MMORPG Devri Bitiyor Mu?

Jeex

MT Üye
MT Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Bu aralar pek konu açmaya veyahut bir şeyler yazmaya vakit bulamıyorum. Özellikle en sevdiğim şeylerden biri olan, inceleme yazılarımı yazamıyorum. Bu yüzden blog tarzı bir yazı yazmaya karar verdim, aynı zamanda beraber tartışıp, görüş belirtebileceğimiz bir konu olsun istedim. Konumuz ise başlıkta gördüğünüz gibi, "MMORPG Devri bitiyor mu?".

Eski zamanlardan beri biliyorsunuz ki mmorpg çok sevilen ve tutulan bir oyun dalıydı. Buna en büyük örneklerden sitemizin sunucusu bile olan "Metin 2" ve "Knight Online" verilebilir. Mmorpg oynamayı çok seven, seviye atlayıp yetenekler açmayı, emek vermeyi ve zaman harcamayı seven birisiydim her zaman. Vakit oldukça oyun araştırır ve sevdiklerimi kesinlikle indirir oynarım.

Peki devirin neden bittiğini düşünüyorum? Öncelikle piyasaya sürekli sağlam ve yeni çevrim içi oyunlar geliyor. Bu oyunların şu sıralar revaçta olduğu türler MOBA ve Battle Royale dediğimiz türler. Bu iki türdeki oyunlar, son zamanlarda gerçekten çok tutulmaya başladı (Özellikle Battle Royale). Bu sırada mmorpg türler bazı oyunlarında zor gelişme, çok zaman verme ve eğlence konusunda yatmaya başladı.

Kabul edelim, PUBG veyahut Fortnite oynamış olan bir insan kesinlikle eğlenmiştir. Mmorpg maalesef böyle değil. Oyun sonlarına doğru asıl eğlenceler PvP olayları ile başlıyor ve başlayana kadar sürekli canavar kesiyorsunuz. Aşırı zaman verilmesi ve hemen eğlenceye girilmemesi insanları sıkıyor olabilir, özellikle direk eğlenceye girilen türden oyunlar çıkmışken.

Geçen günlerde bıraktığım ama önceden çok fazla oynadığım oyun olan Aion Online'ı indirip tekrardan giriş yaptım. Orada asıl fark ettiğim şey, mmorpg'den para kazanma olayının ne kadar artışa geçtiği idi. P2W dediğimiz, parayı veren düdüğü çalar misali durum artmıştı. Eskiden bu kadar değildi, şimdi ise para yatırmayan maalesef oyunda bir yere gelemiyor. Haliyle insanlar oyuna her ay 50 TL, ya da devamlı olarak para yatırıp gelişmek istemiyorlar. İnsanlar emek verip, ilerleyerek gelişmek istiyorlar. Keza ben de öyle, emek vermek ve zamanımı harcayarak gelişmek istiyorum. Cebimdeki paramı oyuna yatırıp, hızlı bir şekilde gelişmek istemiyorum haliyle.

Oyuna giriş yaptığım an, oynayan oyuncu sayısının çok azaldığını fark ettim. Para durumundan çoğu kişi oyunu bırakmış durumda maalesef. Eskiden az da olsa yeteneğe bakan oyun, artık tamamen paraya bakıyor. Sonrasında ondan çıktım ve Nostale'yi indirdim. Aynı durum almış başını gidiyor. Mmorpg'lerin çoğu, maalesef P2W i abartmış durumda. Ne kadar araştırsam dahi emek verilen bir oyun göremedim. Hepsi parayla belli başlı yerlere geliniyor.

MOBA türü oyunlarda, karakterlerin güçleri ve yetenekleri tamamen sizin ellerinizdedir. Nasıl oynadığınıza, nasıl bir strateji izlediğinize bakar. Battle Royale türünde topladığınız eşyalara bakar. Kostüm dışında para istiyorlar mı? Hayır. İşte, tam bu yüzden mmorpg devri bitiyor. Eğer mmorpg ler GW2 politikasını izlemiş olsaydı, bir çok oyuncu mmorpg oyunlara geri dönebilirdi. Baştan parayı ver, sonrasında emekle geliş. Aylık para ödemesi yapılabilir.

Aylık para ödemesi olan oyunlara para ödüyorsun da, neden bir oyuna aylık 50 TL yatırmıyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Aylık ödeme sistemi olan oyunlarda oyuncular tamamen aynı parayı verir, artık durum nasıl zaman ayırdığınıza bağlıdır. P2W oyunlarda ben aylık 50 TL yatırsam bile, aylık 150 TL yatıran olacaktır. O zaman, benim verdiğim para boşa gidecek, tekrardan ondan güçsüz olacağım. İşte tam bu yüzden, mmorpg devri bitiyor, bitmek üzere.

RPG oyunları sırf para hırsından dolayı ve yeni çözümler üretemediği için tarihe gömülmeye mahkum. Guild wars 2 oyunu ise standart rpglere göre daha farklı dinamikler koymuştu. Halende benim gözümde en iyi rpg oyunlarından birisi. :)

Para hırsı yüzünden bitiyor doğru dediniz. Ben kendimden örnek vereyim, sürekli para yatırarak bir sunucunun en iyisi olmak yerine, emek vererek en iyisi olmak isterim. Maalesef bu sistem kalmış gibi gözükmüyor.

Geri