Arch Linux Xorg Kurulumu

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhaba arkadaşlar,
Bu konumuzda Arch Linux'a grafiksel arayüzlerin nasıl eklendiğini anlatacağım. Önceki Arch Linux Kurulumu rehberinde vanilla hali ile kurmayı anlatmıştım. Daha sonra Arch Linux'u kullanım amacınıza göre yüklemeleri yapabilirsiniz demiştim. Bu konumuzda ise Arch Linux'a window manager veya desktop manager yüklemek isteyenler için Türkçe kaynak olacak.

Grafiksel arayüz hakkında detaylı bilgiyi
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
edinebilirsiniz.

Grafiksel arayüzü kullanabilmek için ilk önce bilgisayar donanımıza uygun sürücüleri ve görüntü serveri kurmanız gerekiyor.

Arch Linux'a xorg veya wayland display server paketlerini kurabilirsiniz. Ben bu konuda xorg üzerinden gideceğim.

<Videolu anlatım eklenecek>

Xorg ve Ekran Kartı Sürücülerinin Kurulumu​

Ekran Kartı Sürücülerinin Kurulumu​

MARKASÜRÜCÜOpenGL
AMD / ATIxf86-video-amdcpu / xf86-video-atimesa / lib32-mesa
Intelxf86-video-intelmesa / lib32-mesa
NVIDIAnvidianvidia-utils
NVIDIA(açık kaynak) xf86-video-nouveaumesa / lib32-mesa

Not: Eğer VMware programına sanal olarak kurduysanız xf86-video-vmware paketini kurmalısınız. VirtualBox programı ile kurduysanız virtualbox-guest-utils paketini kurmalısınız

Yukarıdaki tabloya bakarak bilgisayarınızda yer alan donanımlara uygun driverları kurmanız gerekiyor. Bazı laptoplardan iki tane ekran kartı olabilir. Bilgisayarınızda yer alan ekran kartlarının hepsinin drivarlarını kurmalısınız.

Intel için çalıştırmanız gereken
sudo pacman -S xf86-video-intel mesa

AMD için çalıştırmanız gereken
sudo pacman -S xf86-video-amdcpu mesa

NVIDIA İçin kurmanız gereken paketler
sudo pacman -S nvidia nvidia-utils
Not: Kartınız çok eski ise uygun driveri bulmanız gerekiyor.

Virtualbox / VMware programı için çalıştırmanız gereken.
sudo pacman -S xf86-video-vmware mesa

Hangi sürücüyü yükleyeceğinizi bilmiyorsanız Arch Wiki'ye bakarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Xorg Kurulumu​

sudo pacman -S xorg-server xorg-xinit

Xorg ek paketleri
sudo pacman -S xterm xorg-twm xorg-xclock

xinitrc ayarları​

xinitrc otomatik olarak çalıştırılacak programları belirlemek için kullanılır. Xorg'u kurduktan sonra /etc/xorg/xinitrc dizininde varsayılan dosya bulunur. Şu komutu kullanarak mevcut hesabımızın ana dizinine atıyoruz.
cp /etc/X11/xinit/xinitrc ~/

Daha sonra şu komut ile ismini değiştirin

Artık Xorg kurulumunu tamamlamış bulunmaktasınız. Daha sonra sistemi kullanım amacınıza yönelik masaüstü ortamları veya pencere yöneticileri kurabilirsiniz. Grafiksel kullanıcı arayüzü hakkında daha fazla bilgiyi edinmek için;
Arch Linux Grafiksel Kullanıcı Arayüzü Kurulumları

Geri