Duyuru 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli 2 Deprem Hakkında

06.02.2023 tarihinde sabah 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, öğlen 13:34’de ise Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
Bu iki depremden 10 ilimiz çok fazla etkilendi ve komşu ülkelerimizde etkilendi.

Şu haritadan etkilenen bölgeleri daha net görebilirsiniz;
543C9444-58BB-463A-BFD5-CC426FA8DEB6.jpeg

Deprem büyüklüğü ve şiddeti hakkında detaylı bilgi edinmek için şu kaynağı okuyabilirsiniz:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Depremin getirdiği büyük yıkım sebebiyle binlerce insanımız göçen binaların altında kaldı ve halen kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. Depremden sağ olarak kurtulanların ise başta beslenme, giyinme ve ısınma ihtiyacı olmak üzere her türlü yardıma ihtiyacı var. Devletimizin kurumları ve sivil toplum örgütleri ise yardım kampanyaları başlattı.

Yardım etmek isteyenler için yardım kanalları;

Güvenilir yardım kampanyalarını bu konu altından yorum olarak belirtebilirsiniz.

Depremde hayatını kaybedenlere baş sağlığı ve sağ kalanlara sabır dileriz. Umarız kentler tekrar inşaa edilirken tekrardan geçmişteki hatalar tekrarlanmaz.

Son düzenleme:
Bu zor zamanlarda bile bir tekme de ben nasıl vurabilirim diyen kanı pis insanlar olduğu sürece başımıza bu felaketler gelecek :(

Afetzede ve Gönüllülerin kullanabileceği faydalı bağlantıları aşağıda listeledim. Bildiğiniz bağlantıları yazın, aramızda ihtiyacı olan arkadaşlarımız olursa faydalanabilir. İhtiyacınız yoksa bile inceleyin derim. Olur da bir gün ihtiyacınız olursa aklınızda bulunsun.

Eğer hiçbir şey yapamıyorsanız 3₺ dahi bağışlasanız bir kişiye onu bir gün yaşatacak suyu ulaştırabilirsiniz. Yardımın azı çoğu olmaz...

Son düzenleme:
Başımız sağolsun Allah c.c rahmet eylesin vefat eden vatandaşlarımıza Allah c.c sonumuzu hayırlı kılsın zor bi durumdan geçiyoruz imtihan içerisindeyiz birlik beraberlik içerisinde içerisinden çıkacağız... Yıkılmış ev vb yerlerden eşya vb çalmak bunları görünce insan geleceğinden korkuyor

Adana'da çok kötü sallandık. Allah tekrarını yaşatmasın inşallah. Hayatını kaybedenlere rahmet, kalanlara sabır diliyorum.

Gerçekçi konuşmak gerekirse bütün bu olanları sadece dini boyutta değerlendirip "Allah vergisi" demek çok yanlış.
Ortada bir ihmal var, bir cinayet var. Bir insanı sadece bireysel olarak öldürücü aletlerle öldürdüğünüzde cinayet işlemiş olmazsınız, bir toplulugun zararına olan bir şeyi ortaya sunarak da onların ölümüne sebebiyet verebilirsiniz. Bu durum tam olarak böyle bir şey. Hayatını kaybeden insanların hepsi karın tokluğuna çalışan aşağılık müteahhitler yüzünden vefat etti.
Az masraf ve çok kazanç zihniyeti yüzünden bu insanlar öldü.

Sebep olanları Allah'ın gazabına havale ediyorum, umarım yatacak toprak bile nasip olmaz kendilerine. Ayrıca bu süreçte utanmadan sağı solu yağmalayanlara da lanet ediyorum.

Aslında düşüncelerimi küfürsüz olarak ifade etmekte güçlük çekiyorum ama şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Herkese çok büyük geçmiş olsun.

Depremler dünya oluştuğundan beri var. Bilim insanları da aynı bölgede geçmişte depremler olduğunu ve gelecekte de olacağını açıklamış. Dini olarak dua etmek önemli fakat somut bir evrende yaşıyoruz ve gerekli tedbirler almadan dua etmek sadece kolaya kaçmak olur. Önce elimizden gelen her şey yapılmalı.

Osmaniye'de depremi bizzat yaşadım. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. İlk depremde uyku sersemi pek bir şey anlamamıştım. Ama ikinci depremde tamamen olayın farkına vardım. Ben bile artık paranoyak oldum. Oturduğum koltuk sallansa ödüm patlıyor. Göçük altında kalan veya yakınlarını kaybedenleri düşünemiyorum.

Aslında düşüncelerimi küfürsüz olarak ifade etmekte güçlük çekiyorum ama şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Herkese çok büyük geçmiş olsun.
Artık gerçekten her sene bir felaket yaşamaktan bıktım. Geçmişte yaşadığımız bütün felaketler gibi bu da unutulup gidecek. Nereye kadar böyle devam edebiliriz bilmiyorum. Çok sinirliyim.

yağmacılar, fırsatçılar, dalga geçenler, kader diyenler, emeği dokunmayanlar, kendine dokundurtmayanlar hakkındaki fikrim budur. bu durumda bile üstte saydıklarımı yapan kişiler hakkında videoda söylenenler az bile. lütfen yorumumu silmeyin.

Geri