Duyuru Forumumuzun Çekirdek Sistemi Değişmiştir.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhabalar,

Forum olarak kullandığımız vbulletin yazılımı Xenforo yazılımına çevrilmiştir. vBulletin yazılımı maalesef siz ne kadar alışmış da olsanız artık kalitesini kaybetmiş ve kodlaması eski bir çağda kalmış bir sistemdi. Gerek sunucu yükü gerekse doğurduğu hatalar maalesef kullanıcılara belli edilmese de yöneticiler tarafından çok büyük bir sıkıntı yaratıyor. Öte yandan sosyal yapısı ve arayüz kodlaması hem geri kalmış hemde yetersiz. Dolayısıyla bizde yönetim takımıyla aldığımız karar doğrultusunda forum sitemizi Xenforo'ya geçirmeye karar verdik.

Geçiş çalışmasında hiçbir veri kaybı yaşanmamıştır. Geçiş çalışmasına 19 Mart 2014 Çarşamba günü saat 11:14'te başlandı ve buğün(20.03.2014) 22:33'de XenForo yazılımı ile forum sistemi yayına açıldı.

Henüz tamamlanmamış olmasına rağmen yapılan optimizasyon ile sayfa oluşum süreleri maksiumum 0,5 saniye sürmektedir. Üstelik sunucuya binen yük ise tamamiyle yok olmuştur.

Öte yandan taşınan verileri şu şekilde listeleyebiliriz:
  • Üye grupları
  • Üyeler
  • Üye avatarları
  • Özel mesajlar
  • Profil mesajları
  • Forumlar
  • Moderatörler
  • Konular
  • Mesaj düzenleme geçmişleri
  • Değerlendirme(rep) puanları
  • Sosyal gruplar
  • Albümler
  • Eklentiler
  • Özel gülümsemeler ve ifadeler
  • Üyelerin arkadaş listelerini taşıma ve uyarlama
  • Üyelerin yasaklı listelerini taşıma ve uyarlama
  • Üyelerin takipçi listelerini taşıma ve uyarlama
  • Abonelik sistemini XenForo’ya uyarlama
  • Üye rütbelerinin taşınması ve uyarlanması
  • Üye grupları yetkilerini taşıma ve uyarlama
  • Uyarı kayıtlarını taşıma ve uyarlama
  • vBulletin konu etiketleri
ve şuan aklıma gelmeyen çok daha fazla şey. Toplamda yaklaşık olarak yeni veritabanına 18 bin veri aktarımı gerçekleşmiştir.

Yeni sistemde sorunlar çıkabilir. Eğer gördüğünüz sorunlar olursa bu konu altından bildirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Forum diger sisteme göre daha hızlı oldu ve gayette güzel.

XenForo'nun bazı kısayollarıda hoş olmuş , yazı tipleri kötü ama yinede güzel artık onu ayrı font seçerek paylasıcaz :)

Forum diger sisteme göre daha hızlı oldu ve gayette güzel.

XenForo'nun bazı kısayollarıda hoş olmuş , yazı tipleri kötü ama yinede güzel artık onu ayrı font seçerek paylasıcaz :)
Düşüncenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Xenforoyu beğendiğinize çok sevindim. Hız konusunda size katılıyorum. Yazı fontları temadan kaynaklanmaktadır. En kısa sürede düzeltileceğini bildirmek isterim.

Düşüncenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazı fontları temadan kaynaklanmaktadır. En kısa sürede düzeltileceğini bildirmek isterim.

Teşekkürler ama font seçenegi var benim gibi sevmeyen olursa ordan degistirir zaten :)

Geri