game.core Dosyasında Yazan Hataları Öğrenmek

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
game.core dosyası hakkında bir araştırma yaptım ve yabancı forumlarda bu konu ile ilgili güzel bilgiler edindim. Files geliştirenler ve açık kaynak dosyalarına sistem yazanlar için yardımcı olabilecek bir bilgi.

Herhangi bir sebepten ötürü oyun game.core verip kanalları düşürüyorsa artık hatanın nereden kaynaklı olduğunu bulabileceksiniz.

Uyarı: Hataları görebilmek için strip edilmemiş game kullanmanız gerekli!

Başlamadan önce kontrol!
ssh ekranında gdb yazdığımızda hata alıyorsanız ilk önce şu paketleri kurun;
Bash:
pkg install gdb

Kurulum bittikten sonra;
game.core'yi hangi kanalda verdiyse ilk önce o kanala gidiyoruz. Örn;
Bash:
cd /usr/game/cores/channel2
Fileslere göre dizinler farklıdır. Sizde kendi filesinize göre dizine giriniz. Sırasıyla şu işlemleri yapınız;

İlk önce gdb yazıyoruz;
Bash:
gdb
gdb kuruluysa veya kurulumu doğru yaptıysanız şu şekilde bir yazı gelmesi lazım;
gelenpencere.jpg

Uyarı: Metin2 32bitlik bir sistem olduğu için 64bit freebsdlerde gdb yapabilmek için şu kodu yazınız;
Bash:
set gnutarget i386-marcel-freebsd

Evet şimdi sıra geldi şu lanet olası game.core'nin derdine. Sırasıyla şunları yazın;
Not: Filesinizde gamenin adı ne şekilde onu öğrenin. Fileslere göre çekirdek dosyasının ismi farklı olabilir. Örn gamenizin adı cekirdek ise file cekirdek yazacaksınız.
Bash:
file game
core game.core
bt full
Bu işlemleri yaptıktan sonra artık hata mesajı ekrana yazacaktır. Bendeki örnek;
hatapenceresi.jpg

Güncelleme;
GNU Debugger hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şu bağlantıyı ziyaret ediniz:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Herkese başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Konu içeriği düzenlenmiştir.
Yeni kod editörü sayesinde cd, set gibi tanımların daha detaylı bilgisine ulaşmak için üstüne tıklayabilirsiniz..

Güncelleme;
GNU Debugger hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şu bağlantıyı ziyaret ediniz:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Konu içeriği yeniden düzenlenmiştir.

Freebsd 12.1 sürümünde kurdum ancak şöyle bir hata geliyor.
Kod:
ld-elf.so.1: /usr/local/bin/gdb: Undefined symbol "pthread_setname_np@FBSD_1.6"

İlginç. FreeBSD’nin orijinal sitesinde çözüm olarak güncelleme yapın denmiş.
Sunucunuzun tam yedeğini aldıktan sonra şu komutları çalıştırabilir misiniz?

pkg update
pkg upgrade -y
freebsd-update fetch install

Acaba sorun neyden kaynaklanıyor bende tam çözemedim. Eğer vaktinix varsa temiz bi freebsd kurulumu yaptıktan sonra tekrar deneyin

Sizin de baktığınız forumda 13 versiyonu için olan paketi 12 versiyonuna mı yüklediniz filan yazıyordu. Birde 13.0 kurup deneyeceğim.

Bilmiyorum. Bende 11, 12 ve 13 sunucuları var. Hiçbirinde de sorun yok. Deneyin bakalım 13 ile :)

Freebsd 13.0 kurdum sadece gdb için işimi gördü. Yardımın için teşekkür ederim.

Freebsd 13.0 sürümünü kurulumunu düzgün yapamadım. Zfs dosya sistemi olarak kuramadım ufs olarak kurdum. Bu seferde swap değerini yükseltemedim 512mb ile kaldı. O yüzden biraz daha geçirmeyi düşünmüyorum.

Tüm diskleri silin baştan bölüntüleyin

GDB yazarken şu hatayı alıyorum: biri yardımcı olabilir mi acaba

ld-elf.so.1: /lib/libc.so.7: version FBSD_1.7 required by /usr/local/bin/gdb not found

Geri