3 4 günlük gelişim süreci hk

godlike21

Üye
Üye
Yaklasik 3 4 gün önce evet artık bu işe baslamaliyim diye kendime söylenirken bir adim atmam gerektiğinin farkina vardim. İlk olarak bu işi nasil yapacağım diye kara kara düşünürken whistle hocamın udemydeki kursunu görüp almaya karar verdim. Süreç tam olarak burda başladı artık oyuncu değil moderatör olacaktım ya kendi serverimde ya başkasının ama artik bu işi ogrenecektim. Freebsd kurdum ayarlamalarini yaptim ve freebsdyi sifresiz bıraktım fakat bunun ileride başıma dert olacağını kestiremedim. Mysql kurdum ve ayarlamalarini yaptim. Filezilladan erisim sağladım. Cmd ile komutlarimi girmeye basladim. Her şey cok güzel gidiyordu zaten java diline hakimiyetim az da olsa vardi python da öyle bu işi kiviririm diye düşünüyordum. Clienti kurmaya kadar her şey çok guzel giderken bu sifresizlik bana dert olmaya başlamıştı. Gidip freebsd'den sifremi degistircektim bunun yaninda getireceği sonuçları duzeltirim diye düşünüyordum. Kullandigim programlarda sifre guncellemesi yaparim olur biter sandim. Cmdden yeni sifre ile giris yaptım sorun cikmadi. Filezilla keza öyle. Ama dostlarim bu mysql benim tüm hevesimi az daha kaciriyordu. MySQL yüzünden her seyi silmek zorunda kaldım (iceride açtığım postlari gorebilirsiniz) ve simdi tam olarak 0 noktasinda daha tecrübeli bir halde bu yaziyi yazıyorum. Umarim bu yaziyi her seferinde guncelleyebilirim. Simdilik bu kadar tavsiye vermek isteyenler olursa seve seve not alirim. Simdiden teşekkürler.

Not: Bunu bu foruma anlatmak istedim. Yanlis konu sectiysem yetkililerin yardimci olmasi cok mutlu eder beni.

3 defa üst üste bir çok emeğini sadece bir elektrik kesintisi yüzünden kaybetmiş biri olarak vermek istediğim en önemli tavsiye;
Ne src ne de mysql ne de game, düzenli olarak direkt makinenin yedeğini almanız yönünde olacaktır :) Olası bir aksilikte her şey bütünüyle tekrar elinizin altında olur.

Tabi bunun yanında;
özellikle mysql ile ilgili düzenleme yapmadan önce var/db dizininde tar cvzf mysqlyedek.tar.gz mysql komutu ile yedek alın.
Aynı yöntemi src üzerinde ciddi işlemler yaparken de kullanabilirsiniz.

Elektrik kesintisi konusuna da ek bir not düşeyim(bilmeyenler için); bilgisayarın aniden tamamen kapanması durumunda FreeBSD'nin zarar görme ihtimali bir hayli yüksek. Ve bu zarar maalesef geri döndürülemez türden oluyor. Yani özetlemek gerekirse böyle bir durumda yapılması gereken ilk ve tek şey acilen bir bardak soğuk su içmek.

Merhabalar arkadaşlar, sayın büyüklerim. Whistle hocamla haftalar önce konuşmuştum. Bu işi öğrenebilmek için bash komutları sql komutları c ve python bilmek gerekiyor şu an bash komutlarına hakimim yaklaşık 4 5 haftalık uğraşla şu an gerekli gereksiz cogu komut hakkında bir fikrim var ve istediğimi yapmak için araştırma yapmak ve syntax hatalarını anlamak yeterli oluyor nerdeyse. Data struct. seviyesinde java bilgim var zaten bunu c ye aktarmak için çalışmalara başladım. Sanmayın ki her şey yarıda kaldı sadece kendimi geliştiriyorum.

Saygılar ve sevgiler.

Edit1 : Şu an C data structre çalışıyorum, C# başlayacağım, pythonla özel olarak ilgilenmeyi düşünmüyorum artık siz ne önerirsiniz ona ileride bakarım ya da şu an yazabilirseniz sevinirim, sql başlayacağım ciddi çalışmam lazım ama çok bişeyi yokmuş sanırım ve linuxtan da yukarıda bahsettiğim gibi bash komutlarına hakim olduğumu düşünüyorum tabi scripting konusunda da öyle fakat elbette bilmediğim çok şey çıkacaktır.
Saygılarımla tam gaz çalışmaya devam.

Edit2: Selamlar herkese... Aradan yine aylar geçti diye düşünüyorum. SQL için Mssql 19 falan bitirdim baya uğraştım yani. Git commandlarını öğrenmeye başladım (yani nerdeyse bitti) Linux commandlarla haşır neşirim çok hoşuma gidiyor. Şu an güncel olarak pythonda machine learning ve yapay zeka üzerinde çalışmaya başladım. Server hazırlarken python ihtiyacını bu şekilde tamamlayacağımı düşünüyorum. Yavaş yavaş olsa da server gereksinimlerini karşılamaya başladığımı düşünüyorum. Zamanı gelince umarım server ortamına güzel bir katkım olur. Saygılarımla...(C bitirebilen yoktudr diye düşünüyorumhahahaha ama yine de baya ilerledim onda da :d )

Son düzenleme:
Aradan bayaa bir zaman geçti ama hiç bir şeyi unutmuş değilim. Ne yazık ki okul dönemim bu süreçte bilgi toplamamı çok zorluyor. Ayrıca gelecek dönem database dersim var diye bu projeyi database dersine saklamayı planlıyorum. Elbette bu yaz (ki az kaldı) bu projede ilerleyeceğim. C ve python konusunda her seferinde biraz daha geliştiriyorum kendimi. (En azından öyle oldıuğunu düşünüyorum).

Bu proje asla yarım kalmayacak. Bırakmadım sadece ara verdim. Teşekkürler forumda yardımcı olan herkese saygılarımla.

Geri