3G Nedir? Mobil Modem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
3G Nedir? Mobil Modem Nedir? Nasıl Kullanılır?

--------------------------------------------------------------------------------
3G Nedir?
Mobil Modem nedir?
Nasıl Kullanılır?
Sıkça Sorulan Sorular!

Ne zamandır heryerde şu 3G lafını duyuyoruz heryerdede şu USB bellek cihazlarına benzeyen aletleri posterlerde veya televizyonda görüyoruz, çoğumuz belki merak etmiştir, özellikle eğer bu makaleyi okuyorsanız kesin merak etmişsinizdir...

Artık hepimiz 3G'nin ne olduğunu biliyoruz, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (International Mobile Telecommunications-2000) (IMT-2000), bizim onu tanıdığımız ismi ile 3G ( 3rd Generation, yani 3N ya da 3. Nesil ) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından belirlenen; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WiMAX teknolojilerini kapsayan bir standartdır.

Burada amaç mobil kullanıcılar için geniş çapta kablosuz telefon görüşmeleri ( normal cep telefonu ), görüntülü aramalar ( Şu kimsenin kullanmadığı vekulaklığın yoksa knuşma esnasında herkesin sizi duyduğu görüntülü konuşma ) ve kablosuz veri aktarımı vardır. 2G ve 2.5G teknolojileri ile kıyasladığımızda, 3G aynı anda konuşma ve veri hizmetleriyle çok daha yüksek veri hızlarını ([FONT=Tahoma, 'Trebuchet MS', Arial]HSDPA[/FONT] ile iniş yolunda 21 Mbit/s ve çıkış yolunda 5.76 Mbit/s'e ulaşan hızları) desteklemektedir.

Peki ya şu USB Modem'ler !

bir çok kişi sürekli seyahat halinde veya sağlıklı ADSL bağlantısı alamamakta ve bu kişiler yeni bir çare olarak şu Modemleri merak ediyorlardır, ben şahsen bu gruptan biriyim ve bu cihazları çok merak ediyordum, araştırma yaparken özellikle sorulan soruları şu şekilde özetleyebilirim:

1.acaba nasıl çalışıyor!?
2.hangi hat ( operatör ) daha iyidir?
3.gerçek hızları nedir?
4.veri gönderme ( upload ) hızları nasıldır?
5.benim bölgede çalışırmı?
6.arabada hızla seyr ederken çalışırmı?
7.bölgemde çekmiyorsa ne yapmalıyım?
8.acaba Turkcell'den bu cihazlardan alırsam (VINN) sonra Vodafone da kullanabilirmiyim? veya Vodafone'dan alırsam AVEA da kullanabilirmiyim??
9.Nedir bu VINN, JET veya Mobil modem!!!?
10.Sim kart kilitleri varmıdır?
11.Yurt dışından alabilirmiyim ( ebay dan mesela )
12.illa bu cihazlardanmı almalıyım? cep telefonumu bağlayınca aynı şey olmuyormu?
13.USB benim işime yaramıyor! bana ethernet çıkışı lazım veya evde herkesin bağlanmasını istiyorum bana wireless lazım (Dreambox, PS3, XBOX360, VOIP cihazları nda kullanmak amaçlı ) ne yapmalıyım?
1) Bütün bu soruların kesin bir cevabı yok tabiki, bölgeye ve duruma göre değişiklik gösterir bu teknoloji, ama az çok bahsetmemiz gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz:

Çalışması çok basit, bir yazılım yardımı ile sizi internete bağlıyor bu cihazlar ama merak etmeyin yazılım zaten USB modem'in içinde taktığınızda bilgisayarınız kendisi otomatik olrak modeminizi tanıyıp içeriğindeki yazılımı kurmaya hazır bir şekilde size sunuyor, sizede sadece 3-4 defa "ileri" demek kalıyor , buarada eğer herşeyden şüphelenen bir antivirüsünüz var ise ( Kaspersky gibi ) size bir kaç defa "yazılımı kurmaya izin veriyormusunuz" diğe soracaktır, sadece izin verin yeter...

yazılım kurulunca karşınıza çıkan pencerede "Bağlan" veya "Connect" butonuna tıkladığınızda 3-4 saniye içersinde kendinizi internette bulacaksınız

AVEA'nın jet Modemi maksimum 3.6 Mbps hızı ile bağlanıyor, zaten bağlandığı anda monitörünüzn sağ alt köşesindeki sekmede bu bilgiyi yazacaktır.

Turkcell "VINN" ve Vodafone "Mobile Modem" cihazları aynı firmaya ait olduklarından ( Huawei ) bütün özellikleri aynıdır, sadece her ikiside bu markaya ait bir kaç model sunmuşlardır ( E176 , E180 , E182E , E160E , K3565 , K3520 , vb... ) ve çalışma prensipleri aynıdır, sadece modeller arasında hız farkı bulnabilmektedir, mesela E176 7.2 Mbps desteklerken, E182 21 Mbps destekleyebiliyor.

2) Hangi operatörün daha iyi olduğu kesin cevabı olamayan sorulardan biri, teorik olarak Turkcell en iyi frekansı ( 45 MHz ) satın aldığı için diğerlerinden daha iyidir, sırası ile devam edersek Vodafone ( 35 MHz ) ile ikinci ve AVEA ( 30 MHz ) ile üçüncü, ancak bu frekanslar kullanıcıyı yani bizi çok bağlamıyor, çünkü Mobil modem ile internete düzgün bağlanmamız bulunduğumz bölgede 3G ( WCDMA veya HSPDA ) hizmetinin olup olmadığına ve var ise bulunduğumuz noktadaki sinyal gücünün seviyesine ( tek çizgi ile mi çekiyor yoksa 5 çizgi ile mi çekiyor ) bağlıdır.
Bu nedenle hangi operatör daha iyidir yerine, bulunduğum bölgede hangi operatör daha güçlüdür sorusu karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

3) Cihazların teorik hızları her modelin üzerinde yazılan hzlardır ( 3.6 Mbps, 7.2 Mbps, 14.4 Mbps ve 21Mbps ) ancak kullanım anında, yukardada bahsettiğimiz gibi bulunduğunuz bölgedeki sinyal gücün ve hizmetin olup olmadığına bağlıdır, tabi arabada hareket halinde iken bu iki etkene birde sizin hızınız etken olarak eklenecektir ki buna birazdan değineceğiz.

Benim kendi yaptığım test sonucunda bu rakam en fazla 4,60 Mbps ye ulaşabildi, yani evinizdeki 1 Mbps ADSL hattından ( 27 TL faturası olan ) 4 kat daha hızlı.

4) veri gönderme yani upload hızları gene teorik olarak 348 Kbps'lardan başlayıp ( 0.3 Mbps ) maksimum 5.6 Mbps ye kadar çıkabiliyor, kıyaslamak gerekirse eviniz veya işyerinizde bulunan ADSL hizmetinin en fazla sağladığı 1 Mbps dir ve sadece 4 ve 8 Mbps paketlerinde geçerlidir, ( tabi bu telekomun kısıtlamasıdır, ADSL teknolojisi çok daha fazlasını sağlayabilir ).

Benim kendi ölçtüğüm değerlere gelince en fala 2.55 Mbps hızına çıkabildim upload yaparken, ve bu ADSL ile kıyasla gerçekten çok hızlı ( 2.5 kat daha fazla ).

5) bölgenizde çalışıp çalışmadığını öğrenmenin en kolay yolları, var olan hattınızı 3G uyumlu bir cep telefonunda deneyip, önce hizmet alıp alamadığınızı daha sonrada sinyal gücüne bakmanız gerekmektedir, eğer 3G'ye geçtiğinizde 3 çizgi ve üstü ise sorunsuz kullanabilirsiniz ( tabiki 5 çizgi ise daha hızlı olacaktır ) ama 2 veya tek çizgi ise size sorun yaşatacaktır ( sürekli kopmalar ve ağır çalışmalar ).

6) Arabada seyir halinde iken durum biraz değişiyor, hızın etkisi ve sürekli baz istasyonu değişikliğinden en ideal durumda:

1-40 km/s hızında seyrederken hızınız 2 Mbps ye düşecektir eğer ana caddede daa hızlı giderim 120 ye bile çıkarım diyorsanız 40-120 km/s hızlarında en fazla 386 Kbps hızına ulaşırsınız ve eğer altınızda ferrari tarzı bir araba varsa ve saatte 200-300 km yaparım bu hızla giderkende internete bağlanırım diyorsanız en fazla eski 56 k modem hızlarında internete bağlanırsınız, ve 360 km/s den sonrada artık internetinizi kullanamazsınız ( yani uçakta çekmez, helikopterde belki...)

7) Eğer bulunduğunuz bölgede 3G hizmeti varsa ancak sinyal kuvveti düşükse, mesela 1 veya 2 çizgi kadar çekiyorsa, ozaman hala bir şansınız var, Bu USB modemlerin kenarında bir sd kart yuvası mevcuttur ( her modelde yok ) hemen o kart yuvasının kenarındada ne olduğu belirsiz çok küçük bir giriş bulunmaktadır, bu giriş anten girişidir, özellikle sinyallerin az olduğu bölgelerde veya sinyallerin giremediği kapalı alanlarda 3G teknolojisinden mahrum kalmayalım diğe yapılmış bir şey

ne olduğu belirsiz giriş ( Anten girişi )

aynen wireless teknolojisinde olduğu gibi dB birimi ( desibel ) üzerinden sınıflandırılan anten tipleri mevcuttur ve en büyük fark antenin girişindedir ( o ne olduğu belirsiz girişe uymlu olmalı ), bu durumda anten çevrenizden daha çok sinyal toplamanızı sağlayarak size daha sağlıklı, istabil ve hızlı bir bağlantı sunacaktır.

Gerçek değerlere gelince örnek olsun diğe sizler için antenli ve antensiz olarak ayrı ayrı SİNYAL KUVVETİ, HIZ ve HAT KALİTESİ ( jitter ve paket kaybı ) yaptım, bunları aşağıda görebilirsiniz:

Kullanılan araçlar:
•E176 VINN MODEM
•90 cm uzunluğunda 9 dB'lik bir 3G anten
•AVEA HATTI ( TTNET UÇAN İNTERNET TARİFESİ )
•Direk Ethernet Bağlantısı için "Çoklu Mobil Modem"

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz:
•Anten çekim kuvvetini gerçekten etkileyebilen bir etkendir.
•Upload hızı bazen download hızndan fazla olabiliyor!
•internete bağlanmadanki çekim kuvvetine aldanmamak gerek, bağlanınca düşüyor.
•anten pket kayıplarını önleyebiliyor.
•Turkcell VINN cihazında AVEA hattı kullanmak mümkün !!!! kilit falan yokmuş...
•ping değerleri normalden daha fazla, ama zaten beklentimizde buydu.
•Ethernet çıkışlı 3G cihazlar mevcuttur.
•VOIP yani internet telefonu görüşmelerde 3G kullanmak mümkündür ancak anten kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü VOIP görüşmelerinde paket kaybı çok önemlidir, ve ses kesilmelerine sebep olacaktır. yaptığım VOIP testinde ses iletiminde bir sorun göremedim, antensiz durumda bile ses de gecikme veya kesilme yaşanmadı ancak antensiz halde sinyal gücü stabil olmadığından uzun görüşmelerde ne olur bilemem...

8) bu sorunun cevabı aslında yukardaki testte verilmiştir ama genel olarak şöyle açıklayabilirim:

•Turkcell VINN da tüm hatlar çalışır.
•Turkcell VINN a başka turkcell hattı takarsak ve onuda çoklu modeme bağlarsak, bi arkadaşın dediğine göre çalışmıyor, ama diğer operatörlerlçalışıyor!!!!
•VODAFONE Mobil modem de bütün hatlar çalışır. ( Turkcell ile aynı )
•AVEA JET de test yapmadım ama aldığım bilgiye göre çalışmıyor, programında değerleri değiştirebilirsek çalışacaktır.
•AVEA JET modeme başka AVEA hattı veya TTNET uçan internet paketi hattı takarsak çalışır.
genel olarak çalışmayan Turkcell ve Vodafone cihazları için şunu söyleyebilirim, çalışmaz diye bir şey yok, sadece ayarları farklı ise bağlanamıyordur demektir, bunuda programın içinden ayarlayıp bağlayabilirsiniz veya Huawei firmasının kendi sunduğu programı kurup oradan ayarları girebilirsiniz. ( Turkcell ve Vodafone da aynı programı kullanıyorlar )

9) bu sorunun cevabını herkes biliyor aslında ama bilmeyenler için yazıyorum genede,

VINN : Turkcell firmasının USB modem cihazına taktığı ticari isimdir. markası Huawei dir

JET: AVEA nın kendi modemi'ne taktığı ticari isim.

Mobil Modem: Vodafone diğer operatörler gibi bir ticari isimseçmemiş ve normal ismi kullanmayı tercih etmiş.

Çoklu Modem: VINN veya JET gibi USB modemlerin üzerine takıldığı ve onlardan aldığı internet'i Ethernet ve wireless olarak sunabildiği çok güzel bir cihaz, bu sayede aynı anda 255 kişi wireless olarak internete bağlanabilir ve 2 kişide ethernet ile bağlantı kurabilir, Vodafone firması ithal etmiştir.

VINN Multi Modem: Turkcell in ithal ettiği bit modem, çoklu modemden farkı, USB modemlere ( JET veya VINN )ihtiyaç dumadan nete bağlanabilmesi.

10) JET modemden emin değilim ama diğerlernin sim kilidi yoktur.

11) Alabilirsiniz ancak aynı cep telefonu gibi cihazın IMEI numarasını kaydettirmeniz gerekecektir, yani zahmetli iş ama mümkün.

12) tabiki cep telefonundan da bağlanabilirsiniz ancak cep telefonları ile yaptığım testlerde hiç bir zaman güzel sonuçlar alamadım, ( 7.2 Mbps destekli yeni nesil telefonlarda bile ) hız çok daha düşük ve özellikle upload hızları berbat diyebileceğim bir durumda, zaten bir çok telefon 3.6 Mbps veya dahada düşük hızları desteklemektedir, ve ayrıca telefon ile görüşürken internete bağlanamıyorsunuz
kısacası ben lazım olmadıkça kullanmam, tavsiyede etmem, ama sadece 3-5 site gezicem ne hız lazım ne kalite, nete girsin yeter diyorsanız ozaman USB modeme masraf etmenize gerek yok...

13) yukardada bahsettiğim gibi bu tarz uygulamalar için Çoklu modem veya Turkcell Multi modem kullanılabilir, 2 tip çoklu modem vardır:

a) çoğaltıcı görevi görür ve aslında modem değildir ( Vodafone çoklu modem ) ve görevi üzerine takılan USB Modemlerden ( VINN, JET veya mobil modem ) aldığı interneti 2 ethernet çıkışı, 1 usb çıkışı ve wireless bağlantısından herkese dağıtmaktır.

b) Multi modem ( VINN ) ve Mobil İnternet Merkezi ( Vodafone ) aynı işlemleri yaparlar ama USB Modeme ihtiyaç duymazlar, sim kart direk üzerlerine takılır ve 4 ethernet çıkışı sağlayabilirler. ( çok pahalılar )

bu cihazları kullanarak yukarda bahsettiğim VOIP cihazları, Dreambox lar, PS3 ler veya XBOX360 ları internete bağlayabilirsiniz.

Aklıma gelen bilgiler bunlardı, aynı soruları soran kişilerle paylaşmak istedim, unuttuğum birşeyler vardır elbette mesela Turkcell in çoğaltıcısı veya 3G kamera sı gibi ama onlardan elimde olmadığından herhangi bir şey söyleyemiyorum, genede soran olursa araştırabilirim.

Umarım faydalı olmuştur.

Başarılar Dilerim,

alttaki siteden alıntıdır
test resimleri alttaki sitededir..
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Geri