Toplumda din neyden oluşur, hurafelerden mi yoksa gerçek anlamda Müslüman'lıktan mı?

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Toplumda din neyden oluşur, hurafelerden mi yoksa gerçek anlamda Müslüman'lıktan mı? Bugün bir yazı okudum aynen şöyle;

SORU 12: TÜM DEVRİMLERİN NEDEN İSLAMA AYKIRI?

CEVAP: Tüm devrimlerim İslam’ın özüne uygun, din zannedilen hurafelere, uydurmalara aykırıdır. “Hangi şey ki akla, bilime, milletin menfaatine uygundur o şey dinidir”. Benim tüm devrimlerim de akla, bilime ve milletimin menfaatine uygundur.
Mustafa Kemal Atatürk'ün 12. soruya yanıtı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz.

Bana kalırsa, toplumda din zannedilen hurafeler var. Örneğin; kurşun döktürme, korku çektirme gibi şeyler.

Bu konuda birçok insan belki Müslümanlık dininden sapmış bazı yanlışları gerek sosyal medya d, gerek sokaklar da topluma bildirmek için uğraşıyorlar. Bu konuda haklılar fakat toplum bu yanlışları din olarak gördüğü için, bu yanlışları Müslüman olan birisi belirtse dahi toplumda dinsiz olarak nitelendiriliyor.

(CEVAP:Tüm devrimlerim İslam’ın özüne uygun, din zannedilen hurafelere, uydurmalara aykırıdır. “Hangi şey ki akla, bilime, milletin menfaatine uygundur o şey dinidir”. Benim tüm devrimlerim de akla, bilime ve milletimin menfaatine uygundur.)

Bu örnek olmamış. Soruna gelirsek dünya genelinde din diye bişey kalmamış islam kurallarını yerine getiren çok az insan var bizde dahil eskiye göre tartıya koysan tartı taşıyamaz o yükü yani islami değerler kalmamış.

(CEVAP:Tüm devrimlerim İslam’ın özüne uygun, din zannedilen hurafelere, uydurmalara aykırıdır. “Hangi şey ki akla, bilime, milletin menfaatine uygundur o şey dinidir”. Benim tüm devrimlerim de akla, bilime ve milletimin menfaatine uygundur.)

Bu örnek olmamış. Soruna gelirsek dünya genelinde din diye bişey kalmamış islam kurallarını yerine getiren çok az insan var bizde dahil eskiye göre tartıya koysan tartı taşıyamaz o yükü yani islami değerler kalmamış.
Ne yazik ki. İnsanlar kendi menfaatleri için dini kullanıyor. Haliyle de toplumda klişeleşmiş bazı kurallar oluşuyor. Bunlar devam ettikçe gerçek Müslüman'lıktan uzaklaşmış oluyoruz. Bir nevi kendi dinimizi kendinimiz bozuyoruz.

Ne yazik ki. İnsanlar kendi menfaatleri için dini kullanıyor. Haliyle de toplumda klişeleşmiş bazı kurallar oluşuyor. Bunlar devam ettikçe gerçek Müslüman'lıktan uzaklaşmış oluyoruz. Bir nevi kendi dinimizi kendinimiz bozuyoruz.
Aynen öyle maalesef. Mesela bir parti ismini vermiyeyim siz anlarsınız mitinglerde Kur'an'ı Kerim çıkarıp oy istiyor bir diğer üyeleri camiye basınsız girmiyor öyle bir yere doğru gidiyoruz ki hatta Suriyede yaşanılan o kadar vahşetin tek sorumları yine bunlar ama elden bişey gelmiyor. Particilik ; Dil ,Din , Mezhep ayırımı yapmadan Türk , Kürd , Arap , vb. demeden Kendi yapacakları hizmetlerle oy toplaması gerekir yani ben buyum işte bunun için oy verin değilde hizmetlerine baklarak oyun verilmesi lazım ama bizim ülkede bunlar böyle işlemiyor çok yanlış yollardayız.

Aynen öyle maalesef. Mesela bir parti ismini vermiyeyim siz anlarsınız mitinglerde Kur'an'ı Kerim çıkarıp oy istiyor bir diğer üyeleri camiye basınsız girmiyor öyle bir yere doğru gidiyoruz ki hatta Suriyede yaşanılan o kadar vahşetin tek sorumları yine bunlar ama elden bişey gelmiyor. Particilik ; Dil ,Din , Mezhep ayırımı yapmadan Türk , Kürd , Arap , vb. demeden Kendi yapacakları hizmetlerle oy toplaması gerekir yani ben buyum işte bunun için oy verin değilde hizmetlerine baklarak oyun verilmesi lazım ama bizim ülkede bunlar böyle işlemiyor çok yanlış yollardayız.
Kesinlikle yanlış yoldayız. Dediğiniz partiyi anladım. Gerçi parti mensubu olmayan fakat o partinin genel başkanıymış gibi davranan birisi diyebiliriz. :) Umarım bu hatalarımızı fark ederiz. :(

Geri