, Acılı Peynirli Şiş Lama yazıyor. Bunu üretmek için gerekli olan malzemeler ise 5 adet Lama Eti, 3 adet Acı Biber, 1 adet Beyaz Sos, 4 adet Peynir ve 1 adet Biber. Burada işin içine biraz matematik giriyor, çünkü bu rakamlar sadece 1 Adet Acılı Peynirli Şiş Lama üretmenize yarıyor. Örneğin siz 1000 adet üretmek istiyorsunuz, bu bağlamda koymanız gereken toplam malzeme 5000 Adet Lama Eti, 3000 Adet Acı Biber, 1000 Adet Beyaz Sos, 4000 Adet Peynir ve 1000 Adet Biber olacak. Burada kaç tane üreteceğiniz size kalmış, malzemeleri ona göre alıyorsunuz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var, bazen alt malzemeler de başka şeyler sayesinde üretilebiliyor.

2021-12-01_423722209.JPG

Örnek olarak Beyaz Sos. Beyaz Sos üretmek için Temel Sos 1 adet, Süt 1 Adet, Elma 1 Adet, Aşçılık Şarabı 1 adet koymanız gerek. Ondan sonra Beyaz Sos elde edip, yukarıdaki yemeği yapıyorsunuz. Dikkat edin.

2021-12-01_423553758.JPG

Konuya örnek olması açısından bugün Sirke üreteceğim. Şimdi bana lazım olanlar 1 Adet Buğday, 1 Adet Elma, 1 Adet Karbonat, 1 Adet Şeker. Burada dikkat etmemiz gereken şey Elma. İlla ki elma bulmak zorunda değilsiniz, burada herhangi bir meyve koyabilirsiniz. Mesela ben bugün bunu üretirken Çilek kullanacağım. Yani Elma yazması illaki elma koyacağınız anlamına gelmiyor, meyve koymanız yeterli.

2021-12-01_423900813.jpg

Şeker, Karbonat, Aşçılık Yağı, Aşçılık Şarabı gibi malzemeler için daha önce Tezgah satın aldığımız Yemek Satıcısına uğramanız yeterli. Buradan istediğiniz kadar alabilirsiniz. Meyve içinse Çiftçilik yapmalı veya Merkez Pazardan satın almalısınız. Buğday içinde aynı şekilde, ya işçilerinizi çalıştırarak üretmeli (Bu konuya şuan değinmiyorum, bunun sebebi işçi kısmının ayrı bir detaylı olması. İşçi konusunda ona değineceğiz.), Çiftçilik yaparak üretmeli veya Merkez Pazardan satın almalısınız.

2021-12-01_423900813.jpg

Gördüğünüz gibi, gerekli malzemeleri topladım. Burada 808 Adet Çilek (Elma yerine), 808 Adet Karbonat, 808 Adet Şeker, 808 Adet Buğdaya sahibim. Şimdi yapmam gereken şey ise, tezgahımın başına geçmek.

2021-12-01_424106242.JPG

Tezgahımın başına geçtiğimde, bizi böyle bir görüntü karşıladı. Burada eğer aşçılıkta yeniyseniz sizde bir şey gözükmeyebilir, bunlar benim önceden yaptığım ve öğrenmiş olduğum tarifler. Sizde de yemek yaptıkça burası artacak. Burada yapmamız gereken şey, malzemeleri doğru sayıda yerleştirmek. Her şeyden 1 adet koymak, unutmayın 808 adet üreteceğiz ancak 808 adet Çilek koymuyoruz. Başlangıçta sadece tarife uygun bir şekilde hepsinden 1'er tane olacak şekilde yerleştiriyoruz.

2021-12-01_424111648.JPG

2021-12-01_424117598.JPG

Gördüğünüz gibi kazanın altında tarife uygun bir şekilde yerleştirdim. Her şey 1'er tane. Şimdi ise 808 adet üretmek için Sürekli Üretim kısmına basmam gerekiyor. Burada buna basmamızın sebebi, elimizdeki tüm malzemeyi otomatik bir şekilde harcayarak 808 Adet Sirke üretmesi. Yani bir tane üretip bırakmayacak, elimizdeki tüm malzeme bitene kadar tarife uygun bir şekilde yemek üretecek.

2021-12-01_424121485.JPG

(Sürekli üretime basarak 808 adet üretmesi için sayıyı girdim. Eğer elimde malzeme var, ancak 500 tane üretsin derseniz 500 yazabilirsiniz. Ancak diyorsanız ki yapabileceği Maksimum miktar kadar yapsın, o zaman Maks. Miktar(F) tuşuna basarak oyunun kendi hesaplamasını yapmasına izin verebilirsiniz.)
2021-12-01_424126822.JPG

Burada gördüğünüz olay, Aşçılığın başladığını gösteriyor. Belirli bir saniye boyunca bir malzemeyi üretmeye uğraşıyor, genellikle tarife uygun şekilde her malzemeden 1 tane kullanarak 808 kere bu işlemi tekrarlıyor. Ancak bazı durumlarda 10'ar adet kullanarak daha fazla üretim yapabiliyor.
2021-12-01_424136517.JPG

Veee sonuç! 2 Adet Sirke ürettik. Her malzemeden birer tane kullandı, ancak iki adet Sirke üretti. Aşçılık bu şekilde gidiyor, malzemeden kaç tane üreteceğini pek tahmin edemiyorsunuz. Bazen 2 adet, bazen 4, bazen 1. Ancak her zaman tarife göre 1 adet üretecek diye bir şey yok. Daha fazlasını üretiyor. Bir diğer konu ise, yemek yaparken Cadı Lezzeti kazanmanız. Cadı Lezzeti ne işimize yarıyor?

2021-12-01_424500218.JPG

Cadı Lezzeti, takas yapabileceğiniz bir eşya. 10 Adet Cadı Lezzetini 500 Bira, 120 Süt veya Katkı Puanı EXP 900 + Aşçılık EXP x30 ile takas edebilirsiniz. Tavsiyem, Katkı Puanı ile takas etmeniz. Katkı Puanı oldukça işimize yarıyor ve EXP Kazanmak zor olabiliyor. Bu sebeple kesinlikle onu almanızı tavsiye ediyorum, Birayı ise zaten Üretim Notlarından bakarak üretebilirsiniz. Sütü ise nasıl sağacağınızı diğer konumdan öğrenebilirsiniz. Keyifli yemek yapmalar dilerim.

Son düzenleme: