Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
Bir ulusun bağımsız yaşayabilmesi için temel ilkelere imza atması gerekirdi. Mustafa Kemal Atatürk bu dünyaya gelen iyi insanlar arasındadır. Onun söyledikleri yaptıkları sadece Osmanlı devletini kurtarmakla kalmadı şuan emperyalizm (sömürge) karşısında direnen ülkeler bile Atatürk'ün izinden devam etmektedir.

Kurtuluş Savaşının liderliğini yapan Atatürk ve silah arkadaşları, emperyalist ülkelerin planlarını öyle bir bozmuştur ki halen bu planlarını gerçekleştirmek için türlü türlü oyunlar kurulmaktadır.

Peki bir ülke bağımsızlığını nasıl sürdürebilir?
"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir!" diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığın nasıl sürdürülmesi gerektiğini biliyordu. Bu yüzden Cumhuriyet'i kurdu. Sadece Cumhuriyet'i kurmakla kalmadı. Türlü türlü kökenden insanları tek bir ulus altında topladı.
Bağımsızlığın sürdürebilir olması için Atatürk sayısız devrimler yapmıştır.
Bundan en önemlisi Cumhuriyet'in ilanıyla egemenliğin millete verilmesiydi. Çünkü tek bir kişinin karar aldığı ülkede eğer o tek kişi hatalı karar alıyorsa bunu vebalını tüm millet çeker. Sevr bunun en büyük örneğidir.
Cumhuriyet ile gelen parlamenter sistem sayesinde ülkenin çıkarları için çıkan yasalar bile vekiller tarafından tartışılarak ülkemiz için en iyisini yapmaya çalışırlar. Bu yüzden hatalı karar alma riskleri azalır.

Cumhuriyet'in sürdürülebilir olması için Eğitim, yerli üretim, dil bütünlüğü, arge, kültür ve sanat alanlarında da ilerleme sağlanması gerekirdi. Bir ülke ne kadar dışa bağımlı olursa bağımsızlığı o derece tehlikededir.
Bunun bir örneği Kıbrıs Barış Harekatı'ndan örnek verebiliriz.
19. Türkiye Cumhuriyeti hükumeti tarafından kapatılan Uçak fabrikalarından sonra ABD'den uçak satın aldık ve Kıbrıs Barış Harekatında bize;
"Bizim uçaklarımızı kullanamazsınız." dendi. Bu yüzden her alanda yerli üretimin sağlanması gerekiyor.

Yerli üretimin bir diğer ayağı ise Laik ve Bilimsel eğitimdir.

Laiklik nedir?
Laiklik her insanın düşüncesine, yaşam tarzına ve inancına saygıdır. Devlet gözünde herkes eşittir. Din ve yaşam tarzı ile devlet işleri ayrılmıştır.

Bilim nedir?
Eğitimin temeli bilimdir. Bilim, Felsefe'den doğmuştur aslında. İnsanoğlu hayattaki amacım ne sorusuyla ve merağı sayesinde büyük atılımlar yapmıştır. Bilim nesnel olmak ile beraber doğa yasalarına uygun teoriler geliştirir.
Eğer eğitim bilimsel ve sorgulayıcı olursa yerli üretimdeki teknoloji o derece artacaktır. Buna katma değeri yüksek ürün diyoruz.

Dil bütünlüğü?
Bir ulusun (millet), ulus olabilmesi için dil bütünlüğü olması lazım. Ülkede tek bir dilin kullanılması insanlar arasında iletişim, ticaret, kültür ve sanat alanında da bütünlük sağlar.

Ben Atatürk ile ilgili araştırmalar yaptıkça hakkında daha az şey öğrendiğimi fark ediyorum. Fakat şuan bağımsız bir şekilde yaşıyorsak. Atatürk'e ve kurtuluş savaşındaki askerlere borçluyuz.

Cumhuriyet'imizin 94. yılını kutlamak istiyorum. Ülkenin geleceği ile ilgili kaygılarınız olsa bile Atatürk'ün devrim ilkelerine sahip çıkın.

Umarım milletimiz sonsuza kadar hep Cumhuriyet bayramını kutlar....
Yazımı Atatürk'ün şu sözüyle bitirmek istiyorum;
"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Not: Yazı benim tarafımca yazılmıştır. Sürç-i lisan ettiysem affola. Klasik bir kutlama mesajı olması yerine Cumhuriyet ile ilgili bilgi vermek istedim. Umarım beğenmişsinizdir.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam...
Çevremde ülkenin yönetim sistemini bilmeyen kişiler vardı. Ki bu kişilerin bazıları lise mezunuydu. Klasik bir kutlama mesajı yerine bilgilendirici bir şey olmasını istedim. Bu vesile ile bilgi edinenler olacaktır. ^_^

Aynen hocam bizlere bırakılan miras sadece kutlama değil. Olayın farkındalığını idrak etmek. Teşekkür ediyorum :)

Ne kadar sonra görsemde. Elinize sağlık her Kemalist hatta Türk vatandaşının bilmesi gereken bilgileri sunmuşsunuz.

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri