7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları Hakkında Tartışma Başlığı

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
Türkiye dün milletvekili seçimi için sandık başına gitti. AK Parti tek başına iktidar olacak 276 vekile ulaşamadı, HDP barajı aştı..

yM1ooN.png

Siz bu seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz.
Bazı Tartışma başlıkları şunlar;

1. HDP'nin barajı geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz.
  2. CHP'nin o kadar yapılan seçim vaatlerine rağmen bir oy artışı neden yaşanmadı.
  3. AKP'nin oyunu bu denli düşüren etken neydi.
  4. AKP'nin tek başına iktidar olamamasının asıl sebebi nedir.
  5. Bu sonuçlara göre koalisyon kurulur mu? Koalisyon kurulursa kimler ile kurulmalıdır.
Tartışma kuralları;
  1. 3. tekil kişilere hakaretten kaçınınız.
  2. Irk, dinsel söylemlerden kaçınınız.

Son düzenleme:
Tartışmaya ilk ben yanıt vermek istiyorum.
Seçim sonuçlarını iyi buluyorum Türkiye bu sefer tam anlamıyla demokratik bir şekilde tek bir partiye bağlı olmadan tüm partilerin ülke menfaatini düşünerek siyaset yapabileceğini düşünüyorum.
  1. HDP'nin barajı geçmesini olumlu bulurum çünkü tek parti iktidarını engelleyen kilit partidir.
  2. CHP'nin o kadar vaatlere köye oy kaybetmesinin 2 nedeni var. Bunlardan
    • 1. Türkiye vaatler yerine partilerin ideolijisine ve genel başkanlarının nasıl konuştuğuna, kişiliğine bakıyor.
    • 2. AKP'nin tek başına iktidarını engellemek, başkanlık sistemini engellemek için HDP'ye emanet oy verilmesi.
  3. AKP'nin oyunu bu derece düşüren Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi istemiyle oy istemesi.
  4. AKP'nin şüphesiz tek başına iktidar olmasını engelleyen HDP'dir. HDP'ye verilen emanet oylarda buna geçerlidir.
  5. Bu sonuçlara göre koalisyon kurulur. Benim koalisyon önerim. CHP - MHP - HDP şeklindedir.

Türkiye'de bunca yıldır tek partiyle yönetilmesini olumlu bulmuyordum koalisyon kurulursa tartışma biter. Çünkü bütün partiler tek noktada birleşirler. Bunun TÜRKİYE'ye iyi yönden yarar sağlayacağına inanıyorum.

1. HDP'nin barajı geçmesinin bir çok nedeni var. Bunlardan en büyüğü AKP baskılarıdır.
2. CHP'nin vaatleri inandırıcı, samimi bulunmamasıdır.
2. AKP'nin En büyük nedeni Cumhurbaşkanı Ve suriye'deki iç savaşa destek vermsi , eski dönmlere göre iyi siyaset yapmamasıdır.
3. AKP'nin Asıl sebeb bence BASKI dır. Basın özgürlüğünün kalmamsı, insanların kendilerini özgürce ifade etmemesidir.
5. Koalisyon kurulabilir. Bence HDP , CHP , MHP kurmalıdır. Şuan tek engel MHP'dir. Onlarda evet derlerse yüksek ihtimal kurulur.

ben size katılmıyorum MHP , CHP , AKP'den kayan oylar Kürt demen yanlış bence her partiden her ırktan oy oldı buna seçim sonuçlarından bakabilirsiniz
Kesinlikle katılıyorum HDP'nin %10 barajını geçirtip. AKP'nin iktidar olmasını engellemek için Türklerden de HDP'ye oy kaydı. :)

Türkiye'de bunca yıldır tek partiyle yönetilmesini olumlu bulmuyordum koalisyon kurulursa tartışma biter. Çünkü bütün partiler tek noktada birleşirler. Bunun TÜRKİYE'ye iyi yönden yarar sağlayacağına inanıyorum.

1. HDP'nin barajı geçmesinin bir çok nedeni var. Bunlardan en büyüğü AKP baskılarıdır.
2. CHP'nin vaatleri inandırıcı, samimi bulunmamasıdır.
2. AKP'nin En büyük nedeni Cumhurbaşkanı Ve suriye'deki iç savaşa destek vermsi , eski dönmlere göre iyi siyaset yapmamasıdır.
3. AKP'nin Asıl sebeb bence BASKI dır. Basın özgürlüğünün kalmamsı, insanların kendilerini özgürce ifade etmemesidir.
5. Koalisyon kurulabilir. Bence HDP , CHP , MHP kurmalıdır. Şuan tek engel MHP'dir. Onlarda evet derlerse yüksek ihtimal kurulur.

MHP zaten koalisyonu kabul etmezse AKP tekrar güçlenip aynı siyasetine devam edebilir. Bundan olanlar MHP'nin vereceği karara bağlı.

Sözcünün manşetinde yer alan bir habere göre;
CHP lideri, “Erken seçim halka güvensizliktir. Halkımız, siyasetçilere ‘Sorunları Meclis’te çözün’ mesajı verdi. Bu sese kulak verelim” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim döneminde çalıştı-çabaladı, partisinin iktidara gelmesi halinde ilk 100 günde, ilk bir yılda neler yapacağını il il dolaşarak anlatmaya çalıştı. Seçim sonuçları, AKP’yi iktidardan indirirken, Türkiye’nin gündemine koalisyon ve erken seçim girdi.

CHP’den, barajı aşması için HDP’ye giden oylar nedeniyle CHP’nin oy oranı bir önceki seçime göre azaldı. Kılıçdaroğlu, oyların düşmesine kuşkusuz üzülmüştür. Kendisine “Çok mu üzgünsünüz?” diye sorduğumda “Demokrasimiz kazandığı için mutluyum” karşılığını verdi. Liderler seçim yorgunu. Kılıçdaroğlu, ülke gündemine sokulmaya çalışılan “istikrarsızlık” ve “erken seçim” konuları başta olmak üzere SÖZCÜ’nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

HALK İRADESİNE SAYGISIZLIK

ARTIK siyasi liderlerin duygusal alanlardan çıkmaları lazım. Çünkü seçim bitti, halk görüşünü ortaya koydu. Bir kaos ortamı varmış gibi algı yaratılmak isteniyor. Seçim sonuçlarını istikrarsızlığa bir gerekçe gibi göstermek halkın iradesine saygısızlık demektir.
BİZİM seçim vaatlerimiz vardı. Asgari ücretin 1.500 lira olması, emeklilere iki maaş ikramiye verilmesi, taşeronluğun kaldırılması, çiftçilerimize ucuz mazot verilmesi, yüzde 10 olan seçim barajının kaldırılması, başkanlık sisteminin tümüyle rafa kaldırılması da vaatlerimiz arasındaydı. Toplumun önemli bir kesimi bu vaatlerin gerçekleşmesini istiyor. Dolayısıyla o vaatler etrafında yeni bir hükümetin oluşması gerekir.

GÜVEN VERECEK BİR HÜKÜMET

ÜLKEMİZİN, halka güven veren, seçim meydanlarında söylenenle, seçim meydanlarında söyleneni gerçekleştirecek hükümete ihtiyacı var. Seçim sonuçlarına göre bugünden itibaren erken seçimi dillendirmek, halkın verdiği oylara güvensizlik anlamı taşır.
HALK çözümsüzlük değil tam tersine sağlıklı bir çözüm üretti. Siyasetçilere ‘Kendi aranızda oturun, sorunları parlamentoda çözün’ mesajı verildi. Tek parti sorunları çözmemiş tersine sorun yaratmıştır. Şimdi sorunları çözecek, uzlaşmaya dayalı bir hükümete ihtiyacımız var.
EKONOMİDE istikrar yoktu. Üretim ve ihracatta düşüşler vardı. Dolar, faiz ve enflasyon kontrol edilemiyordu. AKP, kendi yarattığı acı tabloyu vatandaşa mal etmeye çalışacak.
TÜRKİYE’de istikrarlı, güçlü bir ekonomi halkın sorunlarını çözen bir iktidarla yakalanabilir. Türkiye’nin de bunu yakalayabileceğine inanıyorum.

Bu haberde yapılan röportaja göre Kılıçtaroğlu vaatlerini gerçekleştirme konusunda kararlı. Bu vaatlerin benzerini veren MHP'ninde biraz düşünüp bu koalisyona ortak olması gerekmektedir. Yada şu şekilde bir koalisyonda olabilir. CHP - MHP (HDP dışarıdan destekli).

Siyasi haberleri takip ettiğimde CHP - HDP için koalisyondan yana sorun yok fakat MHP ile HDP arasında düşmanlıktan dolayı bu 3 partinin birleşmesi biraz imkansız gibi gözüküyor. Umarım MHP'nin genel başkanı halkı düşünerek karar verir. :)

Geri