Forumdan dosya indirmesi yapmak yerine, forum adına ayrılmış başka bir siteden dosya indirme yapmak hk. (program üzerinden)

Sizce olmalı mı?

• Evet.

Oy: 4 80,0%
  • Hayır.

Oy: 1 20,0%
  • Emin değilim.

Oy: 0 0,0%

• Toplam katılım
    5
  • Anket kapatıldı .

Dr Livesey

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Şöyle bir fikrim var, forumda paylaşılan ölü olan linklere çözüm bulabilmek adına, download/upload gibi işlemleri tek bir program üzerinde toplayabilseydik/yönetebilseydik bu nasıl olurdu?

bugün bunu tartışmak adına bu konuyu açmış bulunmaktayım, sevgili forumdaşlar/yöneticiler,

bu konu hakkındaki naçizane düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Siteye sadece program üzerinden giriş yapabildikleri ve program üzerinden dosyaların görüntülenip indirilebileceği bir yer düşünün. Bunu yapmadan önce forumda bulunan indirme olayının komple forumdan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum (Hem bandwith limit gibi sorunların da önüne geçilmiş olur) . Program üzerinden arama kutucuğuna dosyaların hash kodunu aratarak da dosyaları bulup indirebildiklerini ve bir kaç özellikten daha faydalanabilecekleri bir sistem düşünüyorum;

download domain uzantısı ile alan adı alıp 3 kısıma ayırsınlar;
  • Forum içi paylaşılan dosyalar (frm.mmotutkunlari.download) - (Forum üzerinde bulunan linkler teker teker programa aktarılır ve zamanında açılmış olan konular ve bundan böyle açılacak olan konularda dosyalar artık site üzerinden değil program üzerine sürükleyerek yüklensin. Açmış olduğunuz konunun URL kodunu alıp programa yapıştırdıktan sonra dosya upload etme yeri/dosya indirme yeri açılsın ve indirme, yükleme gibi işlemler program üzerinden yapılsın)
  • Forum dışı paylaşılan dosyalar (3rdparty.mmotutkunlari.download) - (Güvenilir olmadığı düşünülen dosyalar ve taratılamayacak derecede yüksek boyutlu olan dosyalar burada depolansın.)
  • Vip satın alanlara özel 5 gb'a kadar dosya upload/download yapabilme imkanının sağlanabilmesi ve her abonelik yenilendiğinde hesaba hediye olarak +1 gb alan takviye edilmesi. Vip hesaplarla oluşturulan linkler/normal üyelerin oluşturduğu linkler silinemez olsun ve vip hesaplarla oluşturulan özel linkleri ise sadece vip üyeler download edebilsin.

discorda yükle ölmez linkler

ben bu tarz bir olay için daha önceden öneri vermiştim bakalım burada nasıl bir karar çıkacak. ben böyle uygulama olmasa bile direkt olarak metin2.downloads gibi bir sitemizde olabilir.

Depolama için bir bütçe ayrılması gerekiyor bu yüzden pek olumlu olacağını düşünmüyorum

Merhaba, öncelikle önerin için şahsım adına teşekkür ederim @Dr Livesey .

Program yerine dediğiniz gibi alan adı(domain) üzerinden ilgili hizmet sağlanabilir. Program olması çoğu kullanıcı tarafından olumsuz olacaktır. Örneğin bir kullanıcı aradığı ürün için sitemize ulaştığını varsayalım. 1 ürün indirmek için program kurmakla uğraşmaz. Diğer bir husus ise alan adı üzerinden de bu hizmeti sunduğumuz da ek gider ve iş yükü olacağından dolayı detaylıca incelemesi yapılması gerekiyor. Bu yönlerinde de düşünceleriniz varsa eğer konu sahibinden rica ana mesaja ilgili önerileri de ilk mesaja eklerse makbule geçecektir.

Ziyaretçilerimizin ve içerik üreticilerimizin kolaylığı bakımından 2MB'a kadar olan tüm dosyaların foruma yüklenmesi harici sitelere yüklemekten daha verimli olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden resimlere ve dosyalara hızlıca ulaşabiliyorlar. Ancak daha büyük dosyalar için subdomain üzerinden ayrı bir web yazılımı ile cloud hizmeti sunabiliriz. Yakın zamanda uzun kod bloklarını paylaşabilmeniz için bir sistemi yayına alacağız, gözlemlerimiz neticesinde diğer dosyalarını da dahil edebiliriz. Ancak böyle bir proje ciddi bir yatırım gerektiriyor. Depolama ve sunucu alanı bakımından.

Program konusuna maalesef sıcak bakamayacağım çünkü artık her şey web'e taşınmışken her işletim sistemi ayrı program derlemek bunları ayrı ayrı güncellemek ve kullanıcılara sürekli güncel program sürümünü indirtmek çok büyük çile.

Evet finansal zorluğu haricinde güzel olurdu tabi. Metin2dev sitesi downloadlar için kendi cloud hizmetini kullanıyor. Bu sayede linkler asla ölmüyor. Ama mesela Premium üyeler siteye büyük dosya yükleme iznine sahip olsalar nasıl olur? Çünkü bir mantıkla Premium üyeler kullanılan bulut hizmetinin bedelini karşılıyorlar diye yaklaşılabilir duruma.

Son düzenleme:
Sizce bu tür bir programa gerek var mı yoksa gerek yok mu, eğer gerek yok ise program yerine başka neler düşünülebilir?

ben bu tarz bir olay için daha önceden öneri vermiştim bakalım burada nasıl bir karar çıkacak. ben böyle uygulama olmasa bile direkt olarak metin2.downloads gibi bir sitemizde olabilir.

Depolama için bir bütçe ayrılması gerekiyor bu yüzden pek olumlu olacağını düşünmüyorum

Merhaba, öncelikle önerin için şahsım adına teşekkür ederim @Dr Livesey .

Program yerine dediğiniz gibi alan adı(domain) üzerinden ilgili hizmet sağlanabilir. Program olması çoğu kullanıcı tarafından olumsuz olacaktır. Örneğin bir kullanıcı aradığı ürün için sitemize ulaştığını varsayalım. 1 ürün indirmek için program kurmakla uğraşmaz. Diğer bir husus ise alan adı üzerinden de bu hizmeti sunduğumuz da ek gider ve iş yükü olacağından dolayı detaylıca incelemesi yapılması gerekiyor. Bu yönlerinde de düşünceleriniz varsa eğer konu sahibinden rica ana mesaja ilgili önerileri de ilk mesaja eklerse makbule geçecektir.

Ziyaretçilerimizin ve içerik üreticilerimizin kolaylığı bakımından 2MB'a kadar olan tüm dosyaların foruma yüklenmesi harici sitelere yüklemekten daha verimli olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden resimlere ve dosyalara hızlıca ulaşabiliyorlar. Ancak daha büyük dosyalar için subdomain üzerinden ayrı bir web yazılımı ile cloud hizmeti sunabiliriz. Yakın zamanda uzun kod bloklarını paylaşabilmeniz için bir sistemi yayına alacağız, gözlemlerimiz neticesinde diğer dosyalarını da dahil edebiliriz. Ancak böyle bir proje ciddi bir yatırım gerektiriyor. Depolama ve sunucu alanı bakımından.

Program konusuna maalesef sıcak bakamayacağım çünkü artık her şey web'e taşınmışken her işletim sistemi ayrı program derlemek bunları ayrı ayrı güncellemek ve kullanıcılara sürekli güncel program sürümünü indirtmek çok büyük çile.

Evet finansal zorluğu haricinde güzel olurdu tabi. Metin2dev sitesi downloadlar için kendi cloud hizmetini kullanıyor. Bu sayede linkler asla ölmüyor. Ama mesela Premium üyeler siteye büyük dosya yükleme iznine sahip olsalar nasıl olur? Çünkü bir mantıkla Premium üyeler kullanılan bulut hizmetinin bedelini karşılıyorlar diye yaklaşılabilir duruma.

Mesela ben bir sistem paylaşçam ücretsiz onun icin premium mu almak zorunda kalcam :)

Mesela ben bir sistem paylaşçam ücretsiz onun icin premium mu almak zorunda kalcam :)
Şu anda nasıl sistem paylaşıyorsanız öyle paylaşırsınız yine. Sistem dediğiniz 1mb'ı geçmez. Büyük dosyaları foruma yüklemekten bahsediyorum, mesela 5-10 GB'lik filesler gibi.

Geri