Asya'nın Sesi Yarışmasında Grand Prix Ödülü Alan Sanatçımız: Suavi

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Admin
Geliştirici
Yardımsever Üye
Mesaj
11.109
Beğeni
10.104
Puan
5.864
Merhaba arkadaşlar,
Seneler önce Drama köprüsü şarkısını dinlemek için youtube arama yaptım ve Suavi diye bir sanatçıyla karşılaştım. Bende meraktan müziklerini dinledim ve gerçekten hoşuma gitti.

Suavi Asya'nın Sesi programında 1. bir üstü olan Grand Prix ödülü almasına rağmen nedense Türkiye medyasında pek yer bulamadı. Fakat onun bu başarısı tarihe geçti.

Peki Suavi Kimdir? (Wikipedia)
Hayatı ve kariyeri

Memur bir baba ile ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Suavi'nin çocukluğu Kırıkkale'de geçti. Kırıkkale'de Meçhuller Grubunu kurdu ve aktif müzik hayatına başladı.1968-1972 yıllarında üniversite öğrenciliği sırasında Ankara'da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle çaldı, söyledi. Okul giderlerini böylece karşılayan Suavi, aynı yıllarda kendi şarkılarını ve grubunu da oluşturmaya başlamıştı.

ODTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar orkestralarda bateri ve gitar çaldı, solistlik yaptı. Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması'nda İki Gözüm İki Çeşme şarkısıyla ikinci oldu. Suavi, 1994 yılında da TRT'de Altın Anten yarışmasında "Yalıçapkını" isimli eseriyle birinci olup Kazakistan Almaata'da 24 ülkenin katıldığı Asya'nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı. Yarışmada jüri tarafından beş yıldır kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek "Grand Prix" ödülünü aldı fakat bu kendi ülkesinin medyasında pek yer almadı. 1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda De Lan şarkısıyla profesyonel kategoride en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu seçildi. Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli isimlerin şiirlerini besteledi. Sigara kullanmayan sanatçı dağcılık ve dalgıçlık yapmaktadır. Profesyonel bir balık adam olan Suavi, 12 yıldır kendi grubu ile çalıp, toplamda 35 yıldır müzik ile uğraşmaktadır.

Youtube Suavi Şarkıları İçin:


Spotify Suavi Şarkıları İçin:


İtunes Suavi Şarkıları İçin:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Apple Müzik Suavi Şarkıları İçin:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
 
Son düzenleme:

Üst