Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım Bölüm Kuralları

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu bölüm için daha önce bir kural belirlemedik. Fakat sitemizin ana temasına çoğu üyelerimiz uydu. Bu konuda teşekkür ederiz.
Lakin her geçen gün bu bölüme olan ilgi arttığı ve üyelerimizin ise birbirlerine yardım etmeye başlaması durumunda bu bölüm için bazı kriterler belirlemek istiyorum.

Kurallara başlamadan önce üye olmadan önce herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır. (Genel Forum Kuralları Madde 2, 1. fıkrası)
Hizmet Sözleşmesi ve Kurallar | MMO Tutkunları

Aşağıda bu bölüm için yazılan kuralları okumadan önce hizmet sözleşmemizi okuyunuz.

MMO Tutkunları "Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım" Bölümü İçin Geçerli Kıldığımız Kurallar

BİRİNCİ BÖLÜM: TEMEL KURALLAR
Amaç
Madde 1

1. Bu bölüm kurallarının amacı; MMO Tutkunları forumunda yer alan "Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım" isimli bölümde yardımlaşmanın nasıl yapılması gerektiğini, nasıl yardım edinilmesi gerektiğini ve temel ahlak kavramlarını oturtmak içindir.
Yardım Bölümü İçin Temel Prensipler
Madde 2

1. Herhangi bir yardım konusuna sırf mesaj sayısını yükseltmek için konu dışı veya kasıtlı yanlış bilgi vermek yasaktır.
  2. Yardımlaşma sadece konu üzerinden yapılmalıdır.
  3. Yardım isteyen veya yardımcı olan kişiler yazım kurallarına uymak ile beraber eğer bir kod paylaşıyorsa bu kodları kod bloguna almalıdırlar. Eğer hangi kodu paylaştığınızı biliyorsanız kod penceresinden hangi kod olduğunu seçin. Python ise Python'u. C++ ise C++ gibi.
  4. Kimse kimseyi bilgisizliğinden dolayı küçük düşüremez. Bilgisinden dolayı da insanları hor göremez ve kendini yüceltemez.
İKİNCİ BÖLÜM: YARDIMA MUHTAÇ OLANLAR
Kapsam
Madde 3

1. İkinci bölümdeki kurallar "Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım" bölümüne sorusu, önerisi veya çözemediği bir sorun hakkında yardım isteyenleri kapsar.
Nasıl Yardım İstenir?
Madde 4

1. Metin2 alanında yardım istemenin yeri burasıdır. Başka üyeleri özel mesaj yoluyla veya profillerine yazarak rahatsız edemezsiniz.
  2. Yardım konusunu açmadan önce forumda yaşadığınız sorun ile ilgili arama yapın. Eğer yaşadığınız soruna çözüm bulabilen bir konu yoksa ancak öyle konu açabilirsiniz.
  3. Yardım istediğiniz zaman öncelikli olarak yaşadığınız sorunu anlatan kısa bir başlık seçiniz. Daha sonra konu içeriğinde yaşadığınız sorunu detaylıca anlatıp. Hata kayıtlarını kod bloguna ekleyiniz. Hatta eğer oyunda bir yerlere tıkladıktan sonra sorun yaşıyorsanız onu da belirtin. Eğer bu işlerde yeniyseniz ve Metin2'nin hata kayıtlarının nerede bulunduğunu bilmiyorsanız şu konuya bakın: Yardım Almadan Önce Bu Konuyu Okuyunuz! Syserr Nedir?
  4. Her sorun için ayrı konu açmalısınız. Bu sayede karışıklığın önüne geçilmiş olur.
  5. Bu maddenin 1, 2 ve 3. fıkrasına uymayan üyeler başta sözlü uyarılır. Daha sonra spamdan uyarı verilir. 3. fıkrasına uymayan üyeler başta sözlü uyarılır. Daha sonra uygunsuz konu düzeninden uyarı puanı verilir.
Yardım İsteyenler İçin Uyulması Gereken Konu Düzenleri
Madde 5

1. Yazım kuralları ve konu başlığına dikkat edin. Açmak istediğiniz konuya göre öneki seçin. Önek ile ilgili bilgi almak için: Soru - Cevaplar Önekleri Hakkında
  2. Konunuza yanıt gelmeden ekstra olarak bir şey yazmayınız. Mesajı düzenleme süresi 24 saattir. Bu süre zarfında ekstra olarak eklemek istediğiniz şeyler varsa bir önceki mesajınıza ekleyin. Bu süre dolmadan ve konuya birisi yorum yapmadan yeni mesaj yazmayınız.
  3. Aldığınız hata kayıtları syserr.txt / syserr içinde yazanları kod blogu halinde mesajınıza ekleyin. Bu dosyaları direk olarak foruma yüklemeyin veya resim olarak paylaşmayın.
  4. Eğer resim eklemek istiyorsanız resimi kesinlikle foruma yükleyin. Harici resim servisleri yasaklıdır.
  5. Eğer dosya paylaşımını konu üzerinden yapacaksanız. Dosyaları da foruma yükleyin. Sadece syserr dosyalarını yükleyemezsiniz. Hataları konu içine kod blogu olarak ekleyin.
  6. Bu maddenin ilk 1, 3, 4, 5 fıkrasına uymayan üyeler uyarılır. Tekrarında ise uygunsuz konu düzeninden uyarı puanı verilir. 2. fıkrasına uymayan üyeler ilk uyarılır tekrarında ise spamdan uyarı puanı verilir.
Genel Ahlak Kuralları ve Çözülmüş Konular
Madde 6

1. Eğer konu altından yardım edenler sorununuzu çözdüyse konu altından çözüldüğünü teyit etmeniz lazım ki bölüm görevlileri konuyu çözüldü işaretleyip kilitlesin. (Zaman aşımı olursa konu otomatik olarak kilitlenir. Bu süre 1 aydır.)
  2. Eğer sorun çözülemediği halde sorunu çözdüyseniz. Çözümü kesinlikle paylaşmanız lazım. Çünkü bu forumda yardım istiyorsanız çözümünü vermek zorundasınız. İnsanlar sizin için vakit harcıyor çünkü.
  3. Bu maddenin 1. fıkrasına uymayan üye uyarılır devamında uyarı puanı verilir. Bu maddenin. 2. fıkrasına uymayan üye ise ilk başta uyarılır ve çözümü vermesi istenir. Eğer çözümü vermiyorsa konusu kilitlenir ve uyarı puanı verilir. Aynı hareketin tekrar devam etmesi durumunda üye bu forumda artık yardım isteyemez.

Forumda Paylaşılan Fileslerden Kaynaklanan Sorunlar İçin
Madde 7

1. Sitemizi bu alanda büyük bir kütüphane oluşturmak istiyoruz. Hem dosya paylaşımı hem de sorunların çözümü açısından. Eğer forumda paylaşılan bir filesle ilgili sorun alıyorsanız ve hala paylaşılan filesin konusu kilitli değilse filesin paylaşıldığı konu altından sorununuzu belirtin. Burada da bu kuralların 2. bölüm 4, 5, 6. maddesine uyulması gerekir.
  2. Sitemizde normalde files paylaşan birisi yaşanılan sorunları çözmek ile yükümlüdür. Forumu kullandığı halde bunu yapmıyorsa yönetim zaten konuyu kilitliyor lakin herhangi bir sebeple siteyi bırakmış veya ara vermiş olduklarında ise bu kategoriyi kullanabilirsiniz.
Ücretli Yardım İsteyenler Hakkında
Madde 8

1. Eğer sorunun çözülmesi sizin için çok önemliyse insanların dikkatini çekmek için ücretli yardım isteyebilirsiniz.
  2. Sorun çözüldükten sonra herhangi bir ödeme yapmadığında dolandırıcılıktan uyarı puanı alır ve bu forumda yardım isteme, ticaret etme hakları ellerinden alınır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: YARDIM EDENLER & YANITLAYICILAR
Kapsam
Madde 9

1. İkinci bölümdeki kurallar "Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım" bölümüne soru soran, önerisi olan veya çözemediği bir sorun hakkında birisine yanıt vermek isteyenleri kapsar.
Nasıl Yardım Edilir
Madde 10

1. Zorunlu olmadığı müddetçe konu içinden yardımcı olunmalı. Eğer çözüm sağlanamıyorsa TeamViewer, Anydesk benzeri programlar ile yardımcı olabilirsiniz. Fakat sorunu nasıl çözdüğünüzü konuda belirtmek zorundasınız.
  2. Karşıdaki kişinin bilgi seviyesine göre anlatım yapılmalı. Üstü kapalı yazılmamalıdır. Açıklayıcı ve net olmalı.
  3. Yazım kurallarına uyulmalı. Kod filan paylaşırsanız kod bloguna almalı. Resim veya harici dosyaları foruma yüklemelisiniz.
  4. Yanlış bilgi vermekten kaçınılmalı.
  5. Hazır kod vermek yerine sorunun kesin çözümü için karşıdaki kişiye anlatılır.
Ücretli Yardım İsteyenler İçin
Madde 11

1. Bu tür kişilerin bilgisizliğinden faydalanarak dolandırmaya çalışmayın. Eğer sorunun çözümünü biliyorsanız yardımcı olabilirsiniz.
  2. Bu maddenin 1. fıkrasına uymayan üyeler dolandırıcılıktan uyarı puanı ve bu forumda yardım isteme, ticaret etme hakları ellerinden alınır.
Harici Link Verme
Madde 12

1. Söz konusu yardımlaşma olduğunda ve yardım isteyenin sorununun kesin çözümü olduğunu düşünüyorsanız ve bizim forumumuzda yoksa harici link verebilirsiniz ve mesajınızda da bunu belirtin. Eğer konu sahibi verilen harici linkin kesin çözüm olmadığını belirtirse link yetkililer tarafından kaldırılacaktır.
  2. Eğer reklam amacı güdüyorsa spamdan kullanıcıya uyarı verilir.

Bu kuralların amacı insanların birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunması için yapılmıştır. Yardım ederek veya yardım isteyerekte bir sürü şey öğrenebilirsiniz. Unutmayın bir gün sizin de çözemediğiniz bir sorun olabilir. Bu yüzden insanlara bu şekilde yaklaşın.

Unutmayın bilgi paylaştıkça büyür bencilliğe bence hiç lüzum yok. :)

Son düzenleme:
Madde 5, 3. fıkra;
Aldığınız hata kayıtları syserr.txt / syserr içinde yazanları kod blogu halinde mesajınıza ekleyin. Bu dosyaları direk olarak foruma yüklemeyin.

Şu şekilde güncellenmiştir;
Aldığınız hata kayıtları syserr.txt / syserr içinde yazanları kod blogu halinde mesajınıza ekleyin. Bu dosyaları direk olarak foruma yüklemeyin veya resim olarak paylaşmayın.

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri