Çözüldü Türkçe Karakter Sorunu

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

LethalStrikeR

Yardımsever Üye
Yardımsever Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhabalar;
Locale_stringten kaynaklanan kodlama dili hatası yüzünden böyle oluyor UTF-8 hali bu:
Adsız.png

ANSI yapınca daha kötü oluyorum yardımlarınızı bekliyorum.

ANSI yaptıktan sonra aynı cümleyi tekrardan elle yazmayı dener misiniz

o problemi şöyle çözebilirsin bozmadan dosyayı aç ctrl + a ile hepsini seç ctrl + c ile hepsini kopyala ansi yap sonra yapıştır türkçe karakter hatası olmadan ansi kullanabilirsin

Notepad++ ile düzenleyince bozulmalar oluyor.
Şöyle yapın: Notepad++ ile EUC_KR formatına çevirip ve windowsun not defteri ile dosyayı açıp düzenlemeleri yapın.
Sağ tıklayıp düzenle derseniz not defteri açılacak. Bozuk olan türkçe karakterleri el ile değiştirmeniz gerekebilir

Notepad++ ile düzenleyince bozulmalar oluyor.
Şöyle yapın: Notepad++ ile EUC_KR formatına çevirip ve windowsun not defteri ile dosyayı açıp düzenlemeleri yapın.
Sağ tıklayıp düzenle derseniz not defteri açılacak. Bozuk olan türkçe karakterleri el ile değiştirmeniz gerekebilir
Kaynak dosyalarından kaynaklı bir sorun olabilir mi? Çünkü UTF-8 yapınca yerden item alırken çince oluyor yada ticaretten sonra 10 saniye uyarısı ama çıkış için geri sayım yazısı türkçe mesela.

Kaynak kodlarındaki kore yazıları bozulduysa bu sorun meydana gelebilir. Düzenleme yapmadan önceki dosyalarınız ile karşılaştırma yapabilirsiniz. winmerge programı bu konuda işinize yarayacaktır.

Birde locale_string.txt dosyasınızı bana gönderebilir misiniz?
Dosyanızı kontrol etmek istiyorum

Kaynak kodlarındaki kore yazıları bozulduysa bu sorun meydana gelebilir. Düzenleme yapmadan önceki dosyalarınız ile karşılaştırma yapabilirsiniz. winmerge programı bu konuda işinize yarayacaktır.

Birde locale_string.txt dosyasınızı bana gönderebilir misiniz?
Dosyanızı kontrol etmek istiyorum
Winmerge ile karşılaştırma yaptım sorun gözükmüyor. Dosyayı özelden ilettim.

Özel mesaj ile gönderdiğiniz locale_string.txt dosyasını inceledim. UTF-8 formatı ile kayıt edildiği için kore yazılarıda mafolmuş. EUC_KR formatına çevirdim ama kore yazılarının arasında ? gözüküyor. Normalde hiç gözükmemesi lazım.
Düzenleme yapmadan önceki locale_string.txt dosyasını geri atın. Ve düzenleme yapacaksanız windowsun not defteri ile yapın. notepad++ nedense bu dosyayı bozuyor. Normal EUC_KR formatında olması gerekiyor.

Sizin dosyanızdan bir örnek;
Kod:
" %s 짹쨘?? ??쨘쨍쩔징쩌짯 쨩챔?짝??쩔쨈쩍?쨈?쨈?";
"%s Savas arasindan 챌ikartildi ";

Hocam dediğiniz gibi ilk locale_stringi kurdum fakat ?? ondada var. Ayrıca kendi locale_stringide EUC_KR formatında kayıt ettim. Fakat sonuç aynı.

Sorun locale_string kaynaklı değil. Kullanıdığım sf'de daha önce böyle bir sorun yoktu. İlk sf'yi kurdum. Oyuna girdim denedim. Sorun yoktu. Game ve db değiştirdim. Oyuna girdim baktım. Yine tükçe karakter sorunu oldu. Kısacası src'den kaynaklı. @Whistle @Trashy

Loglarda da böyle bir sysser var:
Kod:
SYSERR: May 10 22:00:03 :: locale_find: LOCALE_ERROR: "¼ÒÁöÇÏ°í ÀÖ´Â ¾ÆÀÌÅÛÀÌ ³Ê¹« ¸¹½À´Ï´Ù.";

Son düzenleme:
Ben sorunun locale_string kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şu ekteki dosyayı indirip tekrar deneyin. Bakalım her şey düzelecek mi :)

Daha sonra windowsun kendi not defteri ile eksik cümleleri ekleyebilirsiniz.

Örnek;
Kod:
"¼ÒÁöÇÏ°í ÀÖ´Â ¾ÆÀÌÅÛÀÌ ³Ê¹« ¸¹½À´Ï´Ù.";
"Grup Ayna - Garip Hamsi";

Dosya Eklentileri

• locale_string.txt
    62,6 KB · Gösterim: 45
Ben sorunun locale_string kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şu ekteki dosyayı indirip tekrar deneyin. Bakalım her şey düzelecek mi :)

Daha sonra windowsun kendi not defteri ile eksik cümleleri ekleyebilirsiniz.

Örnek;
Kod:
"¼ÒÁöÇÏ°í ÀÖ´Â ¾ÆÀÌÅÛÀÌ ³Ê¹« ¸¹½À´Ï´Ù.";
"Grup Ayna - Garip Hamsi";
Server filesımda normalde böyle bir sorun yoktu. Ben korece yazıları bozdum srcdeki herhalde ondan sonra çıktı bu sorun. Zaten sfnin 0 halini kurdum game ve db dosyasını değiştirmeden karakter sorunu olmadı. O game ve db yi silip kendi src mi yükledim, karakter sorunu oldu. Locale_strtinge dokunmadım yani sorun kesin src den kaynaklı.

Deneyip bakmanız lazım. Bana gönderdiğiniz locale_string bozuktu. Srcdeki yazılarda bozulduysa eski haline getirmeniz gerek

Çözüm
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri